Lütfen bekleyin..İş bırakma eylemi yapan eğitimciler yasal düzenleme istiyor!

10 Mayıs 2024, 13:25 - Okunma: 166

İstanbul'da özel bir lisenin okul müdürünün, öğrencisinin silahlı saldırısıyla öldürülmesi dolayısıyla iş bırakma eylemi yapan Batman'daki eğitimciler, eğitimcilere yönelik şiddeti önleme yasasının çıkarılması talebinde bulundu.

Eğitim-Bir-Sen Batman Şubesi öncülüğünde bir araya gelen çok sayıda eğitimci, İstanbul'da okul müdürü İbrahim Oktugan'ın, öğrencisinin silahlı saldırısıyla öldürülmesini ve Batman'da kimi öğretmenlerin şiddete uğramasını düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto etti.

Öğretmen ve idarecilere yönelik yapılan şiddet olayları nedeniyle bir günlük iş bırakma eylemi yapan eğitimciler, yetkililere şiddet olaylarının son bulması için çağrıda bulundu.

Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlenen basın açıklamasını okuyan Eğitim-Bir-Sen Batman Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Sedat Aydın, eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet olaylarını protesto etmek ve şiddeti önleyecek, failleri cezalandıracak, mağdurlara hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılmasını talep ettiklerini söyledi.

Aydın, "Son olarak İstanbul Eyüpsultan’da eski bir öğrenci okul müdürü İbrahim Oktugan’a silahla saldırıda bulunmuş, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan okul müdürümüz maalesef kurtarılamayarak vefat etmiştir. İlimiz Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesinde birinci dönem nöbeti esnasında öğrencilerini koruyan bir öğretmenimiz şiddete uğramıştır. Daha birkaç gün önce Samanyolu Ortaokulunda öğrencilerin gözü önünde öğretmenlerimiz şiddete uğrayıp hastaneye kaldırılmıştır." dedi.

"Adımlar ivedilikle atılmalı"

Şiddet olaylarının kanayan bir yara hâline geldiğinin ifade eden Aydın, "Tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrımızı yıllardır yapıyoruz. Sesimize kulak verilseydi, gereken önlemler zamanında alınmış olsaydı belki de bugün başka şeyler konuşurduk. Ancak ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da geç kalınmıştır. Ölümle sonuçlanmaya başlayan saldırıların son bulması için gereken adımlar ivedilikle atılmalı, eğitimcilere yönelik şiddeti önleme yasası artık çıkarılmalıdır." diye konuştu.

"Yasal düzenleme yapılmalı"

Açıklamasının devamında Aydın, "Eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını önleyecek, caydırıcı olacak, failleri cezalandıracak ve mağdur eğitim çalışanlarına hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılmasının sağlanması için bugün iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor, ülke genelinde basın açıklamaları yapıyoruz. İş bırakma eylemiyle eş zamanlı olarak, 1 hafta sürecek (10-17 Mayıs tarihleri arasında) dilekçe kampanyamızı da başlatmış bulunuyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Ailenin korunmasına yönelik aylık eğitimler veren İdeal Eğitim Vakfı (İDEV)..
Batman'da bir öğretmenin görevi başındayken bir öğrenci velisi tarafınd..
Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün her yıl gerçekleştirdiği "Genç Nida Ku..
Kur'an'ı Kerim'i güzel okuma ve hafızlık yarışmasının bölge fin..
Cep telefonu başta olmak üzere aşırı dijital ekran kullanımının öğrencileri..
Peygamber Sevdalıları Vakfı Siyer Yarışması Komisyonu Başkanı Hamdin Aslan,..

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=