Lütfen bekleyin..İşçiler: Asgari ücret en az 3 bin lira olmalı

24 Aralık 2019, 16:27 - Okunma: 5739

Asgari ücretle ilgili görüşlerini paylaşan Batmanlı işçiler, asgari ücretin insanca yaşayabilecekleri bir standarda getirilmesini istediklerini belirttiler.

Asgari ücretle ilgili beklentilerini dile getiren işçiler, asgari ücretin insanca yaşayabilecekleri bir standarda getirilmesini istediklerini belirttiler.

Yaklaşık 7 milyona yakın çalışanın gözü asgari ücreti belirlemek üzere son kez toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda. Asgari ücretle ilgili görüşlerini paylaşan Batmanlı işçiler, asgari ücretin insanca yaşayabilecekleri bir standarda getirilmesini istediklerini belirttiler.

Mevcut asgari ücretle geçinemediklerini belirten işçilerden Eyüp Kölge, “Evliyim, 4 çocuğum var ve ikisini okutuyorum. Asgari ücret yetersiz kalıyor. Piyasaya göre 2 bin 600 lira olması lazım. Kiramızı, faturalarımızı ödüyoruz yetmiyor. Beklentimiz asgari ücretim yüksek olmasıdır. Mevcut ücretle kıt kanat geçiniyoruz. Çocuklarımın her istediğini alamıyorum. Kızım biraz büyük, telefon istiyor alamıyorum. Oğlum kumandalı oyuncak araba istiyor. Sadece evime erzak alabiliyorum. Eksik kalıyor. Hükümetten beklentimiz, işçileri düşünmesidir. Sosyal haklarımızın biraz daha geliştirilmesini istiyoruz.” dedi. 

“Asgari ücret en az 3 bin olmalı”

Asgari ücretin en az 3 bin lira olması gerektiğini aktaran İbrahim Halil Kaya, “5 yıldır çalışıyorum. Asgari ücret bana yetmiyor. İki ay önce evlendim, borçlarım var. İyi bir asgari ücret beklentimiz var. Mevcut ücret bize yetmiyor. Çünkü elektrik, su faturası, kira, borçlar var. Türkiye şartlarına göre asgari ücret bize çok az geliyor. Asgari ücretin en az 3 bin olmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“Ailemizin beklentisini karşılayamıyoruz”

Mevcut asgari ücretin beklentilerinin çok altında olduğunu vurgulayan Mehmet Güneş, “Milletvekili 20 bin lira alıyor. Biz ise 2 bin lira gibi bir parayla geçiniyoruz. 4 tane çocuğum var, hangi birini okula göndereyim, ihtiyacını karşılayayım. Asgari ücretimiz bez parasına yetmiyor. Bugün Türkiye’de refah düzeyi çok azdır. Bir insan açlık sınırında olmaması için en az 5 bin TL alması lazım ki, ailesini geçindirebilsin. Bugün bir aile geçindirmek kolay değil. Bugün 100 lirayla markete giriyorsun, iki poşet eline alamıyorsun. Ailenin hiçbir beklentisini karşılayamıyorsun. Eksikliklerimizi her zaman başka bir aya erteliyoruz. İnsan kendini sıkma şartıyla en az 3 bin lirayla geçinebilir. Avrupa ülkelerinde asgari ücret bizim 2-3 katımız. Beklentimiz 3 bin liradır.” ifadelerini kullandı.

“İnsanca yaşamak istiyoruz”

Asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulunan bir diğer işçi Servet Kılınç ise şunları söyledi: “Mevcut asgari ücret bize yetmiyor. Kiram 700 TL, kapıcı parası 100 TL, doğalgaz 300 TL, elektrik 200 TL, biz nasıl geçineceğiz? 2 çocuk var okula gönderiyoruz, ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Sabahtan akşama kadar canımızı çıkarıyoruz ama bir işe yaramıyor. Değil birikim yapmak eve doğru dürüst ekmek bile götüremiyoruz. Çok şey eksik kalıyor. Giyimidir, kuşamıdır hiçbir şey yapamıyoruz. Karnımızı doyuralım yeter. Asgari ücret en az 4 bin olması lazım. Çünkü bu şartlar altında yetmiyor. Her şeye zam ama asgari ücrete hiçbir şey yok. İnsanca yaşamak istiyoruz.”

“Bazı vergi kalemlerinde iyileştirme bekliyoruz”

Asgari ücretle ilgili görüşlerini paylaşan işverenler de sadece asgari ücret vermekle sınırlı kalmadıklarını, vergilerle birlikte çok sayıda kalemde giderlerinin olduğunu belirterek hükümet yetkililerine seslendiler.

Vergi konularında iyileştirmelere gidilmesi gerektiğini belirten Ekrem Çetin, “Asgari ücretin yükselmesi demek bir işletmecinin, işverenin sadece asgari ücret ödeyeceği anlamına gelmiyor. Bununla beraber bir sürü vergi kaleminde de aynı oranlarda yükselişe gidildiği için işverene maliyetler epey yükseliyor. Dolayısıyla biz işverenler olarak hükümetten en azından SGK primi konusunda ve bazı vergi kalemlerinde iyileştirmelere gitmelerini bekliyoruz. Asgari ücret komisyonunun vereceği karar başta asgari ücretli kardeşlerimiz olmak üzere bizlere ve ülkeye hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.(İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
İŞKUR Batman İl Müdürü Besim Eviz, Covid-19 salgınına yönelik ekonomik tedb..
Batman Tekstil Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Ali Öztürk, yaptığı..
Coronavirus ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler sonrasınd..
Sağlık Bakanlığı başvuruları ile ilgili açıklama yapan İŞKUR Batman İl Müdü..
Türkiye'de Coronavirus tedbirlerinin sıklaşmasının ardından birçok sekt..
Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir De..

RSS
© 2020 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=