Lütfen bekleyin..Batman Üniversitesi’nden 60 yaş üstü bireylere eğitim imkânı

07 Temmuz 2024, 10:46 - Okunma: 292

Batman Üniversitesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında '60 + Tazelenme Üniversitesi' Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı.

60 yaş üstü bireylere üniversite eğitimi vermeyi amaçlayan Batman Üniversitesi '60 + Tazelenme Üniversitesi' projesine dâhil oldu. 

Aktif ve sağlıklı yaşlanma perspektifi kapsamında yaşlıların toplumsal hayata etkin katılımlarını sağlamak ve üniversite bünyesinde eğitim almaları için geliştirilen Tazelenme Üniversitesi iş birliği protokolü Batman Üniversitesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalandı. 

Protokolü; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yasin Akar’a vekâleten Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Mehtap Bingül ve Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir'e vekâleten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe imzaladı.

İmza töreninde, Batman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Faruk Ertuğrul, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şube Müdürü Bülent Karakuş, İl Müdürü Mehmet Zeki Eryarsoy, Batman Üniversitesi adına proje sorumlusu öğretim elemanı Öğr. Gör. Ebru Noyan ve Batman Üniversitesi yetkilileri hazır bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Mehtap Bingül, imzalanan protokol hakkındaki konuşmasında; "Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Tazelenme Üniversitesi protokolünü imzalayan ilk üniversite olduğu için Batman Üniversitesine teşekkür ederiz. Duyarlı ve insan odaklı çalışan bir Üniversite ile birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Hayat boyu öğrenme kapsamında, sağlıklı ve aktif yaşlanma konularında Bakanlık olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerçekten profesyonel bir ekiple çalışıyoruz ve akademisyenlerle yol almanın daha verimli olacağına inanıyoruz. Bu nedenle Batman Üniversitesine ayrıca teşekkür ederim." dedi.

"Sosyal yaralara çare bulacak çalışmaların gerçekleştirileceğine inanıyoruz"

Tazelenme Üniversitesi protokolü kapsamında, Bakanlık olarak sorunlara yerelden başlamanın daha verimli olacağına inandıklarını belirten Bingül, "Üniversiteleri, yerel yönetimleri, STK'ları ve Bakanlığımızı bu projede masanın birer ayağı olarak görüyoruz. Üniversitelerimizin akademisyenleri öncülüğünde sosyal yaralara çare bulacak çalışmaların gerçekleştirileceğine inanıyoruz. Projemizi Türkiye geneline yaygınlaştırmak ve yaşlılarımızın huzurevine gitmeden önce kendi ortamlarında refah içinde yaşamalarını sağlamak istiyoruz. Bu anlamda Batman Üniversitesine verdiği destekten ötürü tekrar teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

"Üniversitemiz için mutluluk vericidir"

Batman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe ise protokol hakkında; "2024 yılının Emekliler Yılı olarak kabul edilmesi ile Emekliler Yılı'nda, 60 Yaş Üstü Bireyler için Tazelenme Üniversitesi iş birliği protokolü, üniversitemiz için mutluluk vericidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Üniversitemizin protokole imza atan ilk üniversite olması Üniversitemizin insan odaklı bir Üniversite olma misyonuna yakışır bir adım oldu. Üniversitemiz, sosyal sorumluluk alanında devlet koruması altındaki çocuklara, engelli bireylere ve bugün imzaladığımız protokol ile de yaşlılarımıza yönelik üç protokole imza atmış durumdadır. Bu protokoller ile insan odaklı bir üniversite olma misyonumuzu gerçekleştiriyoruz. Bu tür projelerin içerisinde olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Protokol kapsamında da üniversite olarak gerek akademik kadromuzla, gerek öğrencilerimizin projeleri ile üzerimize düşeni yapacağız." dedi.

Batman Üniversitesi, Türkiye’de hâlihazırda 13 üniversitenin dâhil olduğu "Tazelenme Üniversitesi" projesine Güneydoğu Anadolu Bölgesi üniversiteleri arasında ilk imzayı atmış oldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Batman Üniversitesi arasında imzalanan protokolün diğer üniversitelerde de yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Tazelenme Üniversitesi ile Batman'da ve bölgede yaşayan 60 yaş üstü bireylerin ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde farklı bilim dallarında sertifikalandırmaya dayalı eğitim verilmesi planlanıyor. Eğitimlerin "hayat boyu öğrenme" modeline uygun yapılacağı belirtildi. (İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Batman Şube Başkanı Şehmuz Ö..
Batman Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü ile Hasankeyf..
2024 emekliler yılı kapsamında Batman Üniversitesi ve Sosyal Güvenlik Kurum..
Yaz Kur'an kurslarına akın eden çocuklar, Kur'an öğrenmenin sevinci..
Batman'da Liselere Geçiş Sınavı'nda (LGS) tam puan alarak Türkiye b..
İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenecek Expo World Blokzincir (Blockchain Exp..

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=