Lütfen bekleyin..


"adalet" hakkında yazılar

Dün akşam birkaç kişi oturmuş sohbet ediyorduk. Eğer sohbetleriniz uzun metrajlı ise mutlaka ekonomik buhran, haksızlıklar, hukuksuzluk, yolsuzluklar, siyaset, adalet, oradan Hz. Ömer ve bir dokunuş Hz. ..
Aradan geçen 27 yıla rağmen Boşnak halkının, dolayısıyla Müslüman Dünyanın yarası kanamaya, kurban yakınlarının derin acısı yürekleri yakmaya devam ediyor.Dört yıl süren savaşın n..
İslâm literatüründe adâlet, insanların birbirleriyle olan ilişkilerini, insanın eşyayla olan ilişkilerini, insanın devletle olan ilişkilerini, Allah’ın indirdiği hukuka/şeriata göre ..
15 Temmuz 2016 da ABD ve İsrail destekli FETÖ eliyle yaptırılan darbe ve işgal girişiminin üzerinden 5 yıl geçti. ALLAH’u Teâla’nın o gece halkımızın kalbine verdiği iman, cesaret ve s&..
Gelin beraber dünyanın bir röntgenini çekelim…Bir zamanlar Roma İmparatorluğu vardı, Bizans İmparatorluğu vardı. Pers İmparatorluğu vardı. Osmanlı imparatorluğu vardı.  İmparatorluğun, bi..
Dibé “aqlé paşi di serémedeba.”          Yani acı tecrübeler yaşamadan, gereksiz bedeller ödemeden, pişman olmadan önc..
Hak-hukuk meselesinin daha iyi anlaşılması için bir hukuk fakültesine, bir birinci sınıfa ve bir birinci derse gidelim. İlk kez derse giren hoca gözüne kestirdiği bir öğrencisine: “Hey se..
‘’Mülkü elinde bulunduran Allah yüceler yücesidir ve onun gücü her şeye yeter.’’ -Mülk Suresi: 1- ‘’Adalet mülkün temelidir.’&rs..
Unutulanlar, unutanları asla unutmazlar. Teknik açıdan bu böyledir. Unutulanlar, “Sen beni unutursan ben de seni unuturum” kabadayılığını yapamazlar. Unutmak isterlerse dahi onları unutamazla..
Kelime Manası:Adalet/العدالة kelimesi istikamet, doğruluk ve denklik anlamlarına gelip, zulmün zıddıdır. Bu kelime, kişi için kullanıldığında; “Heva ve arzularına göre davranmayan ve zulme..
                İmam Ali’ye (ra) sorulmuş. Devletin dini nedir? İmam: Devletin dini Adalettir. Devlet, bir şahıs değildir ki dini olsun. Devleti yöneten şahıslar ha..
Keşke adaletleri onları yıksaydı. İmam Ali'nin (RA) hilafeti döneminde  yaptıklarını gözetleyen bir şahıs, ayrılırken etrafındakilere bu adamın adaleti, onu yıkacak. Diye söylüyor. İmam ..
Önceki hafta ABD’li papaz kılıklı casus Andrew Craig Brunson üzerinden ABD yönetiminin küstah tavırları ve doların hızla artması operasyonu sonrası, geçtiğimiz haftada ABD Hazine Bakanlığ..
İslam düşmanları; Küresel emperyalizm ve Dünya siyonizminin, İslam dünyası ve Müslümanlar üzerindeki planlı, programlı şeytani projeler ve kumpaslarına karşı uyanık olmamız gerekir...
Terörle mücadelenin ismini doğru koymak lazımdır. Terörist dediğimiz unsurlar nasıl oluştu? Oluşumuna sebep olan kaynaklar nelerdir? Onları tespit etmek gerekir.      &nbs..
           Allah, kullarına karşı merhametlidir. Onların günahlarını bağışlar. Ceza vermede acele etmez. Ama bağışlama da çok acele eder.      &..
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, 5 Temmuz 2017 tarihinde Büyükada’daki gizli toplantıda yakalanıp “ajanlık” iddiasıyla tutukl..
Hukuk kelimesi, Arabça “hak” kelimesinden türemiştir ve kelimenin çoğuludur.El-Hak, Allah’ın isimlerinin biridir. Dolayısıyla hukuk, Allah’ın hâkimiyetine, hükm&u..
Biliyorum sesimizi duyan yok. Duymayacaklarda. Ama yine de söyleyelim. Belki Hz. İbrahim'in, Kabe’deki seslenişini bütün aleme duyuran Allah bizim de sesimizi duyurur. Şu son dönemde altı ya..
Ülkemizde adalet sistemi bir türlü rayına oturmadı. Daha doğrusu birileri bu sistemin rayına oturmasına müsaade etmedi. Çünkü birileri sürekli olarak üstünlerin hukukun..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, milletvekili Enes Berberoğlu’nun ceza alarak hapse girmesi sonrası sözde başlattığı “Adalet Yürüyüşü” ile &..
Ana muhalefet liderinin ‘adalet’ adlı yürüyüşü devam ediyor. Yürüyüş kafilesi İstanbul’a yaklaştıkça, yabancıların ilgisi de artıyor. Son olarak uluslararası aj..
        CHP ne istiyor? Aslında CHP’nin ne istediği değil, onun arkasındaki güçler ne istiyor? Önemli olan bunu sorgulamaktır. CHP hiçbir dönemde ülkenin menfaa..
MİT tırlarının görüntülerinin yayınlanması davasında suçlu bulunan CHP milletvekili Enis Berberoğlu, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu&r..

RSS
© 2022 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=