Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Batman'ımızın sorunları!

11 Ekim 2016, 12:38 - Okunma: 2067

Batman'ın en önemli sorunları nelerdir?  Ne gibi hizmetler yapılmalı? Hangi projeler uygulanmalı? diye baktığımızda; öne çıkan sorunların şehir temizliği, su ve hava kirliliği ile trafik sorunu olduğunu görüyoruz.

Belediyeye kayyum atanmasıyla birlikte Eski Belediye Başkanı merhum  Salih Gök'ten bu yana maalesef kayda değer bir hizmet yapılmadığını, yeni yönetimin 17 yılda yapılmayan hizmetlerin bir kaç yıla sığdırılması gibi bir sorunla karşı karşıya kaldığını  görüyoruz.

Diğer şehirlerde belediyeler mega projelere imza atarlarken, Batman Belediyesi ve DBP/HDP'li belediyeler düzenli çöp toplamaktan aciz bir profil sergileyerek, halkın ve şehrin faydasına kayda değer bir şey yapmadıklarını gördük.

Kayyum ile birlikte yeni atanan birim müdürlerinin tecrübeli ve imajı düzgün kişilerden seçildiğini görüyoruz. Bu durum yeni yönetim adına olumlu bir puan, ancak başarılı olunabilmesi için tarafgirlik yapılmadan işin ehli olan liyakatli ve dürüst insanların işbaşına getirilmesi gereklidir. Bu konuda zaafiyet gösterilerek, bazı kesimlerin makam-mevki sevdasına uyulursa hizmet yerine hezimet yaşanır. 

Batman'da yıllardır asfaltlanmayan sokak ve caddelerin  asfaltlanmaya başlanması, çöplerin düzenli toplanması, cadde ve sokakların temizlik sorununa el atılmasına bakıldığında soruna ciddiyetle yaklaşıldığını görüyoruz. Lakin halk ve esnafında temizliğe dikkat etmesi kaçınılmaz bir görevdir.  Hiç bir şehide sokaklara böyle gelişi güzel çöp, izmarit, tükürük vs. atılma olayı yoktur. Kimseyi kırmak istemeyiz ancak ivedilikle "Bedevi" kültüründen kurtulup "Medeni" şehir kültürüne geçmek zorundayız. Unutmayalım ki, yüz kişinin kirlettiği bir yeri bir kişinin temizlemesi işe yaramayacaktır.

Birde hava kirliliği sorunumuz var. Rafineriden kaynaklı hava kirliliği yetmezmiş gibi, anız yangınları tam bir felaket olarak karşımızda duruyor. Bu sorun daha önce yazdığımız gibi caydırıcı tedbirlerle çözülmelidir.

Geçmişte övündüğümüz ancak şu an kimsenin içmek istemediği  musluk suyumuzun temizliği ivedilikle denetlenmeli, bunun için gerekli araştırma ve bilimsel çalışma yapılmalıdır. Halk hazır su içme zorunluluğundan kurtarılarak musluklardan temiz su içme hakkına kavuşturulmalıdır.   

Batman'ın trafik ve park sorununa gelecek olursak: Batman'da sürücüleri çıldırtacak ağır bir trafik keşmekeşi mevcuttur. Yolların dar ve araç sayısını artık kaldırmadığı Batman trafiğinde caddelerin  ve ana arterlerin yeterli genişlikte olmaması bir yana, sürücülerin gelişi güzel araçlarını park etmeleri trafiği tam anlamıyla felç ediyor. Bu sorunun çözüme kavuşması için yolların genişletilmesi, köprülü kavşaklar ve yer altı geçitler yapılması ve çekiciler devreye konularak trafiği aksatacak şekilde gelişi güzel park eden araçlar kimsenin gözünün yaşına bakmadan çekilmelidir.

"Taziye evleri" sorununa da el atılıp örgüte yakın sözde bazı imamların propaganda yapmak amacıyla oralara yerleştirilmiş olanlar varsa belirlenip oralar asli misyonuna kavuşturulmalıdır. 

Orta  ve uzun vadede ise Eski mahallelerden başlayarak kentsel dönüşüm, DDY ve rayların şehir dışına çıkarılması ve İluh Deresi Islahı Projesi  başlatılmalıdır.

Yine başta Atatürk Parkı olmak üzere şehirdeki tüm parklar ve müştemilatları madde bağımlılarının mekanı olmaktan kurtarılarak, Batman'ın en büyük eksiklerinden olan ailelerin rahatça gidebilecekleri mesire yerlerine dönüştürülmelidirler. Bunun için bu parkları civarını işgal eden zararlı mekanlardan temizlenmelidir.

Sonuç olarak: Sadece belediyeye kayyum atanarak ve üst kadronun değiştirilmesi ile sorun çözülmez. Birim amirlerinden alt kadrolara kadar (işini yapan ve çalışan hariç) hizmetin önünü tıkayan tüm kadrolar ve belediyenin dolayısıyla halkın sırtında yük olan "bankamatik memurlarının" işine son verilmelidir. Bu anlamda vesayetle yönetilen eski belediyenin tüm icraatları gözden geçirilerek, halkın ve şehrin faydası baz alınarak yeniden yapılandırılarak halkın hizmetine sunulmalıdır.

Selam ve dua ile...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
123 gün önce
145 gün önce
269 gün önce
362 gün önce
393 gün önce
677 gün önce
700 gün önce
930 gün önce
999 gün önce
1120 gün önce
1279 gün önce
1281 gün önce
1338 gün önce
1356 gün önce
1359 gün önce
1380 gün önce
1414 gün önce
1469 gün önce
1478 gün önce
1551 gün önce
1669 gün önce
1644 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=