Lütfen bekleyin..Köy yaşam merkezleri köylerin kalbi oluyor

10 Ocak 2023, 09:33 - Okunma: 1761

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Köy Yaşam Merkezleri” projesi hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; proje ile birlikte atıl durumdaki köy okullarını tekrar hizmete açtıklarını kaydetti.

Kullanılmayan köy okulu binaları, köy yaşam merkezleri projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülüyor. Köy yaşam merkezleri, öğrencilerin ve köy halkının hizmetine sunuluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Köy Yaşam Merkezleri” projesi hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; proje ile birlikte atıl durumdaki köy okullarını tekrar hizmete açarak çocuk, genç, yetişkin herkesi farklı alanlarda eğitimle buluşturduklarını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “Bakanlığımızın başlattığı Köy Yaşam Merkezleri projesi ile köylerimizde kullanılmayan köy okulu binalarını, köy yaşam merkezlerine dönüştürerek köyde duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda zanaat ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerin yanı sıra eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapıldığı alanlara dönüştürüyoruz. Köy Yaşam Merkezi haline getirdiğimiz binaları okul öncesinden başlayarak tüm köy halkımızın hizmetine sunuyoruz.” Dedi.

Kurtaran devamla şöyle konuştu: “Vatandaşlarımızın hizmetine sunulan köy yaşam merkezlerinin ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim ve tasarım alanlarında hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüşürken çocukların ve ebeveynlerin aynı çatı altında eğitim ve üretim süreçlerine katılmalarını sağlıyor. Çocukların eğitim alırken deneyimli insanlarla buluştuğu, kültür transferi yapıldığı bir mekân haline geliyor.”

Özellikle halk eğitimi merkezleri köy okulları binalarına kurarak vatandaşların şehre gitmeden sürekli bir kurs alması için ayağına eğitim hizmetinin geldiği bir mekanizmayı oluşturduklarını belirten Kurtaran, “Kapalı olan köy okulları köy yaşam merkezlerine dönüştürerek 7'den 70'e köy halkına hizmet veriyoruz. Geri kalan köylerimizde de vatandaşlarımızın bu imkanlardan faydalanması için gerekli çalışmaları hız kesmeden tamamlamaya devam ediyoruz. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in verdiği müjde ile birlikte hane sayısı 10'un altında olmayan ama köy okulu kapalı olan tüm okulları, vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bu şekilde şehrimizin her noktasında eğitim almak isteyen vatandaşımıza bu hizmeti sunmuş olacağız. Yaptığımız çalışmalarla birlikte sadece çağ nüfusuna değil, yetişkinlere de eğitimi ulaştırmak için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: HÜR24 Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman'a düzenlenen mesleki eğitim çalıştayında konuşan Milli Eğitim Ba..
Öğretmenlerin hak ettiği değeri görmediğini savunan Eğitim-Bir-Sen Batman Ş..
Batman Üniversitesinin ev sahipliğinde 16-17 Mayıs tarihlerinde ikincisi ge..
İTTİHADUL ULEMA bünyesinde eğitim gören 54 kız öğrenci, düzenlenen törenle ..
Batman'da İslami sivil toplum kuruluşları, siyonist işgal rejiminin sal..
Batman Oduncular Sitesi Yatılı Erkek Kur'an Kursunda düzenlenen törende..

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=