Menü

Batman Basın

Geri Dön

BM-GYC '24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutladı

23 Temmuz 2018, 11:33

Mezopotamya Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti (BM-GYC) yayımladığı bir mesajla '24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutladı.

Mezopotamya Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. 

BM-GYC yönetim kurulu adına yayımlanan mesajda "24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının 110'ıncı yıldönümünde Türkiye'de hâla basın özgürlüğünün tartışılıyor olması düşünce ve ifade özgürlüğü adına gerçekten de düşündürücüdür. Türkiye'de gerçek anlamda basın özgürlüğünün yaygınlaşması ve yerleşmesi için basın yasasında köklü değişiklikler yapılması gerekmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, eğitme, kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunduğu belirtilen en açıklamada, “Basın sektöründe çalışan ve emek veren gazetecilerin zor şartlarda özverili çalışmaları nedeniyle ülkemizde ve ilimizde basın önemli bir konumda bulunuyor. Ülkemizin ve ilimizin gelişimi, halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basının çok önemli katkıları bulunuyor.” denildi.

24 Temmuz 1908'de Anayasanın yeniden yürürlüğe girmesinden sonra çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, çıkarılmış olduğu bir gün olması dolayısıyla ‘Basın Bayramı’ olarak kabul edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi:

“‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’ dolayısıyla, görev yapan meslektaşlarımızın basın bayramını kutlayarak, kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda her koşulda sorumluluk duygusu içinde toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren medya çalışanlarına görevlerinde başarılar dileriz.”

Kaynak: HÜR24 Haber

Yorumlar (0) Yorum Ekle

© 2019 - Batman Basın

Normal Siteye Dön