Lütfen bekleyin..Batman'da 725 gram olarak doğan bebek sağlığına kavuştu

05 Şubat 2023, 12:40 - Okunma: 3786

Batman Eğitim Araştırma Hastanesinde, 725 gram olarak doğan prematüre bebek, 88 günlük tedavinin ardından sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

Suriyeli Adem Salim Okla'da çiftinin 3'üncü bebeği olarak 24 haftalık 725 gram olarak dünyaya gelen bebek, yeni doğan yoğun bakım ünitesinde 88 gün tedavisinin ardından 2 kilo 750 gram olarak taburcu oldu.

"ilk bir hafta çok hassastırlar"

Taburcu olan bebek Okla ile ilgili açıklamada bulunan Yeni Doğan Uzmanı Aslan Yılmaz, "Prematüre bebekler çok hassas ve organ gelişimleri tam olmadan doğan bebeklerdir. Özellikle 28 hafta altı bebekler çok hassastır ve çok sayıda organı gelişmeden doğar. Günlerinden çok erken henüz hazır olmadan doğdukları için ilk bir hafta çok hassastırlar. Bu yüzden prematüre bebekler doğumu takiben başlayan ilk saatlerde ve günlerde çok özenle bakılması gerektiği için mümkünse yeni doğan uzmanı olan, bu konuda tecrübeli hastanelerde doğmalıdır." dedi.

"Anne sütü çok önemli"

Yılmaz, "Bu hassas dönemde akciğerleri yeterli gelişmediği için solunum makinasına bağlanabilir ve bağırsakları henüz yeterli gelişmediği ve bu nedenle beslenemeyeceği için göbek kateteri takılarak ona uygun serumla beslenir. Yine bu dönemde beyin kanaması riski çok yüksek olur ve anne karnına uygun çalışan kalp ve dolaşım sistemi doğum sonrasına uyum sağlayamayıp ek tedavilere gereksinim duyabilirler. Akciğer ve beyin kanaması, barsak iskemisi, enfeksiyon, göz siniri gelişim bozukluğu ve akciğerin yetersiz gelişimi gibi bir çok ciddi riskle uzun bir mücadele içine girerler. Bu uzun mücadele gereken yolda tecrübeli yeni doğan ekibi ve annenin bebeğe en çok desteği anne sütü çok önemli bir yer kaplar." şeklinde konuştu.

"Tecrübeli bir ekibe sahibiz"

Tedavide anne sütünün önemine dikkat çeken Yılmaz, "Anne sütü birçok tedaviden daha etkili olarak bebeği birçok riskten korur ve gelişmesini için gereken tüm gıdayı içerir. Adem Salim Okla da Suriyeli genç bir ailenin 3'üncü bebeği olarak 24 haftada 725 gram olarak çok erken doğdu. Hastanemiz bu bebeklerin doğum sonrası ilk bakımlarından itibaren tecrübeli bir ekibe sahip olduğu için ilk müdahaleleri çok hassas bir şekilde yapıldı. Özellikle dünyada son yıllardaki yeni doğan yoğun bakımlardaki gelişmelere rağmen 24 haftalık bebeklerin yaklaşık yarısı yaşamakta ve bu yaşayanlarında yaklaşık üçte birinden fazlasında beyin, göz, barsak ve akciğer gibi organlarda maalesef kalıcı hasar olmaktadır. Ülkemizde yapılan bir ulusal çalışmada bu bebeklerin yarısında gözde tedavi gerektiren hasar olduğu, dörtte birinde de ciddi beyin kanaması ve barsak iskemisi değimiz tablo saptanmıştır. Bu hasarların oranı tecrübeli yeni doğan ünitelerinde hassas bakımıyla ve anne sütü kullanımı ile azalmaktadır." ifadelerini kullandı.

Açıklamasının sonunda Yılmaz, şunları söyledi:

"Bebek Okla'nın özellikle göz muayenelerinde hasar bulgusu olmaması, beyin kanaması yaşamamış olması ve eve giderken oksijen tedavisi uygulanmadan uygun tartı alımı ile taburcu olması verilen yeni doğan bakımın kalitesinin yüksek olduğunu yansıtmaktadır. Bebek Okla'nın sonu güzel biten üç aylık mücadelesi sonrası ailelere önerimiz, prematüre doğum riski olan ailelerin anne karnında yakın takiplerinin yapılacağı ve sonrasında prematüre bebek doğumu gerçekleşirse, uygun tedavinin en hızlı şekilde yapılacağı merkezlerde bebeklerini dünyaya getirmeleri ve prematüre bebeklerin mücadeleleri için anne sütü ile desteklemelidir." (İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Kurban Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Batman İl Sağlık Müdür..
Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı İbrahim Halil Dursun, yaptığı yazılı açıklam..
Ek binasına ait kolonlarda meydana gelen çatlaklar nedeniyle boşaltılan İlu..
Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı İbrahim Halil Dursun, yaptığı yazılı açıklam..
Batman Milletvekili Serkan Ramanlı’nın aşırı kilosundan dolayı tedavi olmas..
Piyasada ilaç olmamasından kaynaklı sıkıntının giderek arttığını belirten e..

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=