Lütfen bekleyin..BATSO 4. Sektör buluşmaları tekstil temsilcileriyle istişare toplantısı yapıldı

09 Ekim 2023, 16:10 - Okunma: 779

Batman Ticaret Ve Sanayi Odası 4. Sektör buluşmaları kapsamında tekstil temsilcileriyle istişare toplantısı yapıldı.

BATSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Demir başkanlığındaki Tekstil İstişare toplantısına Bölgedeki Ticaret Odaları; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hatip Çelik, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Alsaç, Batman Tekstil ve Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Halil Yaşar ve Batman Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Ertuğrul ve çevre illerin Tekstil Dernek Başkanları katılım sağladı..

BATSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Demir, toplantının açılış konuşmasında; “Bugün 4. Sektör buluşmalarının Tekstil İstişare toplantısı için bir araya geldik. Bütün sektörler bizler için önemlidir fakat Tekstilin yeri ve önemi şahsım için her zaman ayrıdır. Batman ilimizde büyük oranda genç nüfusa sahibiz, tekstil sektöründe 42 bin kişi istidam etmektedir. Bunun  % 52’si kadın ve % 48’i erkektir. Kadın istihdamında ise Türkiye’de ilk sıralardayız fakat 42 bin çalışana rağmen İlimizde halen işsizlik devam ediyor." dedi.

Her katıldığı toplantıda, çalıştayda, genel kurullarda ve en önemlisi de Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin her sene düzenlediği ekonomi şurasında tekstilin önemini dile getirdiğini belirten Demir, "Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirilen Ekonomi Şurasında, Tekstil’i ne kadar önemsediğimizi ve tekstil sektörünün genel sorunlarını dile getirdim. Kendilerine hazırlamış olduğumuz Tekstil raporunu bizzat sundum. Dün Sayın Valimiz Ekrem Canalp ile yaptığımız Teknokent toplantısında bile Tekstil ile ilgili projelerden bahsettim, Tekstil OSB ile ilgili çalışmaların ne düzeyde olduğunu konuştuk. Teknokent yönetiminde olan Batman Üniversitesi Rektörü Sayın İdris Demir ile Üniversitemizde Tekstil Bölümüyle ilgili talepleri görüştük. Bu sebeple bugün ki toplantımıza da Batman üniversitesi Rektör Danışmanını ve çevre illerimizden katılan Oda ve Dernek Başkanlarımızı davet ettim." Şeklinde konuştu.

Bu toplantıyı Tekstil toplantısından ziyade bir Çalıştay olarak kabul ettiklerine işaret eden Demir, "Şuan burada bulanan tüm tekstil firma yetkililerinin konuşmasını dinleyip tüm sorunların bize aktarılması istiyoruz. Sorunları kayıt altına alıp Akreditasyon İzleme Kurulumuzca (AİK) raporlanıp ilgili mercilere iletilecektir. Batman Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine geldiğimizden beri 11 yıldır, tekstil için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Tekstil ile ilgili genel talep ve sorunlar;

1. İŞKUR’un 08 Nisan 2022 Tarihli ve 31803 Sayılı Resmî Gazete’ de yayınlanan Aktif İşgücü Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik mevzuat değişikliğinden kaynaklı, tekstil işletmeleri İŞKUR üzerinden personel temini yapamamaktadır. Bu mevzuat değişikliğinin kaldırılması.

2. Kalifiyeli eleman yetiştirebilmek ve istihdam sağlanabilmesi için Milli Eğitim, KOSGEB ve DİKA gibi kurumların tekstil sektörü üzerine destekleyici projeler yürütmesi.

3. Artan maliyetler karşısında, üretici ve sanayiciye enerji indirimi sağlanması.

4. Maliyetleri karşılayabilmek ve üretimin sürdürebilmek için, Üretici ve Sanayiciye düşük faizli kredi desteği sunulması.

5. Üretici firmaya deprem vergisi adı altında yüklenen büyük oranlardaki vergilerin silinmesi ve vergi yükünün hafifletilmesi.

6. Mevcut firmaların üretimini yapabilmesi ve istihdamı yürütebilmesi açısından gerekli tedbirlerin alınması ve Batman ilimizde Tekstil Cazibe Merkezi kurulması

7.  Ortadoğu ülkelerine iş gezisi, ülkelerin ticaret müşavirlikleri ile iletişim ağı kurma, Ortadoğu Pazar Stratejisi oluşturmak (Bölgesel markalaşma faaliyetleri...

Kaynak: HÜR24 Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Havaların soğumasıyla beraber odun soba satışlarının arttığını belirten sob..
Altın fiyatlarında yaşanan son yükseliş hakkında İLKHA muhabirine değerlend..
Siyonist işgal rejimine ve onların destekçilerine ait firmaların ürünlerine..
Batman'da muazzam bir girişimcilik ruhunun olduğunu belirten Hazine ve ..
Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, antrepo ve ..
Hak ve Sanayici İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Batman Şubesi, mazlum Filisti..

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=