Lütfen bekleyin..Sağ-Çev Başkanı Dursun: Sağlık çalışanları Allah'ın kendilerine verdiği ilmin kutsiyetinin bilinciyle çalışmalı

14 Mart 2023, 11:05 - Okunma: 1187

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Başkanı Ömer Faruk Dursun, "14 Mart Tıp Bayramı" dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Açıklamasında 14 Mart 1827'de 2'nci Mahmut Döneminde Hekimbaşı Mustafa Behcet'in önerisiyle ilk ameliyathanenin kurulduğunu anımsatan Dursun, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edildiğini, okulun kuruluş günü olan 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlandığını belirtti.

Sağlık sektörünün ve tıp ilminin insanlara hizmet amacıyla kullanılması, Allah'ın kendilerine vermiş olduğu bu ilmin kutsiyetinin bilinciyle çalışılması gerektiğini vurgulayan Dursun, bu kutsal görevin insanların daha mutlu, sağlıklı bir yaşam sürmesine hizmet için harcanması gerektiğini kaydetti.

Dursun, "Bu bağlamda tabipler ve sağlık çalışanları ‘önce insan' anlayışıyla hareket ederek günümüz dünyasında herkesin kaliteli bir sağlık hizmetinden faydalanabilmesini şiar edinmeli ve bunu taşımış olduğu sorumluluğun bilincinde olması öncelikli koşulu olmalıdır. Bununla birlikte özellikle deprem bölgelerine birçoğu gönüllü olarak gidip insan sağlığının korunması, hastaların sağlığına kavuşması ve sağlık sorunlarının giderilmesi için sağlık çalışanlarının göstermiş olduğu çaba ve gayretlerini müşahede ettik ediyoruz." dedi.

Açıklamasının devamında Dursun, şunları söyledi: "Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerimde 'Kim (bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle) yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur' ayeti kerimesinin vermiş olduğu mesaj ile insan sağlığı için harcanan mesainin en mukaddes zaman dilimlerinden olduğu inancıyla daha sağlıklı toplum için fedakârca hizmet eden doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın '14 Mart Tıp Bayramını' gönülden kutluyorum."(İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
31 Mayıs "Dünya Tütünsüz Günü" dolayısıyla İLKHA'ya yazılı aç..
"Dünya Tütünsüz Günü" dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Batma..
Batman'da eğitim öğretim alanında faaliyet gösteren bir kurs merkezi, B..
Batman Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde bir vatandaşın çeneye gömülü dişleri,..
Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Doktor İlker Erden, uyuz hastalığının her geçe..
Sıcak havanın artmasıyla birlikte ölümcül kene vakalarında artış yaşandığın..

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=