Lütfen bekleyin.."Saldırılarda hedef İslam ve Müslümanlardır"

18 Mayıs 2019, 15:19 - Okunma: 1490

​Avrupa’daki cami saldırılarına tepki gösteren İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, cami ve kilise saldırılarındaki asıl hedefin Avrupa’da hızla yayılan İslam ve Müslümanlar olduğuna dikkat çekti.

​Avrupa’daki cami saldırılarına tepki gösteren İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, kilise saldırıları bahane edilerek, Avrupa’da hızla yayılan İslam’ın önünün kesilmek istendiğini söyledi.

Avrupa’da her geçen gün İslam karşıtlığı artarken, özellikle son yıllarda cami saldırıları ise adeta zirve yaptı. Camilere ve Müslümanlara yönelik saldırılarda yaşanan artışa tepki gösteren İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, cami ve kilise saldırılarındaki asıl hedefin Avrupa’da hızla yayılan İslam ve Müslümanlar olduğuna dikkat çekti.

Yeni Zelanda’daki cami saldırısının ardından Avrupa’da büyük bir teveccüh gören İslam’ın, kilise saldırılarıyla önünün kesilmek istendiğini belirten Şimşek, Sri Lanka’daki kilise saldırısı bahane edilerek Avrupa’da tekrardan Müslümanların camilerine, mabetlerine, derneklerine saldırıların gerçekleştiğini kaydetti.

Kilise saldırılarında Müslümanların itibarsızlaştırılıp, İslam’ın insanlara kötü gösterilmek istendiğine işaret eden Şimşek, kimi tedbirler adı altında Müslümanların inancını yaşamanın önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi.

“Her ne hikmetse gizli bir el devreye girdi”

Şimşek, “Yakın tarihte Yen Zelanda’da çok hunharca bir katliam yapılmış, pek çok Müslüman şehid edilmişti. Bu tabi hepimizi çok derinden üzmüştü. Ancak bu olay, Yeni Zelanda ve Avrupa’nın pek çok yerinde Müslümanların olgunluğu sayesinde pek çok insanın hidayetine vesile olmuştu. Bu bizi biraz teselli etmişti. Fakat her ne hikmetse gizli bir el sanki tekrar devreye girerek bu sefer Sri Lanka’da kilise ve otellerde eş zamanlı saldırılar yapıldı ve burada da pek çok insan hayatını kaybetti.” diye konuştu.

“Müslümanlar itibarsızlaştırılmak isteniyor”

“Yeni Zelanda’daki cami katliamı ile ne kadar üzüldüysek o katliamlar da bizi o kadar üzüldük” diyen Şimşek, “Sivil, masum insanların nerede olursa olsun hayatlarını kaybetmesi kesinlikle Müslümanlar olarak tasvip edeceğimiz bir durum değildir. Kilise saldırıları bahane olarak gösterilip Avrupa’da tekrardan Müslümanların camilerine, mabetlerine, derneklerine saldırılar gerçekleşti. Gerek cami gerekse de kilise saldırıları olsun asıl hedef Müslümanlar, onların mabetleri ve inançlarıdır. Bu saldırılarda İslam’ın kendisine zarar verilmek isteniyor. Kilise saldırılarında Müslümanlar insanlar nezdinde itibarsızlaştırılmak isteniyor.” dedi.

“Hedef İslam ve Müslümanlardır”

Şimşek konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bugün neticesine baktığımız da Sri Lanka olayından hemen sonra pek çok Avrupa ülkelerinde Müslümanların camilerine, mabetlerine aynı şekilde saldırılar yapıldı. Bu yetmiyormuş gibi yeni yasalar çıkarılarak kimi yerlerde tesettür, peçe yasaklanıyor. Kimi tedbirler adı altında Müslümanların inancını yaşamanın önüne geçilmeye çalışılıyor. Bu da hedefin İslam, Müslümanlar olduğunu gösteriyor.”

“Nerde olursak olalım camilerimize, mukaddesatlarımıza sahip çıkmalıyız”

İslam inancında hiçbir zaman mabetlere saldırıların yapılmadığını, savaş zamanında bile İslam’ın savaş ahlakının olduğunu aktaran Şimşek, “Mabetlerde insanlara dokunulmaz, mabetlere dokunulmaz, mabetlere sığınan insanlara dokunulmaz. Savaş zamanında bile bu böyleyken durup dururken birilerinin kilisede sivil insanları katletmesi İslam’ın kabul edeceği bir durum değildir. Ama maalesef bu tür tuzak ve tahriklerle tekrar İslam’a saldırılıyor, insanlar nezdinde İslam gözden düşürülmek ve Müslümanların çalışmaları bu bahaneyle bertaraf edilmek isteniyor. O yüzden Müslümanların uyanık olmasını, böyle günlerde aklı başında hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz. Her zamankinden daha çok Müslümanların birliğe, beraberliğe, vahdete ihtiyacı vardır. Nerde olursak olalım, camilerimize, mukaddesatlarımıza sahip çıkmalıyız.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman’ın Hasankeyf ilçesine bağlı Yaka köyünde yapılan taziye evi hayırsev..
Yeni tip Coronavirus salgını nedeniyle bu yıl camilerde verilemeyecek olan ..
Yaptıkları hayırlı çalışmalarla yetim aileler başta olmak üzere her yıl bin..
Her yıl okulların tatil edilmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tara..
Batman’da ortaokul altıncı sınıf öğrencisi Muhammed Sıddık Kaya, sokakta yü..
Ilısu Barajı ve HES projesi kapsamında tarihi Hasankeyf ilçesinin yanı sıra..

RSS
© 2020 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=