Lütfen bekleyin..


Muhammed Günay

Eğitim ve Plan

18 Ekim 2016, 14:19 - Okunma: 1932

Gelişmiş olan bütün ülkeler kendi dünya görüşleri noktasında eğitime ve eğitimli insan yetiştirmeye önem veriyorlar. Dünya piyasasında söz sahibi olmak isteyenler eğitim alanında iyi planlar yapmaktadırlar. Eğitim sistemini oturtmuş olan devletler kaliteli ve kalifiyeli bireyler yetiştirmektedirler.

              Bu tip devletlerin çalışmaları halklarının refahı ve mutluluğu içindir. Başa kim gelirse gelsin fark etmez. Sistem devam etmektedir. Kendi ideolojilerini halka dayatma yerine halkın daha da ileri gitmesi için çalışmaktadırlar.

              Bizim gibi ülkelerde hangi parti iktidara gelirse kendi fikrini halka dayatmaya çalışmaktadır. Taraftar kazanmanın en önemli yeri de eğitimdir. Her gelen parti eğitim alanını baştanbaşa değiştirmeye çalışmaktadır. Bundan dolayı ülkemizde eğitim düzene girmiyor. Birçok bakanlıkta harika işler oluşurken, milli eğitim bakanlığı gün geçtikçe geriye gidiyor. Hem eğitim kalitesi açısından hem de eğitici açısından. Eğiticiler her an atılabiliriz korkusu yaşamaktadırlar. Eğitimden çok kendi geleceklerinin endişesi içindedirler. Eğitimcilerinde kendi fikirlerini öğrencilere aşılamaları yerine derslere yoğunlaşmalıdırlar. Batıya özendiğimiz tarihten beri öğrencilerin kılık kıyafetleri ile uğraşılmış. Bazen fes giydirmeye, bazen de kravat takmaya zorlamışlar. Bazıları da bayanların başlarını açmaya zorlamışlar. Kafanın içi ile değil dışı ile uğraşmışlar. Şu anda Arap ülkelerinde eğitim belli bir düzene girmiş. Liseden mezun olan öğrenci yabancı dillerden birini çok rahat konuşabiliyor. 14 yıl boyunca İngilizce dersi görüyoruz ama bir cümle kurmaktan aciziz. Ne yapmalıyız?

               Öğrencilerimizin kabiliyet ve yeteneklerini tespit etmeliyiz. Sürekli aynı yemekleri vermektense, damak tatlarına uygun yemekler vermeliyiz. Çok basit yöntemlerle onları iyi donatabiliriz. Günümüzde diller çok önemli yer tutmaktadır. Yabancı dil bilen öğrenciler çok rahat bir şekilde yükselmektedirler.  En revaçta olan diller Arapça ve İngilizcedir.

               Şöyle bir program yapılabilir.

Çocuk 5- 6 yaşında iken bir sene sadece yabancı dil öğretilmelidir. 15-20 kişilik sınıflar oluşturulur. Öğretmenler sadece yabancı dil konuşacaklar. İmkanlar zorlanarak yatılı kalmaları sağlanır. Araplar çocukları güzel konuşsun diye süt vermek için yıllarca bedevilere verirlerdi. 
İlkokuldaki dört yıllık temel eğitimden sonra öğrencilerin kabiliyetlerine göre sınıflandırma yapılır. Dersler gruplara ayrılır. İmam hatip grubu, Matematik grubu, fen grubu, bilgisayar donanım ve programlama grubu, edebiyat grubu, coğrafya grubu, vs.
Meslek dersleri de gruplara ayrılır.  Elektrik, metal, mobilya, tesisat inşaat vs.
Dört yıllık temel eğitimden sonra öğrenciler kabiliyetlerine göre bu bölümlerden birine yerleştirilir. İlk yıl yine tümüyle yabancı dil öğretilecek. Ondan sonraki yıllar tümüyle alan üzerinde yoğunlaşılacak. Lise bittiği zaman bu öğrenciler kendi dallarında uzman olacaklar. Kendi alanlarıyla ilgili üniversite okuyacaklar. Bazı dersler yabancı dillerden verilecek.
Herkesin her şeyi bilmesi mümkün değildir. Biz öğrencilerimizi bir alanda iyi eğitirsek rahatlarız. Hindistan, daha önceden çok zor bir dönem geçirdi. Devlet kabiliyetli öğrenci seçti ve bilgisayar programları üzerinde yetiştirdi. Şu anda program alanında etkili olan bir devlettir. Biz daha telefon yapmasını bilmiyoruz. Bu alanda kabiliyetli öğrenciler ve yetenekli telefonculardan bir ekip oluşturulursa kısa sürede telefon yapmayı başarırlar. Her yıl milyarlarca dolar sadece telefon için dışarı veriyoruz.
Liseyi bitirmiş öğrenciler için bir yıllık Arapça ve İngilizce yatılı kurslar açılabilir. Bir yıl sonra bu öğrenciler rahat bir şekilde yabancı dil bölümlerine girerler ve çokta başarılı olurlar. Gruplar halinde Avrupa ve Arap ülkelerine de gönderilebilirler.
Bu söylediklerimden bazılarını halk yan yana gelerek, el ele vererek yapabilir. gruplarda yapabilir.

İnşallah bazıları bunların üzerinde kafa yorar ve girişimlerde bulunurlar. Medreselerde de bir yıl sadece Arapça konuşulur. Arapça konuşan öğretmenler bir yıl boyunca onlarla sadece Arapça konuşur. Ders yok, dil var. Arapçayı söken öğrenci beş yıllık mesafeyi bir yılda alır. Ondan sonra bütün dersler Arapça verilir.

           Allah'a emanet olun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
114 gün önce
148 gün önce
149 gün önce
149 gün önce
163 gün önce
171 gün önce
178 gün önce
214 gün önce
464 gün önce
556 gün önce
599 gün önce
618 gün önce
666 gün önce
686 gün önce
692 gün önce
711 gün önce
741 gün önce
761 gün önce
807 gün önce
896 gün önce
925 gün önce
1027 gün önce
1084 gün önce
1090 gün önce
1121 gün önce
1138 gün önce
1236 gün önce
1252 gün önce
1316 gün önce
1341 gün önce
1351 gün önce
1365 gün önce
1372 gün önce
1379 gün önce
1380 gün önce
1386 gün önce
1393 gün önce
1400 gün önce
1406 gün önce
1422 gün önce
1424 gün önce
1427 gün önce
1446 gün önce
1447 gün önce
1450 gün önce
1471 gün önce
1481 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=