Lütfen bekleyin..


"Demokrasi" hakkında yazılar

TDK'ya göre mankurt: Ulusal kimlikten uzaklaşan, içinde bulunduğu topluma yabancılaşan.Genelde bilinçsizce itaat eden köle anlamında kullanılır. Eski Türklerde ve Moğollarda insanları..
Olduk olası birileri kendilerini toplumun veya bir kesimin sözcüsü olarak gösterir, onlar adına mücadele ettiğini söyler ve kendilerini “kurtarıcı” olarak gösterir. Lakin ya..
Geçen yazıdan devam edelim...Monarşiye atfedilen zayıflıkların hepsi demokraside çok daha fazladır. Meclis üyeleri, birbirlerinin dalkavukları haline gelerek, birbirlerinin menfaatlerine sırayla hi..
Batılılar, tarih boyunca başkalarının haklarına hiç saygı göstermediler.Hep kendi menfaatlerine göre yaşamlarını şekillendirdiler. Nefislerini hep ön planda tuttular. Sonra nefislerini ilâ..
Kalkın!Kalkın ve hazırlanın pasif Müslümanlar, İbrahim gibi!Ey suskun ve pasif iman sahipleri! İbrahim gibi, puthaneye doğru baltalarınızı sallayarak haykırın!Tagutların, nefsinize hoş gelen, necis ..
Ahlaksızlık artık küreselleşti.  Üç boyutlu olarak başta Batı’yı, dolayısıyla bütün dünyayı kasıp kavurmakta. Bizler de nasibimizi fazlasıyla almaktayız. Ü&cce..
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1990 yılında eşcinselliği psikolojik hastalıklar listesinden çıkardı. 28 üyeli Avrupa Birliği’nin 17 ülkesinde eşcinsel evlilik yasallaşmış durumda.&nb..
Genel manada siyaset, insan topluluklarını yönetme, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıdır. Kısa ve öz tanımı ile ülke, devlet ve insan yönetimidir.İslâm’da siya..
Emperyalizm; bir milletin sömürü temeline dayanarak başka bir milleti siyasi ve ekonomik egemenliği altına alıp yayılması. (TDK)Dünyanın en emperyalist ülke liderlerinin dillerinden hi&c..
Demokrasi, “Ükelere demokrasi, insan hakları ve özgürlük getireceğim” diyen ve özgürlükleri ve insan haklarını en fazla ihlal edenlerin rejimidir.Tarihin hiç..
Son 300 yıldır İslam dünyası olarak, özellikle de Osmanlının yıkılışından sonra büyük bir sıkıntı ve acziyet içindeyiz. İslam düşmanları; Küresel emperyalizm ve Dünya siyonizmi, ..
İnsanlar yaratılış olarak bir arada ve toplu olarak yaşama zorundadır. Bu topluluklarında düzenli yaşayabilmeleri için bir takım düzenlemelere ve hükümlere ihtiyaç vardır.Hük&uu..
Demokrasinin danışma meclislerine, “Parlamento” denilir.İsim kökeni İtalyanca “parlare” den türemiş, “konuşulan yer “ demektir. Ayrıca birtakım dil bilimcileri, Fransızca..
Geçen hafta ki yazımıza, demokrasilerde siyasetle devam ediyorum.Demokrasilerde, teorik olarak otoritenin kaynağı halktır. Fakat tepe noktasında ve uygulamalarda, aslında halk yoktur. O, yalnız bir piyondur. H..
Genel manada siyaset, insan topluluklarını yönetme, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıdır.İslâm’da siyaset, keyfi yorumlara ve arzulara göre şekillendirilecek bir oluşum ..
Hukuku tarafsız ve taviz vermeden uygulamak, toplum için bir rahmettir.Bir toplumda hak ve hukuk kavramları yaralanırsa, adâlete güven azalırsa, dengeler bozulur, anarşi başkaldırır, sorunlar &ccedi..
Şehid, sözlükte bir olaya şahid olmak, tanıklık yapmak, bir yerdehazır bulunmak anlamlarına gelen şehâdet mastarından türeyen bir kelimedir. Şehid, İslâmî bir terim ve Kur’ân&..
Demokrasi kelimesi eski Yunanca’daki  “demos” ve “kratos” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir. “Demos” halk, “kratos” güç, kuvvet, otorite, h&..

RSS
© 2021 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=