Lütfen bekleyin..Türkiye’de yıllık 2 bin 500 civarında çocukluk çağı kanseri vakası teşhis ediliyor

14 Şubat 2022, 12:00 - Okunma: 2797

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, “15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, çocukluk çağı kanserlerinin, vücudun herhangi bir yerindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaları ile ortaya çıkan, kısa sürede kan veya lenf yolu ile vücudun farklı bölgelerine yayılarak sağlığı bozabilen ve yaşamı tehlikeye sokabilen bir grup hastalığa verilen isim olduğu anlatıldı.

Dünyada 175 bin çocukluk çağı kanserinin yıllık olarak teşhis edildiğinin tahmin edildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Erken evrede teşhis edilen birçok çocukluk çağı kanseri yüksek oranlarda tedavi edilebilmektedir. Ülkemizde yıllık 2 bin 500 civarı çocukluk çağı kanseri vakası teşhis edilmektedir. Çocukluk çağı kanserleri tüm kanser vakalarının yüzde 1,3’ünü ve tüm kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturmaktadır. Türkiye’de çocukluk kanserleri insidansı yüksek gelir düzeyindeki ülkeler ile benzer oranlara sahiptir.”

Çocuklarda görülen kanserlerin tedaviye yanıt ve sağ kalım açısından erişkin kanserlerinden çok farklılıklar gösterdiğine işaret edilen açıklamada, “Çocukluk çağı lösemileri, çocukluk çağında en sık görülen kanser türüdür. Lenfomalar ve merkezi sinir sistemi tümörleri, lösemileri takip etmektedir. Yıllar içinde çok disiplinli tedavi yaklaşımlarının gelişmesi ile kemoterapi, radyoterapi ve cerrahideki gelişmeler ülkemizde de çocukluk çağı kanserlerindeki yaşam oranlarının artmasını sağlamıştır. Bugün çok sayıdaki Çocuk Onkoloji Merkezindeki çocukluk çağı kanserlerine tanı konulabilmekte ve bu hastalar Uluslararası standartlarda tedavi edilebilmektedir.” denildi.

“Erken teşhis ile tedavi başarı oranları daha da yüksektir” denilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Bu nedenle; İştahsızlık, kansızlık, hızlı kilo kaybı, bacaklarda kemik ağrıları, cilt altında kanamalar (kırmızı noktalar veya morarmalar), burun ve diş eti kanamaları, ateş gibi semptomların varlığında dikkatli olunmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ülkemizde sosyal devlet anlayışı ile 18 yaş altı çocuklar tamamen sağlık güvencesi kapsamında tutulmuştur. Bu nedenle de çocukluk çağı kanserleri diğer erişkin kanserlerinde olduğu gibi ücretsiz tedavi edilmektedir.”(İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Sağlık-Sen Batman Şube Başkanlığı seçimlerinde 112 delegeden 78 delegenin d..
Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte grip salgını da arttı. Özellikle yaşlı..
Her geçen gün maliyetlerin arttığını, masraflarını karşılayamayacak duruma ..
Hastaların iyileşmek için aldığı ilaçlar, yanlış kullanılması halinde ölüme..
​Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Semih Canpolat Halk Sağlığı Haftası dola..
Batman İl Sağlık Müdürü Uz. Dr.Semih Canpolat, genel olarak koruyucu sağlık..

RSS
© 2022 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=