Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

BATMAN - Memur Sen Batman Temsilcisi Mehmet Şafi Özperk, Batman'da müze kurulmaması münasebetiyle yazılı açıklama yaptı.

Özperk açıklamasında, Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak tarihi yerlerden, Höyüklerden ve Hasankeyf'teki kazılardan çıkartılan tarihi eserlerin sergilenmesi için yeni yapılan Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasında Batman Müzesi kurulmasına ve iki yıldır buraya Müze Müdürü ve personel atanmasına rağmen müzenin hala faaliyete sokulamadığına dikkat çekti.

Devletin kazılar için ayırdığı devasa bütçesi ile yüzlerce insanın emeği sonucunda kazılardan elde edilen tarihi materyallerin halen Mardin Müzesine gönderildiğini dile getiren Özperk, "Batmanlılar olarak heyecan ve merakla görmek istediğimiz tarihi eserlerden mahrum bırakılmamız kültürümüze ihanettir" ifadelerini kullandı.
Geçen yaz boyu Hasankeyf kazılarından elde edilen yüzlerce eserin Batman'da korunamadığı gerekçesiyle Mardin Müzesine gönderildiğini belirten Özperk, "Batman sınırları içerisindeki arkeolojik kazılarda bulunan eserleri ileride diğer müzelerden geri almak hiç kolay olmayacaktır. Kaldı ki Mardin Müzesinin dolması nedeniyle bundan sonra elde edilecek tarihi eserler Diyarbakır'daki Müze Müdürlüğüne teslim edilecektir" dedi.

Bina ve personel ihtiyacı tamamlanan Müzenin biran önce hizmete sokulmasını isteyen Özperk, "Kurumda olumsuz ve yanlış işler yapıldığına ilişkin duyumlar almaktayız. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü sorumluluğu ve denetimi altında olan Müze Müdürlüğündeki keyfi, şahsi ve çıkarcı uygulamalar bütün kurumu töhmet altında bırakmaktadır. Bu nedenle Kültür ve Turizm Müdürünü inisiyatif almaya çağırıyoruz. Kurumdaki çalışmaların şeffaf, dürüst, objektif ve adilane olması temel beklentimizdir. Batman Müzesinin biran önce açılması için bütün sorumluları göreve davet ediyoruz" çağrısında bulundu. (Veysi Demir - İLKHA)


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×