Lütfen bekleyin.."Batman’ın kalkınması için üretim ekonomisi şart"

25 Ocak 2023, 10:05 - Okunma: 345

Batman Valisi Ekrem Canalp basın ziyaretleri kapsamında Batman Basın Konseyi’ni ziyaretinde Batman’ın kalkınması, istihdamın artması ve işsizliğin aşağıya çekilmesi için üretim ekonomisinin şart olduğunu kaydetti.

Batman Valisi Ekrem Canalp basın ziyaretleri kapsamında Batman Basın Konseyi’ni ziyaret etti. Vali Canalp’ı Batman Basın Konseyi Başkanı Ercan Arslan ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Batman ve Batman basının sorunlarının konuşulduğu ziyarette Vali Canalp önemli açıklamalarda bulundu.

BATMAN’IN BASIN EVİ İHTİYACI VAR

Ziyarette Başkan Arslan ve gazetecilerin Batman’ın tüm basın derneklerinin birlikte kullanabileceği bir “Basın Evi” ihtiyacı olduğunu belirtmeleri üzerine açıklama yapan Vali Canalp, “Basın Evi için bir alan varsa, belki belediye basını ile beraber müşterek kullanabiliriz. Kentin içerisinde bir-iki katlı bir yer de olabilir. Veya müşterek kullanılan bir salon olabilir. Orada haber merkezi gibi bir yer olur ve haberler müşterek olarak yapabilir.  Ama yer yok. Ayrıca neticede bina yapacaksınız, bu da esaslı bir maliyet gerektiriyor. Ama yeni yapılacak bir iş merkezinde ya da yeni yapılacak bir yerde, şöyle merkezi konumdaki yerin bir katını basın merkezi olarak kullanabiliriz.” Şeklinde konuştu.

“BATMAN'IN GELECEĞİ TURİZMDE DEĞİL”

Batman’ın geleceğinin üretim ekonomisinde olduğuna dikkat çeken Vali Canalp, “Her zaman söylüyorum, bir daha söyleyeyim: Batman'ın geleceği nerede? Turizmde değil, petrolde de değil. Batman'ın nüfusu 100 bin iken TPAO petrolü Batman'a gayet de güzel, refah ve müreffeh bir hayat yaşattı. Güçlü, dinamik bir ekonomisi oldu. Ama nüfus 100 binden 450 bine gelince işin tadı kaçtı. 450 bin nüfus için petrol yetmiyor, turizm yetmiyor, tarım yetmiyor” diye konuştu.

“TEKSTİLİN DE İÇİNDE OLDUĞU ÜRETİM EKONOMİSİ ŞART”

Batman ekonomisinin kalkınması, istihdamın artması ve işsizliğin aşağıya çekilmesi için üretim ekonomisinin şart olduğunu kaydeden Vali Canalp, “Beş Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için bismillah deyip çıktık yola. İnşallah Şubat'ın 9'unda bakanlıktan yer tespit komisyonu geliyor. Bizim mevcut OSB'miz 3 bin dönüm. Ama şu anda beş OSB için baktığımız toplam alan ise 18 bin dönüm. Yani var olan 1 ise OSB, 6 daha yanına ekleyecek şekilde yeni bir hamleye giriştik. Bunun içerisinde, bizim Samanyolu Köyünün yanında kuracağımız tekstil kent var. Ama çayın kenarına kuracağımız OSB'ler de var. Oraya çayın kenarına sebzeleri yapmamız ve çayı o kanalın ortasına almamız lazım ki, ondan sonra kenardaki alanı eski sel yatağı halinden kurtarmamız lazım. Onlar hariç şu andaki 3 bin dönüme ilave olarak 18 bin dönüm olacak. Bu yatırımlar Batman’a gerçekten canlı, üretken ve diri bir ekonomi sağlayacak.” İfadelerini kullandı.

 

“PROBLEMLERİN KAYNAĞINDA İŞSİZLİK VAR”

Bütün problemlerin kaynağında işsizlik olduğunu belirten Vali Canalp,  “İşsizlikle bağlantılı olarak fakirlik, fakirlikle bağlantılı cılız ekonomi sorunu var. Bu düzeldiği zaman ne olur? İstisnasız herkesin işi canlı ve diri bir ekonomi ile düzelir.” dedi.

“ŞU AN BÜTÜN PARSELLERİMİZ DOLU”

Şu anda OSB için tüm parsellerin dolu olduğunu ve yatırım yapmak için insanların yer aradığına dikkat çeken Vali Canalp,  “Samanyolu'nda kuracağımız, sıfır atıklı tekstil kent olacak. Yani içerisinde kumaş yıkama ve boya atığı olmayacak şekilde bir tekstil kent kuracağız. Bir tanesi de Gıda İhtisas OSB olacak. Bakın bölgede hayvancılık OSB yapıyoruz. Seralarda her şeyi üretiyoruz diyorlar ancak sonra bizim ürünler kamyonlara yüklenip bir kısmı Çukurova'ya, bir kısmı Sakarya'ya veya Kocaeli'ye gönderiliyor ve orada nihai ürün haline getiriliyor. Benim 1 liraya sattığım ürün, buraya 4,5 liraya buraya geliyor, sonra biz satın alıyoruz. Bizim, burada 1 liralık ürünü 4,5 liraya getirip başka yerlere satmamız gerekir. Katma değer bizde kalması lazım. Ama biz ne yapıyoruz? Bunu yapamıyoruz. Çünkü Gıda İhtisas Organize Sanayimiz yok. Kuracağımız beş OSB'den biri de Gıda İhtisas OSB olacak. Hem hayvansal ürünleri hem de süt ve süt ürünleri ve aynı zamanda tarımsal ürünlerini işletecek bir gıda ihtisas OSB'miz lazım bize” Şeklinde konuştu.

“BATMAN DÜNYAYA ÖRNEK OLDU”

Pazar Günü Batman’da yapılan Kur'an mitingine değinen Vali Canalp, “Pazar günü yapılan miting çok güzel oldu. Batman bütün Türkiye’ye hatta Dünyaya örnek oldu. Bu hepimizi ilgilendiriyor çünkü inancımıza, dinimize yönelik bir saldırı var. Bu eyleme karşı Batman örnek oldu tüm Dünya gündemine geldi.” İfadelerine yer verdi.

“210 KÖYÜMÜZÜ GEZDİK”

Yapmış olduğu köy ziyaretleriyle ilgili konuşan Vali Canalp, “Köy ziyaretlerimiz çok iyi geçiyor. Şu ana kadar 210 tane köyümüzü gezdik. Edirne'ye gittiğimde 3,5 ayda 253 köy ziyaretini bitirmiştim. Buraya geldik, 8,5 ay oldu hala bitiremedim. Daha ziyaret edeceğimiz daha 81 köy daha var.” dedi.

“PETROLSPOR'A HERKES DESTEK OLMALI”

Valilik olarak Batman Petrolspor'a destek vermeye devam edeceklerini ifade eden Vali Canalp, “Tamam ben Petrolspor'a destek olmaya devam ederim, sonuna kadar da olurum, bırakmam. Şu anda kaynak bulmaya çalışıyoruz, destek olmaya çalışıyoruz. Ama esnaf da, herkes destek olsun. Bakın OSB diyoruz; Eğer 3 bin dönüm değil de, 25 bin dönüm OSB'miz olsaydı ne olurdu biliyor musunuz? Yani alan bu kadar geniş olunca, verimlilik de buna göre yüksek olur. 1 ise, 100 oluyor. Yani dönüp dolaşıyor üreten ekonomiye geliyor.” diye konuştu.

Ziyarette Balpınar Belde Belediye Başkanı Hüseyin Geylani'de hazır bulundu.

Kaynak: HÜR24 Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman'da Ramazan ayına özel indirime giden bir fırın işletmecisi ekmeğ..
Batman'da daha önce aralarında husumet olduğu belirtilen iki aile arası..
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), gözlük cam ve çerçeve destek bedellerinin yüz..
Batman Valiliği, petrol sızıntısının barajlar, sulama kanalları ve içme suy..
BOTAŞ’ın Batman Çayı üzerinden geçen boru hattında gece saatlerinde petrol ..
Batman'da direksiyon hâkimiyetini kaybeden otomobil park halindeki arac..

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=