Lütfen bekleyin.."İslam beldeleri hiç olmadığı kadar fetihlere muhtaçtır"

30 Aralık 2019, 14:06 - Okunma: 823

Mekke'nin fethinin yıldönümü münasebetiyle açıklama yapan Kur'an Nesli Platformu, daha önce hiç olmadığı kadar esir bir halde olan İslam beldelerinin, şu an fetihlere daha çok muhtaç olduğunu belirtti.

Kur'an Nesli Platformu, Mekke Fethinin 1389'uncu yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. İslam beldelerinin hiç olmadığı kadar fetihlere muhtaç olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Eğer bugün insanlık bunalımdaysa, eğer bugün insanlık kan ve gözyaşları ile diri diri toprağa gömülüyorsa bu, fetihlerin olmayışındandır." denildi.

"Hakk'ın geldiği, Batılın zail olduğu şehirdir Mekke"

"O (Allah), Mekke'nin göbeğinde, sizi onlara karşı üstün kıldıktan sonra, onların ellerini sizden, sizin ellerinizi onlardan çekendir. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görmektedir." (Fetih-24) Ayet-i Kerime'siyle başlanılan açıklamada, "Mekke, âlemlere rahmet olarak gönderilen Kutlu Elçinin doğduğu şehir, Yüce Kur'an'ın ilk ayetlerinin ve son ayetlerinin şereflendirdiği şehir, İslam'ın doğduğu, şirkin battığı, Hakk'ın geldiği, Batılın zail olduğu şehirdir Mekke. Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)'in, 'Ey şehir, senden çıkarılmasaydım Vallahi seni terk etmezdim.' dediği şehir Mekke­­. Ana yurtlarından mazlumca çıkarılan muvahhitlerin şerefle, izzetle ve bir o kadar merhametle, sevgiyle girdikleri şehirdir Mekke. Yurtlarına, ocaklarına büyük bir inkılapla dönüşün adıdır Mekke. Allah Resulü'nün böbürlenmeden, kibirlenmeden, büyük bir tevazu ile dua ve zikirlerle fethettiği şehirdir Mekke." ifadelerine yer verildi.

"Kıyamete kadar önemini yitirmeyecektir"

Müslümanların ilk fethettiği şehrin Mekke olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Mekke ümmet için tarih boyunca çok büyük bir öneme sahip olmuş ve kıyamete kadar da bu önemini yitirmeyecektir. Bu mübarek İslam beldesi, Hicretin 8'inci yılı Ramazan Ayının 20'nci günü (M:11 Ocak 630) İslam ordularının komutanı Allah Resulü (Sallallahu Aleyhi Vesellem)'in önderliğinde fethedilmiştir. Mekke'nin fethi, davasında haklı olanların ve davalarına sadık kalanların mutlaka kazanacaklarının kanıtıdır. Mekke'nin fethi, 'Hak geldi, Batıl yok oldu' Ayet-i Kerime'sinin tecellisidir. Mekke'nin fethi, insanlığa takdim edilen büyük bir dersin adıdır, insanlığın onurudur, insan olmanın gururudur." denildi.

"İnsanlık kan ve gözyaşları ile diri diri toprağa gömülüyorsa bu, fetihlerin olmayışındandır"

İnsanlığın fetihlere muhtaç olduğuna işaret edilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Eğer bugün insanlık bunalımda ise, insanlık huzursuz ise ve eğer insanlık kan ve gözyaşları ile diri diri toprağa gömülüyorsa bu, fetihlerin olmayışındandır. İslam beldeleri günümüzde hiç olmadığı kadar esirdir, hiç olmadığı kadar fetihlere muhtaçtır. İnsanlık Mekke'nin fethiyle ne kadar hür olduysa, şimdi aynen o kadar fetihlere muhtaçtır. Zira İslam beldelerindeki kalplerin fetihleri, yeniden hür olmaları, dünyadaki tüm mazlumların bağlı olan iradelerini fethedecektir. Güç yetiremedikleri, esiri oldukları müstekbir zalimleri, tıpkı Mekke'deki putların yerle bir olmaları gibi zelil edecektir.

'Müminlere yeryüzünde bir iktidar verdiğimizde, onlar namazı dosdoğru kılarlar, zekâtlarını verirler, iyiliği emrederler ve kötülüğü yasaklarlar. Bütün işlerin akıbeti de yalnız Allah'a aittir.' (Hac-41) Böyle tarihi ve kutlu bir zaferi tekrardan yâd ederken; Rabbimizden, Mekke'nin mübarek fethinin Müslümanlar arasında birlik ve beraberliğe, insanların kalplerinin Allah'ın izniyle fethine, mazlumların gözyaşlarının dinmesine ve İslam ümmeti için hayırlara vesile olmasını niyaz ederiz." (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Batman Şubesi aracılığıyla 6 bin 53..
Kurban Bayramı'nda fakirlerin yüzünü güldürmeyi amaçlayan Umut Kervanı,..
Kurban Bayramı sevinci büyük şehirlerde olduğu gibi köylerde de Coronavirus..
Cuma Hutbelerinde “Veda Hutbesi: Çağları Aşan Nebevi Vasiyet” konusu işlend..
Her yıl on binlerce ihtiyaç sahibi aileye kurban eti ulaştıran Batman Umut ..
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını, mar..

RSS
© 2020 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=