Lütfen bekleyin..


Muhammed Veysi Günay

TPİC İşçileri Çıkmaza Sokuluyor!

14 Temmuz 2017, 23:02 - Okunma: 1720

Ocak 2015 başında Türkiye geneli yaklaşık 850 işçi Şehrimizde ise 350 işçi iş akitleri petrol fiyatlarının düşmesi bahanesiyle sona erdirildi. İşçilerin dayanışmasıyla ciddi bir kamuoyu oluşmasına rağmen Hükümet kanadından dönemin başbakan yardımcı Sayın Arınç ve milletvekilimiz Sayın Özdemir’in basına da yansıyan demeçlerinde işçilerin Haziran 2015 seçiminden sonra işlerine dönecekleri yönündeydi; lakin işçiler işlerine döndürülmedi. Bu işçilerin Batman iş istihdamının önemli bir parçası olduklarını ve Batman esnafını ne derece olumsuz etkilemesinden falan bahsetmeyeceğim. Binlerce aileye tekabül eden mağduriyetlerden de söz etmeyeceğim. Söz edeceklerim son gelinen aşamalarla ilgili olarak işçileri –işlerini ya da haklarından feragat etmeyle arada bırakılmalarıdır.

Hâlbuki ciddi kamuoyu baskısı oluşması umut verici gelişmeler olacağı yönündeydi ama maalesef iki yıl geçmesine rağmen ve de bu süre zarfında hukuki olarak birçok haklar kazanmalarına rağmen bürokrasinin işlemiyor olması, üç yüz elli işçiyi zor durumda bırakıyor. Kazandıkları davalara bakılırsa ciddi bir ilerleme kaydedilmiş; işe dönüş davası ve sendikanın açtığı muvaaza davaları (TPAO işçisiyle TPİC işçisinin denk oluş davası) kazanılmış. Şuan da devam eden tazminat ve haksız çalışma şartlarından doğan diğer haklar mahkeme süreçleri devam ediyor.

Bu yazıyı okuyan birçok kişi “ Batman’ın sahibi yok” diyerek belki önemsemeyecek; ama öyle olmamalı! İşçiler eylemlerini sonlandırırken STK’lar bu iş bizde, söz veriyoruz diyorlardı nerde kaldı bu sözler… Gerçekten de büyük bir haksızlık söz konusu. Karadeniz’de çay işletmelerinde ve Karayollarındaki işçilerle kıyaslandığında bu insanlara büyük bir haksızlık yapıldığı ortadadır.

Henüz basına yansımayan kapalı kapılar ardında TPAO’nun bir çok servisinin TPİC’e  devredildiği, TPAO personelini TPİC’e kaydırmak için görüşmelere başlandığı; 2018 ocak ayıyla resmiyete geçeceği yönündedir. Buna paralel olarak da TPİC ön hazırlık yapmakta; söylenenlere göre sadece Batman’da 6 kule kaldıracağı yönündedir. İki kuleyi EGE’den Batı Raman’a kaydırdığı ve Batı’da çalıştırdığı personellerini buralara çekerek bölgemizde tekrardan petrol sondajı faaliyetine geçmiştir. Kaldıracağı diğer kulelere haliyle personel gerekeceğinden eski personellerini telefonla arayarak kendileriyle çalışıp çalışmayacakları soruluyor. Bununla bitmiyor tabi, görüştüğü işçilere mahkeme haklarından vazgeçilirse işe alacağı koşulunu sunuyor. Şuan hukuki olarak gelinen süreçte, TPİC kazanılan bu davaları sulandırmak için işçilere geçmiş haklarından feragat ederlerse çalışacakları şartını bilinçli koşuyor; çünkü ciddi bir tazminata mahkûm olacaklarını biliyorlar. Tabi bu arada dava avukatları da işçilere gittikleri takdirde yüksek bir meblağ kendilerine ödemeleri gerektiğini söylemektedirler. İşçi burada iki arada bir dere de bırakılıyor!!!

Buradan yetkililere sesleniyorum! Bu haksızlığın önüne geçin. Batmanlı hemşerilerinize sahip çıkın! Bu işçiler resmi bir yazıyla olmaksızın işe dönüşlerinde yarın tekrardan bir kabus yaşayarak işlerinden olurlarsa bu kez iki defa haksızlığa mahkum olacaklardır. Bu kez işlerinden oldukları gibi geçmiş haklarından da feragat ettikleri için kanuni hiçbir şey iddia edemeyeceklerdir. Sayın Batman’ın Milletvekilleri, Valisi, Siyasi partileri, Sivil Toplum Kuruluşları bu haksızlığa bir dur deyin. Bu sahipsiz işçilere sahip çıkıp hami olun lütfen… 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=