Lütfen bekleyin..İşçiler asgari ücret hakkında ne düşünüyor?

03 Aralık 2020, 15:48 - Okunma: 3159

Yeni asgari ücreti belirlemek üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın ilk toplantısını yapacak. Milyonlarca çalışan asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor.

Asgari ücretle ilgili görüşlerini İLKHA ile paylaşan işçiler, her geçen gün artan zamlar ve hayat pahalılığı karşısında bugünkü şartlarda aldıkları 2 bin 324 liralık ücretle geçinmelerinin mümkün olmadığını söylediler.

Asgari ücretin geçimlerini sağlayabilecek seviyeye çıkarılmasını isteyen işçiler, asgari ücretin en az 3 bin 500 lira olması gerektiğini belirttiler. İşçiler, hükümet yetkililerin asgari ücreti belirlerken empati duygusuyla hareket etmesini istediler.

İşçiler asgari ücret hakkında ne düşünüyor?

“Maaşımız en az yüzde 50 artmalı”

Eskisi gibi ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını, her şeyin büyük oranda zamlandığını söyleyen Adnan Karuç, “Eskiden tek başıma 10 nüfusa bakıyordum ama şimdi ise 3 kişi çalıştığımız halde evin geçimini sağlayamıyoruz. Her şey zamlandı. Fiyatlar yükseldi. Bu yüzden bizlerde asgari ücretin 3 bin 500 TL olmasını istiyoruz. Eskiden bir teneke yağ fiyatı 105 lirayken şu anda 220 liraya çıkmış durumda. Maaşımızın da iki katına çıkması gerekiyordu ama biz o kadar istemiyoruz. Maaşımız en az yüzde 50 artmalı.” diye konuştu.

İşçiler asgari ücret hakkında ne düşünüyor?

“Aldığımız maaş yetmiyor”

Mevcut asgari ücretle geçinemediklerini ifade eden bir diğer işçi Mehmet Emin Esirti, “Mevcut asgari ücret yetersizdir, artırılmasını istiyoruz. 7 çocuğum var. Gıda ürünlerinin fiyatları yükselmiş durumda. Sıkıntı yaşamayacak kadar asgari ücretin artırılmasını istiyoruz. Bolluğun olmasını istiyoruz. Aldığımız maaş yetmiyor. Asgari ücret en az 3 bin 500 lira olmalı.” şeklinde konuştu.

İşçiler asgari ücret hakkında ne düşünüyor?

“Geçimimizi sağlayamıyoruz”

İnsanca yaşayabilecekleri bir ücret istediklerini vurgulayan Çetin Gündüz ise şunları söyledi: “Un fabrikasında çalışıyorum. Asgari ücretle geçiniyorum. 3 çocuk babasıyım. Çocuklarım okula gidiyor. Asgari ücret yetmiyor. Kiradır, masraflar çoğalmış. Onun için asgari ücret en az 3 bin 500 lira olmalıdır. Çocuklarımın ihtiyacını karşılayamıyorum. Tablet almam lazım ama alamıyoruz. Sıkıntı çekiyoruz, geçimimizi sağlayamıyoruz. Hükümetten asgari ücretin yükseltilmesini istiyoruz.”

İşçiler asgari ücret hakkında ne düşünüyor?

“Asgari ücret en az 3 bin 500 lira olmalı”

Mevcut asgari ücretin bir kişiye bile yetmediğini dile getiren Celal Ünlü, “Asgari ücret azdır. Her şey pahalı olmuş. 6 nüfus geçindiriyorum. 2 bin 500 lira çok azdır. Pahalılığa göre asgari ücret en az 3 bin 500 lira olmalıdır. Çocukların okul masrafı var. Bir dairenin kirası bin 500 liradır. Elektrik, su parası var. Ev masrafı bir kenara asgari ücret sadece meyveye yetmez. Asgari ücret aslında bir kişinin geçimi içindir. 2 bin 500 lirayla bir aileyi geçindirmek çok zordur. En az 3 bin 500 lira olması lazım.” dedi.

İşçiler asgari ücret hakkında ne düşünüyor?

“Asgari ücretle geçinmek çok zor”

Asgari ücretle ilgili görüşlerini paylaşan 3 çocuk annesi Emine Demir, “3 çocuğum var, asgari ücretle geçinemiyorum. Kira, faturalar, ekstra giderler var. Her 3 çocuğumda okul okuyor. Beklentimiz asgari ücret istediğimiz gibi olsun. Mevcut asgari ücret hiçbir şeye yetmiyor. 100 lirayla markete girdiğimizde güzel bir alışveriş yapabiliyorduk, şu anda 500 lira bile yetmiyor. Asgari ücretle geçinmek çok zor. Asgari ücret en az 3 bin 500 lira olmalıdır.” diye konuştu.

İşçiler asgari ücret hakkında ne düşünüyor?

“Devletin biraz daha duyarlı olmasını istiyorum”

Hükümet yetkililerin asgari ücreti belirlerken empati duygusuyla hareket etmesini isteyen bir diğer asgari ücretli Eyüp Kölge ise şöyle konuştu:

“Asgari ücret eksik kalıyor, yetmiyor. Çünkü kira, faturalar derken evime doğru dürüst bir şey girmiyor. 4 çocuğum var, 3’ü okula gidiyor, masrafları oluyor. Yiyecek olarak evime sebze alıyorum. Tavuk ara sıra alıyorum, et alamıyorum. Devletin biraz daha duyarlı olmasını istiyorum. En kötü asgari ücret 3 bin lira olmalıdır. Çünkü bin lira kira, faturalar, 500 evin ihtiyacı, üst baş var. Çocuklarım eskileri giyiyor. Büyük olan kıyafetlerini küçüğe veriyor. Benim toplam 2 kıyafetim var, alamıyorum. Başımızdakilerden destek bekliyoruz.”(İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman’da 2020 yılında 5 bin 279 konut satışı gerçekleşti. Satılan konutlar..
Son günlerde altın fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle halk kuyumculara ak..
​HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı Muhammed Şerif Durmaz, tüm dünyayı etk..
Batman Valisi Hulusi Şahin başkanlığında 2’nci Organize Sanayi Bölgesi (OSB..
Pandeminin ilk aylarında oldukça hareketli olan ikinci el otomobil piyasası..
ASKON Batman Şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu, yüzde 21,56'lık asga..

RSS
© 2021 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=