Lütfen bekleyin..HAK-İŞ Batman İl Başkanı: Çalışanlar lehine çözüm arayışlarını tartışmaya hazırız

01 Temmuz 2020, 17:23 - Okunma: 15614

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından bir kez daha gündeme gelen kıdem tazminatına ilişkin yazılı bir açıklama yapan HAK-İŞ Batman İl Başkanı Bünyamin Söğüt, çalışanlar lehine çözüm arayışlarını tartışmaya hazır olduklarını söyledi.

HAK-İŞ Batman İl Başkanı Bünyamin Söğüt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından bir kez daha gündeme gelen kıdem tazminatına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Çalışanlar lehine çözüm arayışlarını tartışmaya hazır olduklarını belirten Söğüt, “Mevcut kıdem tazminatı sisteminde; çalışanların büyük bir kısmının kıdem tazminatına erişememesi, kıdem tazminatı tavan uygulaması, kıdem tazminatını hak etmek için bir yıl çalışma şartı gibi çalışanlar arasında adaleti sağlamayan ve çalışma barışına uymayan birtakım şartlar bulunmaktadır. HAK-İŞ olarak; istisnasız her bir çalışan için güvence altına alınacak, haksızlıkların, adaletsizliklerin yaşanmayacağı bir sistemin geliştirilmesi gerektiğini her platformda defaten dile getirdik. Kıdem tazminatı gibi çalışma hayatının tüm kesimlerini ilgilendiren böylesine mühim ve hassas bir konunun tartışılmasını yöntem ve zamanlama açısından uygun görmemekteyiz.” diye konuştu.

Kazanılmış hakların korunması gerektiğini vurgulayan Söğüt, “HAK-İŞ olarak; ülkemizde yeni bir modelin kurulabilmesi için tüm işçi ve işveren konfederasyonlarının ve devletin birlikte yürüteceği bir sosyal diyalog mekanizması çerçevesinde çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğini savunmaktayız. Kıdem tazminatının hak edilmesi ve erişilmesi konusunda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir noktaya taşınmasını garanti edecek güçlü bir sistem talep etmekteyiz. Çalışma hayatının en önemli konularından biri olan kıdem tazminatının uygun bir zamanda, katılımcı bir yöntem ve pozitif bir yaklaşım ile çalışanlar lehine çözüme kavuşturulmasını konuşmaktan ve tartışmaktan yana olacağız. Kıdem tazminatı konusunda temel prensibimiz kazanılmış hakların korunarak, var olan hakların güvence altına alındığı işleyen bir sistemin kurulmasıdır. Kıdem tazminatı sorununu sosyal diyaloğun ve katılımcılığın esas alındığı çalışanlar lehine çözüm arayışları çerçevesinde tartışmaya hazırız.” dedi.(İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeni tip Coronavirus (Covid-19) her sektörde olduğu gibi otomobil sektörünü..
Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yüzde 70 hibe desteğiyle açılan üç tavukçuluk..
Batman’da mobilya üretim sektöründe faaliyet gösteren yatırımcılar, mevcut ..
‘Güvenilir liman’ olarak bilinen altın, son haftalarda bir kez daha yükseli..
Batman'ın ekonomik durumu ve potansiyeli ile yatırım, üretim ve istihda..
İkili görüşmelerine devam eden Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris ..

RSS
© 2021 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=