Lütfen bekleyin..İnternet ve teknoloji bağımlılığı beraberinde birçok sorunu getiriyor!

14 Mart 2022, 11:39 - Okunma: 952

“8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası” dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Batman İl Sağlık Müdürlüğü, teknoloji bağımlılığının oluşturduğu zararlara dikkat çekti.

Bilim ve Teknoloji Haftasının kutlanmasındaki amacın, ülkede bilgi toplumu oluşturmak olduğu belirtilen açıklamada, “İnsanların bilime, bilimsel dü­şünceye, gelişen teknolojilere ilgilerini çekmek, bilhassa bilgi, be­ceri ve üretim yeteneklerinin gelişmesine aktif eğitim ve öğretim yöntemiyle katkıda bulunmaktır. İnsan, yaşadığı ortamda karşılaştığı her problemi çözmek is­ter. Çevresindeki maddelerden yararlanıp yaşam standardını yükseltmek için çalışır. Olayları kendi yararına yönlendirmek ister. Başka canlıların yapamadığı tüm bu eylemleri insan, aklıyla yapar.” denildi.

“Yanlış ve aşırı kullanım çeşitli sorunlara neden oluyor”

Bilimsel incelemeler, araştırmalar yaparken veya yeni bilgiler edinirken teknolojiden yararlanılması gerektiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Teknoloji; bilimsel yön­temleri kullanarak hayatta karşılaştığımız problemlerin çözümün­de bir köprü oluşturmaktır. Teknoloji, bilgisayar ve iletişimdeki ye­ni gelişmeler; eğitim ve öğretim anlayışında da değişme ve gelişme sağlamıştır. Teknoloji ve internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Herkes vaktinin büyük bir bölümünü internette iş yaparak veya sosyal ağlarda gezinerek geçiriyor. Teknoloji ve internet kullanımının hayatımızda birçok yararı olmasına rağmen, yanlış ve aşırı kullanımı çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bağımlılık boyutu beraberinde birçok sorunu da getirmektedir.”

“Şiddet içerikli oyunlar, uygunsuz siteler gibi internet uygulamaları engellenmelidir”

Çocukların ve gençlerin teknolojiyi kullanırken takip edilmeleri gerektiği ifade edilen açıklamada, “Çocuklar ve gençler; interneti haftanın hangi günleri kullanıyor? İnternette kaç saat kalıyor? İnterneti en çok hangi işlev için kullanıyor? Bunları iyi gözlemlememiz gerekir. İnternetle daha uzun süre geçiriliyorsa başka bir sosyal faaliyet belirlenmelidir. İnternette geçirilen zaman uğruna nelerin kaçırılabileceğinin farkında olunmalıdır. Sorun teşkil edebilecek savaş oyunları, şiddet içerikli oyunlar, uygunsuz siteler gibi internet uygulamaları engellenmelidir.” denildi.

“Aileler çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirmeli”

Ailelere uyarılarda bulunulan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu konuda ailelerimize tavsiyemiz, çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirmeli, onların sorunlarıyla ilgilenmelidir. Onların arkadaşlarına ve sosyal ortamlara (sinema, tiyatro, müzik ve sportif faaliyetler) daha fazla zaman ayırmaları desteklenerek özendirilmelidir. Sağlık Müdürlüğü olarak davranışsal bağımlılık konusunda tüm sağlık personeline eğitimler düzenlenmiştir. Halkımıza davranışsal bağımlılıktan kurtulma ve korunma konularında, müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Hayat Merkezlerinde psikolog, çocuk gelişimcileri ve sosyal hizmet uzmanlarınca gerekli destekler verilmektedir.”(İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterecek olan ve şehrin önemli ku..
TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Van Bölgesi Yarışması, Bat..
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen, 53. TÜBİTAK Lis..
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Himayesinde, Fırat Üniversitesinin ..
Batman Üniversitesinde, “Oyun Teknolojileri, NFT ve Metaverse” isimli bir k..
Batman Üniversitesinde Uluslararası Bilişim Kongresi tamamlandı. Fen Edebiy..

RSS
© 2022 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=