Lütfen bekleyin..Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi “Kalp Merkezi ve İnme Ünitesi” unvanı aldı

21 Haziran 2021, 10:45 - Okunma: 1363

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, hastanenin son 1,5 yılda 3 bini aşkın anjiografik işlem, bin 200 stent ve 50’yi aşkın bypass cerrahisi gerçekleştirilen hizmetler neticesinde bu unvanı kazandığını söyledi.

Yaptığı yazılı açıklamasında Pamukçu, kalp ve damar hastalıklarının tüm dünyadaki ölümlerin yüzde 30’una neden olan, özellikle orta ve ileri yaş grubundaki kişilerde en önemli mortalite ve morbidite nedeni olduğunu anlattı.

Kalp ve damar hastalıklarının klinik tedavi maliyetlerinin oldukça yüksek olduğuna işaret eden Pamukçu, “Bu bağlamda Batman Eğitim ve Araştırma Hastanemiz son 1,5 yılda 3 bini aşkın anjiografik işlem, bin 200 stent ve 50’yi aşkın bypass cerrahisi gerçekleştirilen hizmetler neticesinde ‘Kalp Merkezi ve İnme Ünitesi’ unvanı kazandı.” dedi.

Hastanede açık kalp ameliyatlarının yapıldığını belirten Pamukçu, şöyle devam etti:

“Kalp Merkezi ve İnme Ünitesi bünyesinde 4 KVC uzmanı, kardiyoloji bölümü, kalp ve damar cerrahisi bölümü, çocuk kardiyolojisi bölümü, bir kataterizasyon ve koroner anjiografi laboratuvarı, bir kardiyovasküler cerrahi ameliyathanesi, 6 yataklı 3’üncü basamak kardiyovasküler cerrahi yoğun bakımı ve 6 yataklı 2’nci basamak koroner yoğun bakım ile 7 yataklı birinci basamak koroner yoğun bakım bulunmaktadır. Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, kalp ve damar cerrahisi bölümü referans hastane olma özelliğinde olup, açık kalp ameliyatları için çevre illerden başvuran hastaları kabul ederek açık kalp ameliyatları gerçekleştirmektedir.”

“İnme ünitesinde 5 nöroloji uzmanı görev yapmakta”

Her yıl ülkede yaklaşık 200 bin akut inme vakasının görüldüğünü, tüm dünyada ölüm nedenlerinde inmenin 3’üncü sırada yer aldığını söyleyen Pamukçu son olarak şunları kaydetti:

“Ülkemizde ve dünyada yetişkin nüfustaki sakatlıkların, bağımlı yaşamanın, işgücü ve daha da önemlisi yaşam kayıplarının en önemli nedenlerinden olan akut inme, girişimsel radyolojik yöntemlerle, ameliyatsız olarak damar içinden tedavi edilebilmektedir. EAH bünyesinde hizmet vermekte olan inme ünitesi 4 yataklı olup 5 nöroloji uzmanı görev yapmaktadır. 24 saat esasına dayalı olarak kesintisiz hizmet verilmektedir. İnme bulguları ile uygun zaman aralığında sağlık tesisine başvuran akut iskemik inmeli hastalara, IV trombolitik tedavi en geç 4 buçuk saat içerisinde yapılmaktadır.”(İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, yaptığı açıklamada, bugün..
Artan vaka sayıları nedeni ile poliklinik hizmetlerinin geçici olarak ara v..
Coronavirus vakalarının arttığı Batman'da, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri..
Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Başkanı Ömer Faruk Dursun, ya..
Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Başkanı Sıtkı Güneş, görevi Ö..
Mıknatıs yutması sonucu Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen 20..

RSS
© 2021 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=