Lütfen bekleyin..


"İslam" hakkında yazılar

Son zamanlarda birçok şehirde yaşanan sokak hayvanları sorunu ilimizde de yaşanmaya başladı.Bu konuda kimisi “hayvanseverlik” adı altında hayvanları savunma refleksi geliştirirken, kimisi de insanl..
Keşke adaletleri onları yıksaydı. İmam Ali'nin (RA) hilafeti döneminde  yaptıklarını gözetleyen bir şahıs, ayrılırken etrafındakilere bu adamın adaleti, onu yıkacak. Diye söylüyor. İmam ..
Gerçekten büyük bir tehlike neslimizi bekliyor. Bu tehlikeyi bertaraf etmek için çok acil önlemler alınmalıdır. Bu büyük tehlike çocuklarımızın ve kadınlarımızın gelec..
“Muhammed, Allah’ın elçisidir. Onunla beraber bulunanlar kâfirlere karşı çok şiddetli ve metin, kendi aralarında pek yumuşak ve gayet merhametlidirler…”  -Fetih..
Camiler İslam dininin en belirgin şiarıdır. Yakın zamanlara kadar camiler İslam şehirlerinin kalbi olagelmiştir. Cami bir beldenin İslam beldesi olduğunun ilk ve en görünür işaretidir, İslami kimliğidir. C..
Bugün dünya üzerinde Müslümanlar söz sahibi olmadıkları için, Müslümanlar sürekli baskıya ve sömürülmeye maruz kalıyorlar. İslam coğrafyasında yaşanan b&..
Cuma günü Yeni Zelanda' da haçlı cani bir terörist, önceden planlandığı belli olan bir plan şeklinde Cuma namazının kılındığı sırada otomatik silahlarla iki camiye girip 50 Müslüm..
Geçtiğimiz haftaya Müslümanlara yönelik farklı yerlerde yapılan saldırı, katliam ve düşmanlıklar damga vurdu.Terör devleti israil, Filistin’deki saldırılarına her gün yenile..
Zamane insanlarını ve yaptıklarını anlamak gerçekten çok zor... Dünyevileşme ve lüks içinde yaşamak için elinden geleni yapmakla kalmaz; kendini, dünyasını ve bazen de ahireti h..
İnsanlık ve İslam tarihi boyunca ilahi kelimetullah uğruna can veren nice dava önderleri, alimler şehadet kervanına katılarak Peygamberlerin bile gıpta ettiği yüce makamlara yükseldiler.  Sonsuz g..
   “ Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar.” 4.ayet           ..
          Muttaki olanları Kuranı Kerim sonraki ayette açıklamaktadır. Muttaki: Takva sahibi olan insanlardır. Yapacaklarıbütün işleri Allah rızası için yap..
Genel manada siyaset, insan topluluklarını yönetme, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıdır. Kısa ve öz tanımı ile ülke, devlet ve insan yönetimidir.İslâm’da siya..
Günümüz Müslümanları olarak İslam’ı sadece namaz ve oruç gibi ibadetlerden ibaret zannederiz. ALLAH’ın cihad, irşad, adalet, doğruluk, kul hakkı, muamelat gibi toplumsal emir v..
Emperyalizm; bir milletin sömürü temeline dayanarak başka bir milleti siyasi ve ekonomik egemenliği altına alıp yayılması. (TDK)Dünyanın en emperyalist ülke liderlerinin dillerinden hi&c..
Ümmet olarak içinde bulunduğumuz dağınıklık, parçalanmışlık ve perişanlığa baktığımızda içimiz kan ağlıyor ve çare üretememenin acısıyla yüreğimiz dağlanıyor.İslam coğrafyas..
Eskiden işlenen bazı cinayetlere ‘Namus ve töre’ maskesi giydirilerek meşruymuş gibi gösterilmeye çalışılırdı. Son dönemlerde ise sık sık boşanma durumundaki kadınların vahşice katledild..
Resulullah (s.a.s.)’ın hayatı bütün insanlığa örnek bir hayattır. Resulullah (s.a.s.),  insanlığa sosyolojik, psikolojik ve ekonomi gibi konularda birçok mesaj vermiştir. Resulullah&..
Geçen yıl Ekim ayında Suudî Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin ‘Ilımlı İslâm’a’ döneceğini beyân etmişti.   Bu beyândan s..
Nizâr Kabbâni, 20 yy Arap şiirinin büyük üstadı.Acılarını ve hüzünlerini şiir yapmış bir düşünür. Önceleri şiirlerinin konusu çoğunlukla kadın ve aşktır..
Okumak, kutlu bir eylemdir. Okumak, Allah’ın bizzat tavsiyesidir.  Kendilerini Müslümanlığa, İslam’a nispet edenler,  “oku” emrine muhataptırlar. Okumaktan kasıt öğrenmek,..
Toplumumuzda anlatılan meşhur bir hikaye var:        Adam, uzun süre görmediği askerlik arkadaşını ziyarete gider. Günün güzel yemeklerinden nohut yeni..
Teknoloji çağında yaşıyoruz. İnternet ile bilgiye ulaşmak oldukça kolay. Ulaşılan bilgilerin ne kadar sağlıklı olduğu ise, bir o kadar tartışmalı bir konu. Doğru bilgilerin en iyi adresi, hiç şü..
Öncelikle ‘Uydurulan Din’ yakıştırmasının hiç de isabetli olmadığını ve iyi niyetle bağdaşmadığını söyleyelim. ‘Uydurulan Din’ ancak Marksizm gibi insan hayatına şekil vermeye &cc..

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=