Lütfen bekleyin..


Muhammed Günay

Eğitim ve Plan

18 Ekim 2016, 14:19 - Okunma: 2061

Gelişmiş olan bütün ülkeler kendi dünya görüşleri noktasında eğitime ve eğitimli insan yetiştirmeye önem veriyorlar. Dünya piyasasında söz sahibi olmak isteyenler eğitim alanında iyi planlar yapmaktadırlar. Eğitim sistemini oturtmuş olan devletler kaliteli ve kalifiyeli bireyler yetiştirmektedirler.

              Bu tip devletlerin çalışmaları halklarının refahı ve mutluluğu içindir. Başa kim gelirse gelsin fark etmez. Sistem devam etmektedir. Kendi ideolojilerini halka dayatma yerine halkın daha da ileri gitmesi için çalışmaktadırlar.

              Bizim gibi ülkelerde hangi parti iktidara gelirse kendi fikrini halka dayatmaya çalışmaktadır. Taraftar kazanmanın en önemli yeri de eğitimdir. Her gelen parti eğitim alanını baştanbaşa değiştirmeye çalışmaktadır. Bundan dolayı ülkemizde eğitim düzene girmiyor. Birçok bakanlıkta harika işler oluşurken, milli eğitim bakanlığı gün geçtikçe geriye gidiyor. Hem eğitim kalitesi açısından hem de eğitici açısından. Eğiticiler her an atılabiliriz korkusu yaşamaktadırlar. Eğitimden çok kendi geleceklerinin endişesi içindedirler. Eğitimcilerinde kendi fikirlerini öğrencilere aşılamaları yerine derslere yoğunlaşmalıdırlar. Batıya özendiğimiz tarihten beri öğrencilerin kılık kıyafetleri ile uğraşılmış. Bazen fes giydirmeye, bazen de kravat takmaya zorlamışlar. Bazıları da bayanların başlarını açmaya zorlamışlar. Kafanın içi ile değil dışı ile uğraşmışlar. Şu anda Arap ülkelerinde eğitim belli bir düzene girmiş. Liseden mezun olan öğrenci yabancı dillerden birini çok rahat konuşabiliyor. 14 yıl boyunca İngilizce dersi görüyoruz ama bir cümle kurmaktan aciziz. Ne yapmalıyız?

               Öğrencilerimizin kabiliyet ve yeteneklerini tespit etmeliyiz. Sürekli aynı yemekleri vermektense, damak tatlarına uygun yemekler vermeliyiz. Çok basit yöntemlerle onları iyi donatabiliriz. Günümüzde diller çok önemli yer tutmaktadır. Yabancı dil bilen öğrenciler çok rahat bir şekilde yükselmektedirler.  En revaçta olan diller Arapça ve İngilizcedir.

               Şöyle bir program yapılabilir.

Çocuk 5- 6 yaşında iken bir sene sadece yabancı dil öğretilmelidir. 15-20 kişilik sınıflar oluşturulur. Öğretmenler sadece yabancı dil konuşacaklar. İmkanlar zorlanarak yatılı kalmaları sağlanır. Araplar çocukları güzel konuşsun diye süt vermek için yıllarca bedevilere verirlerdi. 
İlkokuldaki dört yıllık temel eğitimden sonra öğrencilerin kabiliyetlerine göre sınıflandırma yapılır. Dersler gruplara ayrılır. İmam hatip grubu, Matematik grubu, fen grubu, bilgisayar donanım ve programlama grubu, edebiyat grubu, coğrafya grubu, vs.
Meslek dersleri de gruplara ayrılır.  Elektrik, metal, mobilya, tesisat inşaat vs.
Dört yıllık temel eğitimden sonra öğrenciler kabiliyetlerine göre bu bölümlerden birine yerleştirilir. İlk yıl yine tümüyle yabancı dil öğretilecek. Ondan sonraki yıllar tümüyle alan üzerinde yoğunlaşılacak. Lise bittiği zaman bu öğrenciler kendi dallarında uzman olacaklar. Kendi alanlarıyla ilgili üniversite okuyacaklar. Bazı dersler yabancı dillerden verilecek.
Herkesin her şeyi bilmesi mümkün değildir. Biz öğrencilerimizi bir alanda iyi eğitirsek rahatlarız. Hindistan, daha önceden çok zor bir dönem geçirdi. Devlet kabiliyetli öğrenci seçti ve bilgisayar programları üzerinde yetiştirdi. Şu anda program alanında etkili olan bir devlettir. Biz daha telefon yapmasını bilmiyoruz. Bu alanda kabiliyetli öğrenciler ve yetenekli telefonculardan bir ekip oluşturulursa kısa sürede telefon yapmayı başarırlar. Her yıl milyarlarca dolar sadece telefon için dışarı veriyoruz.
Liseyi bitirmiş öğrenciler için bir yıllık Arapça ve İngilizce yatılı kurslar açılabilir. Bir yıl sonra bu öğrenciler rahat bir şekilde yabancı dil bölümlerine girerler ve çokta başarılı olurlar. Gruplar halinde Avrupa ve Arap ülkelerine de gönderilebilirler.
Bu söylediklerimden bazılarını halk yan yana gelerek, el ele vererek yapabilir. gruplarda yapabilir.

İnşallah bazıları bunların üzerinde kafa yorar ve girişimlerde bulunurlar. Medreselerde de bir yıl sadece Arapça konuşulur. Arapça konuşan öğretmenler bir yıl boyunca onlarla sadece Arapça konuşur. Ders yok, dil var. Arapçayı söken öğrenci beş yıllık mesafeyi bir yılda alır. Ondan sonra bütün dersler Arapça verilir.

           Allah'a emanet olun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
84 gün önce
108 gün önce
205 gün önce
238 gün önce
239 gün önce
240 gün önce
254 gün önce
262 gün önce
269 gün önce
305 gün önce
555 gün önce
647 gün önce
690 gün önce
709 gün önce
757 gün önce
777 gün önce
783 gün önce
802 gün önce
832 gün önce
852 gün önce
898 gün önce
986 gün önce
1016 gün önce
1117 gün önce
1174 gün önce
1180 gün önce
1211 gün önce
1229 gün önce
1326 gün önce
1343 gün önce
1406 gün önce
1432 gün önce
1441 gün önce
1456 gün önce
1463 gün önce
1470 gün önce
1471 gün önce
1477 gün önce
1484 gün önce
1491 gün önce
1497 gün önce
1513 gün önce
1514 gün önce
1518 gün önce
1537 gün önce
1538 gün önce
1541 gün önce
1561 gün önce
1571 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=