Lütfen bekleyin..“Güçlü basın için yasal adımlar atılmalı”

23 Temmuz 2019, 14:42 - Okunma: 18205

Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED), 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımlayarak, basın mensuplarının karşılaştığı sorunlara dikkat çekti.

24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımlayan BAMMED Başkanı M. Salih Özcan, güçlü bir basının oluşabilmesi için yasal adımların atılması gerektiğini söyledi.

Basın çalışanlarının ve fikir emekçilerinin hem iktisadi hem de düşünsel olarak özgür olabildiğinde daha güçlü bir basından söz edilebileceğine dikkat çekilen mesajda, imkânların iyileştirilmesi için özellikle yasal olarak kimi adımların atılması gerektiğine dikkat çekildi.

Özcan, “Savaşın, çatışmanın, şiddet olaylarının hâkim olduğu bölgeler başta olmak üzere toplumu bilgilendirme adına çok zor şartlarda ve tehlikeli ortamlarda çalışan basın mensuplarının emeklerinin görülüp takdir edilmesi tüm basın mensuplarının en büyük beklentisidir. Sorun ve sıkıntılarla, çeşitli imkânsızlıklarla boğuşarak kamuoyunu bilgilendirme adına güç şartlarda faaliyet gösteren basın çalışanlarının, yılın sadece belli günlerinde değil tüm günlerde hatırlanması ve bu hatırlanmanın emaresi olarak insani yaşam şartlarının iyileştirilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Basın çalışanlarının karşılaştığı sorunların giderilmesi, faaliyetlerini dumura uğratacak engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Özcan, “Basın mensuplarının kamu faaliyeti icra ettiği göz önünde bulundurulup, gerekli yasal destek sağlanarak iktisadi imkânlar sunulmalıdır. Özellikle yerelde çok zor şartlarda çalışan basın mensupları, kimi zaman işlerini yapamayacak, evlerine ekmek götüremeyecek kadar sıkıntılar yaşarken güçlü bir basından söz etmek laf-u güzaf olmaktan öte bir şey olmayacaktır. Sahada çalışanların farklı sorunları olmakla birlikte internet yayıncılığı yapan basın çalışanlarının da farklı sorunları mevcuttur. Basın, ekonomik olarak özgür, düşünsel olarak baskı altında olmadığı zaman kamu görevini daha bağımsız ve daha güçlü olarak icra edebilecektir.” dedi.

Batman’daki gazetelerin de sorunlarına değinen Özcan, “Batman’da yirmiye yakın gazete yayın yapmaktadır. Ama ne yazık ki hemen hepsi de ekonomik sıkıntılardan mustariptir. Baskı masraflarını karşılayamayacak durumdadır. Yöneticiler Batmanın sesi olan basına sahip çıkmalı, sorunlarını çözmek için projeler geliştirmelidir.” şeklinde konuştu.

Yaşanan sorun ve sıkıntıların giderilmesi için gerek hükümete, gerekse yereldeki yöneticilere büyük sorumluluk düştüğünü vurgulayan Özcan son olarak, Batmanlı basın mensuplarının bayramını kutladı. (İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman'da 99,1 radyo frekansı ve internet üzerinden yayın yaparak radyo..
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Mezopotamya Havzası Gazeteci..
Başta TV’ler olmak üzere gazetecilerin basın ahlakı ve etik kurallarına ria..
Mezopotamya Havzası Gazeteci ve Yayıncılar Cemiyeti (BM-GYC) yayımladığı me..
Diyarbakır Medya Mensupları Derneği (DİMED), Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde..
Mezopotamya Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti (BM-GYC) yayımladığı bir mes..

RSS
© 2020 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=