Lütfen bekleyin..


Muhammed Günay

Haklının Yanında Durmak!

02 Kasım 2018, 13:03 - Okunma: 470

Her ortam ve durumda haklının yanında durmak ve bunu ona hissettirmek önemli  bir davranıştır. Haklının yanında dururken haksız olana da yanlış yaptığını söylemek lazımdır. Haksıza karşı alınan tavrın sebebini haksıza açıklamak gerekir.  Yani şahsına karşı bir husumetin olmadığını, yaptığın haksızlığa karşı durduğunu söylemek gerekir. Eğer haksızlık yapana tavır takınılmazsa, haksızlık yapmaya meyilli olanların bundan cesaret alacağını ve toplumda haksızlıkların çoğalacağını izah etmek gerekir.

         Haksızlığa karşı tavır almak bir erdemdir. Haksızlık yapan ile kol kola gezmek, haksızlığa uğramış olana ikinci bir darbe vurmak demektir. Haksızlığa uğrayan, kendini terk edilmiş ve yalnızlığa bırakılmış olarak görür. Toplumda bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı hakim olur.  Bu yılan bana- sana dokunmasa da neslimize, çevremize ve komşularımıza dokunur. Yılanlar toplumda çoğalınca, ısıracakları da azalır. Bir de bakarız sıra bize gelmiş olur.

       Enes ( R.A) ‘dan, Resulullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Din kardeşin zalimde olsa mazlum da olsa ona yardım et.  Bir adam:  Ya Resulullah (S.A.V)  kardeşim mazlumsa ona yardım edeyim.  Ama zalimse nasıl yardım edeyim. Söyler misiniz? Dedi.

          Peygamberimiz (S.A.V): onu zulümden alıkoyar, zulmüne engel olursun. Şüphesiz ki bu ona yardım etmektir: buyurdu (Buhari, Tirmizi)

         Bir kıssa da şöyle anlatılır.

         Bayram günü birçok akrabamız evimize gelmişti. Kapımız çalındı. Kapıyı açtım. Üst komşumuz hanımı ve çocuklarıyla beraber gelmişti. Adam tam ayakkabısını çıkarıp içeri girecekken babam: sen benim evime giremezsin. Geri dön dedi. Adam da hiç itiraz etmeden geri döndü. Kapıyı kapattım ve içeri girdim.  Babama; niye komşumuzu içeri almadın? Onu kovdun. Babam: “Bu adam alt komşumuzu kefil  göstererek  kredi çekmişti. O da kredi borcunu vermedi. Bir hafta önce alt komşumuzun evine icra geldi. Bütün eşyaları da alındı. Şu anda perişan bir durumdadırlar.” Dedi.

           Dedim ki; bu bizim sorunumuz değil. Biz niye aralarına giriyoruz.  Babam: eğer zulme ve haksızlığa uğramış olan komşumuzdan yana tavır almazsam ve zalim olan, ona zulüm eden komşum ile samimi olsam, mazlumun gönlünü kırmış olurum. Konu bizimle ilgili olmayabilir. Bu ahlaki değeri düşük insanı evime kabul edersem, mağdur ve namuslu komşumu rencide etmiş olurum.  Bu kişi adam değil, demişti. O günden sonra konu bizimle ilgili olsun-olmasın, ahlaksız her türlü eylemde, kaybedeceğim şey ne olursa olsun, dürüst ve namuslunun yanında olmaya karar verdim. Güçlünün değil, haklının yanında olmanın erdem olduğunu, insanın bir duruşu olması gerektiğini öğrenmiştim.

          Hadiste özellikle din kardeşin diyor. Yani biz din kardeşimize yapılan haksızlık ve yanlışlığın karşısında durmalıyız. Haksızlığa uğrayan din kardeşimize yardım etmeliyiz. Ona haksızlık yapan din kardeşimiz bile olsa ona tavır takınmalıyız. Haklı olan destek gördüğünü görsün. Haksızlık yapan da yalnızlığı görsün. Bizim en samimi arkadaşımız bile olsa insanlara haksızlık yapıyorsa, ondan uzaklaşmalıyız. Ve bunu ona söylemeliyiz. Ticaretinde, komşuluğun da insanlara haksızlık yapanlarla kol kola yürürsek, haksızlığa uğrayan insanlar bizden de uzaklaşırlar. Bizi de aynı durumda ve aynı safta görürler.

          Peki, Müslüman olmayan fertler haksızlığa uğrasalar yardım etmemiz gerekir mi? Evet. Eğer gücümüz varsa yardım etmeliyiz. Ona haksızlık yapan din kardeşimiz bile olsa tavır takınmalıyız. Ancak İslami olmayan grup ve örgütlerin İslam adına olmayan savaşlarına karışmak ve taraf olmak doğru değildir. Elimizden gelirse onları barıştırmalıyız. Hucurat Suresindeki “iki Müslüman topluluk savaşırsa” ayeti bunlarla ilgili değildir. Onların saflarında savaşmak ve ölmek İslam dinine göre nasıldır? Onun cevabını alimler vermişlerdir. Gerçek alimlere yönelmek lazımdır.

Haksızlığa uğrayan şahıslar ister maddi, ister manevi. Haksızlığa uğramış olsalar bile onlara sahip  çıkmak lazımdır. Maslahat için ben ses çıkarmıyorum diyenler bir süre sonra haksızlığın genelleştiğini görürler ve  geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkar. İnsanları kazanmak çok zor ve uzun sürelidir. Ama uzaklaştırmak çok kolaydır. Yıllarca beraber olduğun insanları basit bir kelime ile uzaklaştırırken, toplumda ki hırsızları, zinakarları, günaha  batmış insanları kazanmaya çalışan insanlar, yetişmiş  insanlarını uzaklaştırıyorlarsa durum vahimdir. Kumdan kafayı çıkarmak lazımdır.

Allah’ım; bizi doğrularla beraber kıl…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
24 gün önce
73 gün önce
124 gün önce
374 gün önce
466 gün önce
509 gün önce
528 gün önce
576 gün önce
596 gün önce
602 gün önce
621 gün önce
651 gün önce
671 gün önce
717 gün önce
805 gün önce
835 gün önce
882 gün önce
936 gün önce
999 gün önce
1030 gün önce
1048 gün önce
1145 gün önce
1162 gün önce
1226 gün önce
1251 gün önce
1261 gün önce
1275 gün önce
1282 gün önce
1289 gün önce
1290 gün önce
1296 gün önce
1303 gün önce
1310 gün önce
1316 gün önce
1332 gün önce
1334 gün önce
1337 gün önce
1356 gün önce
1357 gün önce
1360 gün önce
1381 gün önce
1390 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=