Lütfen bekleyin..Okul kütüphaneleri kitapla dolup taştı

27 Aralık 2022, 15:16 - Okunma: 7210

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak ve fırsat eşitliği sağlamak amacıyla başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında Batman’daki tüm okullar kütüphaneye kavuştu.

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak projesi kapsamında okul kütüphaneleri ve kitap sayısı ile ilgili açıklama yapan, Batman İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesi hayata geçirilmişti. ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesiyle çocuklarımızın kitaptan daha rahat istifade etmesini, okuma kültürünün gelişmesi, çocuklardaki yorumlama gücünün ve eleştirel düşünme kabiliyetinin gelişmesini hedefledik.” Dedi.

Proje kapsamında öncelikle kütüphanesi bulunmayan okullara çok kısa bir süre içinde kütüphane yaptık. Aynı zamanda kütüphanesi bulunan okullarda da iyileştirme ve zenginleştirme çalışmalarına hız verdiklerini belirten Kurtaran, "Bütün bunlarla birlikte öğrencilerimizin kitaba olan erişimini arttırmak için okul kütüphanelerimizi kitap ve kaynak açısından zenginleştirme çalışmalarına başladık. Yaptığımız bu çalışmalar sonucunda okul kütüphanelerimiz kitapla dolup taştı. ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesi kapsamında Bakanlığımızın gönderdiği ödenek ile kütüphanesi olmayan ilimiz merkeze bağlı 79 okula kütüphane kazandırılırken Beşiri ilçesinde 15, Gercüş ilçesinde 16, Hasankeyf ilçesinde 8, Kozluk ilçesinde 54 ve Sason ilçesinde 8 okula kütüphane kazandırılarak toplamda 189 okulumuza kütüphane kurduk." İfadelerini kullandı.

Kütüphanesini bulunan 46 okula kitaplık masa ve sandalye takviyesi yaptıklarına işaret eden Kurtaran, "İlimiz genelinde bu süreçte yeni kurulan ve mevcut kütüphanesi olan tüm kütüphanelere 634 kitaplık, 669 masa, 3439 sandalye ve 139 koltuk alınarak okul kütüphanelerine donanım sağlandı. Okullarımıza kazandırdığımız kütüphanelerimizin yapımını ilimizde eğitim veren Mesleki ve Teknik Liselerimiz üstlendi. İlimiz merkezdeki 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz bu kütüphanelerimizin yapımını sağladılar." dedi.

Yeni kütüphane kazandırılan okullar ve kütüphanesi olan okullar olmak üzere tüm okul kütüphanelerine il müdürlüğü olarak kitap kazandırma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini dile getiren Kurtaran şu ifadelere yer verdi:

"Okullarımıza sadece kütüphane yapmadık, aynı zamanda okullardaki kitap sayısını da artırmak için de il müdürlüğü olarak yoğun bir çalışma sürdürdük. İlk olarak okul kütüphanelerimizdeki kitap sayısını 2021 yılında 600 binin üzerine çıkarttık. 26 Ekim 2022 tarihi itibarı ile okullarımızın kütüphanelerinde bulunan kitap sayısı 724.691 iken 12 Aralık 2022 tarihi itibarı ile bu sayı 900 bine ulaştı. Hedefimiz 2023 yılında okul kütüphanelerimizi kitap bakımından çok daha zengin noktaya taşımak. Okul kütüphanelerimizde bulunan kitap sayısı ile öğrenci başına düşen kitap sayısı oranı 2020 öncesi 3 kitap oranın altındayken bu oran 5,2 oranına yükseldi. Hedefimiz 2023 yılının başında ilimiz genelindeki kitap sayısını 1 milyonun üzerine çıkarıp öğrenci başına düşen kitap sayısını 8’ye çıkarmak.”

Kaynak: HÜR24 Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KÜLTÜR-SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler
Batmanlı öğrenciler Gazze'de siyonist işgalci rejimin katlettiği Filist..
HÜDA PAR Batman Gençlik Kolları tarafından Gültepe Su Parkı ve Karabağ Park..
Batman Üniversitesi, Batman’ın il oluşunun 34'üncü yıldönümü münasebeti..
Toplumda okuma kültürünün çok zayıfladığını, okuyanların da daha çok gereks..
Batman'da bir şahsın üzerinde yapılan aramada tarihi eser olduğu değerl..
Batman'da İslami Sivil Toplum Kuruluşları tarafından ortaokul ve lise ö..

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=