Lütfen bekleyin..


Muhammed Günay

Mensuplarını Koruyan Güç!

06 Temmuz 2017, 23:06 - Okunma: 1260

     İnsanlar, fıtratları gereğince bağlı oldukları hareketlerin, devletlerin kendilerini korumalarını, muhafaza etmelerini isterler. Kendilerini muhafaza etmeyen hareketlerden, devletlerden uzaklaşırlar.

     İslam dini beş şeyi devletin güvencesine koymuştur. Akıl, nesil, can, mal ve din emniyeti İslam’ın güvencesindedir. Dolayısıyla İslam devletinin fertleri dinleri ne olursa olsun bu beş konuda güven içinde olmaktadırlar. İnsanlar, kendilerini muhafaza edemeyen devletlerden, hareketlerden, cemaatlerden uzak dururlar. Hangi hareket onları muhafaza ederse ona sığınırlar. Bazen bir devletin vatandaşları kendi devletlerinin kendilerini şer güçlerinden, terör olaylarından koruyamadıklarını gördükleri zaman bu terör gruplarına sığınmaya çalışırlar ve onların taraftarı gibi görünürler.  Aciz ve çaresiz kalıyorlar. Devletin kendilerine tam sahip çıkmamasından  dolayı bu örgütlere hareketlere katılmışlardır. Ne zaman devletlerinin onları koruduğuna, her türlü noktada kendine saldırı yapıldığı zaman saldırıdan önce onları muhafaza ettiğine, bu saldırıları boşa çıkardığına inanırlarsa o zaman kendi devletlerinin yanında yer almaktan kaçınmazlar. Tarihin her dönemine baktığımızda genelde insanlar güçlü olanlardan yana tavır almışlardır. Toplumların çok az kısmı zulme karşı ayakta kendini muhafaza edebilmiştir.

      Devletlerin içinden çıkıp onları bölmeye çalışan hareketler ilk başta devlet ile vatandaşın arasını bozmaya çalışırlar. Yani vatandaşa saldırılar yaparak onların korumasız olduğunu, devletin kendilerini koruyamadığını, kendilerini muhafaza etmek istiyorlarsa kendileri ile beraber hareket etmeleri gerektiğini onlara anlatmaya çalışırlar. Özellikle eylemler yaparak, onları öldürerek, onların mallarına, canlarına, nesillerine, namuslarına saldırırlar. Onları korkutmaya çalışırlar ve kendilerinin ne zaman isterse onları öldürebileceklerini, onlara her türlü zararı verebileceklerini onlara empoze etmeye çalışırlar. İşte bu noktada örgütler halkı kendileri ile beraber hareket etmeye zorlarlar. Onlara boyun eğmeyenlere saldırılar düzenleyerek onları öldürürler. Dolayısıyla diğer insanlarda onların nasıl öldürüldüklerini gördükleri zaman devletin artık aciz kaldığını kendi taraftarlarını koruyamadığını düşünürler. Bazen devletin bürokrasisinin içine girmiş olan örgütler, devletin gücünü de kullanarak insanları kendilerine bağlarlar. İhalelere giren iş adamlarını kendileri ile çalışmaya zorlarlar. Onlara yanaşmayan iş adamlarını saf dışı ederler. Hatta değişik yollarla bunların kuyularını kazmaya çalışırlar. Özellikle devletin içinde yer almış olan FETÖ grubu kendisinin emrinde olan savcılarla, müdürlerle, hakimlerle, kolluk kuvvetleriyle bu işi çok basit bir şekilde yürütmekte idi. Kendisine yardım etmeyen iş adamlarına polislerini gizliden göndererek onlar hakkında hayali dosyalar düzenlerlerdi. Maliye müfettişlerini göndererek Onlara büyük cezalar keserek itaat etmeye hazır hale getirirlerdi. Bu baskılara boyun eğmeyenleri hapse attırırlardı. Eğer kendilerine yardım ederlerse bu cezaları silerler ve dolayısıyla bu şahıslar kendilerinin emrine girerlerdi. Türkiye'de birçok iş adamı istemeyerek bu örgüte yardım etmiştir.

          Şu noktayı belirtmeden geçmek istemiyorum bir cemaat, bir hareket, bir yapı, bir oluşum kendisine bağlı hareket eden insanları koruyamıyorsa hiçbir değeri yoktur. Diğer yapılar ondan çekinerek onun vatandaşlarına saldırmıyorsa onun mensuplarına karşı saygılı ve mesafeli duruyorsa o hareket gerçek bir harekettir ve insanlar onun etrafında birleşirler. Ona destek verirler. Birçok yapı kendisinin bir cemaat olduğunu, hareket olduğunu, topluluk olduğunu söyler ama fertlerine bir saldırı yapıldığı zaman ağlamaktan başka bir hareket yapamaz. Hatta korkudan saldırganları lanetleyemez. Güç kendi mensuplarının canlarını ve mallarını, nesillerini, namuslarını ve akıllarını koruyabiliyorsa güçtür. Koruyamıyorsa güç değildir.

          Bir devlet kendi vatandaşını eylemden önce korumalıdır eylemden önce koruyamıyorsa, halk devletten uzaklaşır. Yani filmlerdeki gibi polis her şey bittikten sonra geliyorsa, bir anlamı olmaz. Halk kendisine saldıranları önceden tespit edip etkisiz hale getiren devletin peşinden ölüme kadar gider.

Etiketler : devlet, FETÖ, terör, vatandaş,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
114 gün önce
148 gün önce
149 gün önce
149 gün önce
163 gün önce
171 gün önce
178 gün önce
214 gün önce
464 gün önce
556 gün önce
599 gün önce
618 gün önce
666 gün önce
686 gün önce
692 gün önce
711 gün önce
741 gün önce
762 gün önce
807 gün önce
896 gün önce
926 gün önce
973 gün önce
1027 gün önce
1084 gün önce
1090 gün önce
1121 gün önce
1138 gün önce
1236 gün önce
1252 gün önce
1316 gün önce
1341 gün önce
1351 gün önce
1365 gün önce
1372 gün önce
1379 gün önce
1380 gün önce
1386 gün önce
1393 gün önce
1400 gün önce
1406 gün önce
1422 gün önce
1424 gün önce
1427 gün önce
1446 gün önce
1447 gün önce
1450 gün önce
1471 gün önce
1481 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=