Lütfen bekleyin..Rektör Demir: Başarı istatistik oranlarımızın yükselmesi akademisyenler sayesinde

16 Mart 2023, 17:11 - Okunma: 1750

Batman Üniversitesinde bilimsel başarı istatistikleri, ülkelerin bilimsel ve teknolojik gelişkinliklerinin ölçüldüğü en önemli göstergelerden biri olan 'Uluslararası Bilimsel Atıf Endeksleri' verilerine göre yükselmeye devam ediyor.

Yayımlanan veriler göz önüne alındığında, 2021 yılındaki Science Citation Index'teki (SCI) (SCI-E) yayın sayısının 130 iken 2022 yılında 150’ye ulaştığı bildirildi.

Tüm enstitülerin bir çatı altında toplandığı 1 lisansüstü eğitim enstitüsü, 10 fakültesi, 1 yüksekokulu, 7 meslek yüksekokulu ve 17 uygulama ve araştırma merkezi bünyesindeki laboratuvarlarda ve atölyelerde bilimsel yayın ve teknoloji üreten donanımlı akademisyenler, yaptıkları nitelikli araştırmalarla üniversitenin başarı çıtasını her geçen gün yükseltmeye devam ettiği belirtildi.

Batman Üniversitesinde, Uluslararası Hakemli ve İndeksli Dergilerdeki yayın sayısı, 2021 yılında 223 iken 2022 yılında 284’e; 2021 yılında 77 olan ulusal yayın sayısı 2022 yılında ise 81’e ulaştığı kaydedildi. SCI, SCI-E İndeksli Dergilerde enerji alanındaki yayın sayısı da 2021 yılında 28 iken 2022 yılında 40 olarak belirtildi.

Uluslararası Bilimsel Atıf Endeksleri’nin, bilimsel üretimlerin niteliğinin belirlenmesinde önemli bir ölçüt olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. İdris Demir, Batman Üniversitesinin bir yıl gibi kısa bir süre zarfında bu başarıyı yakalamasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Göreve geldiği günden itibaren yeni bir anlayış benimsediklerini ve bu minvalde "Bilgiyi Enerjiye Dönüştüren Üniversite" mottosunu bir motivasyon aracı olarak gördüklerini söyleyen Rektör Demir, gelinen noktada enerji alanında yapılan çalışmaların büyük payı olduğunu vurgulayarak kazanılan bu ivmenin Batman Üniversitesinin akademik ve bilimsel üretim kapasitesini artıracağını ifade etti.

Her üniversitenin bir bilimsel başarı istatistiğine sahip olduğunu ve üniversitelerin bu istatistiğe göre değerlendirildiğinin altını çizen Rektör Demir, başarı istatistiğindeki oranların her geçen gün yükselmesinin fedakârca ve disiplinli bir şekilde çalışan Batman Üniversitesinin akademisyenleri sayesinde olduğunu belirterek bu başarıda emeği olan tüm akademisyenlere teşekkür etti. (İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Cep telefonu başta olmak üzere aşırı dijital ekran kullanımının öğrencileri..
Peygamber Sevdalıları Vakfı Siyer Yarışması Komisyonu Başkanı Hamdin Aslan,..
Haziran ayında gerçekleştirilecek olan LGS ve YKS için öğrencilere önemli t..
Yaklaşık 100 binlere dayanan bir öğretmen açığının olduğunu belirten Batman..
Üçüncü Uluslararası Bilişim Kongresi, Batman Üniversitesi ev sahipliğinde 2..
Batman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde 'Uygulama ve Ara..

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=