Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

“Sondaj İşçilerimize sahip çıkalım!”

09 Nisan 2015, 18:06 - Okunma: 2001

Yılbaşından beri Batman gündeminde olan ve yaklaşık 850 aileyi ilgilendiren TPIC işçilerinin sorunu hâlâ çözülmeyi bekliyor.

Bilindiği gibi TPAO’ya bağlı Türkiye Petroleum International Company’de(TPIC) bünyesindeki petrol kuyularında sondaj elemanı olarak Batman, Diyarbakır ve Adıyaman bölgelerinde çalışan yaklaşık 850 işçi ve yardımcı personelin durumu belirsizliğini koruyor.

TPAO ve TPİC arasında yaşandığı belirtilen sorun ve sıkıntılar ile petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle TPİC işçilerinin geçtiğimiz 31 Aralık’ta iş akitlerinin feshedildi. Bu sorun karşısında işçilerin eylem başlatması, sendika ve yerel basın ile Batman kamuoyunun sorun üzerinde durması sonucu siyasiler ve TPAO yöneticilerinin ara formül bularak sorunu kısmen çözmesi olumlu bir gelişme oldu. Ancak sorun kökten çözülmedi. Bulunan ara formülle işçilerin 6 ay boyunca sadece sondaj işçileri için işbaşı yapmadan asgari ücret alacağının Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Milletvekili Ziver Özdemir tarafından o dönem açıklandı. Bu şekil bir çözüm işçileri ve ailelerini kaygılandırmaktadır. Sorunun seçime kadar dondurulduğu ve seçimden sonra çıkışlarının verileceği endişesini meydana getirdi.

Petrol iş sendikası ve işçiler basın açıklaması ve bir dizi eylem yaptılar. Siyasilerin ve halkın destek vermesini istediler. Ancak Batman kamuoyu maalesef yeterince duyarlı davranmadığı aşikar.

İşçiler Ankara’ya giderek meclisteki partiler ve yetkilileri ile görüşmelerine rağmen somut bir sonuç elde edemediler.

AK Parti il başkanlığına defalarca giden işçiler 15 gün önce Bakan Şimşek ile görüşme şansı bulmalarına rağmen Bakan Şimşek’in her zamanki tavrı dışında bir sonuç elde edemediler.

Bu arada Milletvekili Özdemir, basın açıklaması yaparak; Ankara’da TPAO Genel Müdürü Besim Şişman’la TPİC çalışanlarının endişelerini konuştuğunu ve görüşmede çalışanların 1 yıl süreyle asgari ücret üzerinden maaşlarını almaya devam edeceklerini söyledi. Özdemir, önümüzdeki zaman diliminde petrol fiyatlarında artış olması ve normal düzeylerde seyretmesi halinde TPAO’nun alışılmış çalışma programını yürütebilme imkanının ortaya çıkacağını belirterek, bu durumda mevcut personelin çalışmasına öncelik tanınacağının sağlandığını ifade etti. 

Milletvekili Özdemir’in ve diğer yetkililerin açıklamalarına baktığımızda TPIC işçilerinin ve ailelerinin derdine derman olacak somut bir ifade yer almıyor. Kısacası ne Milletvekili Özdemir ne de hiçbir yetkili tam olarak ne yapılacağını bilmiyor ve kesin bir şey söyleyemiyorlar.

TPIC işçileri ve yan personelin bir başka sorunu da maaşlarının ve sigortalarının müteahhit firma tarafından sondajcı olarak değil de temizlikçi ve hizmetli olarak yapıldığı meselesidir. Bu durumda işten çıkarıldıklarında düşük bir tazminat alacaklar. Yine sigorta girişlerinin sürekli kesilip tekrar giriş yapıldığını belirtiyorlar. Bu durumda ciddi bir sorunla karşı karşıya kalmışlar demektir. İşçiler mahkemeye başvurarak bu hokkabazlığı ispat etmelidirler.

Daha bu sorun çözülmeden onarım nedeniyle Batman Havaalanı’nın 27 Nisan’da 6 ay boyunca kapatılacağından Havaalanı çalışanlarından HAVAŞ ve yer hizmetleri personeli 6 ay boyunca işten çıkarılma durumu ile karşı karşıya kalacak.

Kendileriyle görüştüğüm TPIC işçileri bu belirsizlikten dolayı elleri ve kollarının bağlı olduğunu ve bu belirsizliğin bir an önce bitmesini istiyor.

Sonuç olarak: Zonguldak ve Rize’de benzer durumlar karşısında o şehrin halkının topyekûn olarak işçilerine sahip çıktıklarını ve sorunu çözdüklerini geçmişte gördük. Batman kamuoyu TPİC işçilerine tam destek vermeli. Konu iş, aş ve ekmek sorunudur. Siyasi malzeme ve seçime endekslenmeden çözülmesi gerekir. Sorunu çözmek için Batman halkı olarak, tüm siyasi partiler, STK’lar, esnaf ve halk olarak ortak bir platform altında bir araya gelerek tek ses tek yürek olmalıyız. Bu şekilde bütün Batman olarak ortak ses verdiğimizde, bu ses mutlaka karşılık bulacaktır. Bu durumda TPIC işçilerinin de, havalanın da işçileri ve benzer durumda olanların sorunları mutlaka çözüme kavuşmuş olacaktır. Soruna sahip çıkmamız için illaki bir yakınımızın bu işçiler arasında olması gerekmiyor. Kazanan Batman ve Batman halkı ve ekonomisi olacaktır.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
32 gün önce
54 gün önce
178 gün önce
271 gün önce
302 gün önce
586 gün önce
609 gün önce
839 gün önce
909 gün önce
1030 gün önce
1188 gün önce
1191 gün önce
1247 gün önce
1265 gün önce
1268 gün önce
1289 gün önce
1323 gün önce
1378 gün önce
1387 gün önce
1460 gün önce
1578 gün önce
1553 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=