Lütfen bekleyin..


Muhammed Günay

HALKLA İNATLAŞILMAZ HALKA HİZMET EDİLİR

11 Temmuz 2019, 21:20 - Okunma: 350

Devletin idarecileri halk ile inatlaşamaz. Halkın isteklerini göz ardı edemez. İdareciler halka evlat muamelesi yapmalıdır. Bir baba oğluyla sürekli ters düşerse ve oğlunun isteklerini göz önüne almazsa, oğlu ona karşı gelebilir. Ona karşı gelirse artık onun dediğini yapmaz.

İdareciler, halkın düşüncesini önemsemelidirler. Halk birini istemiyorsa değiştirmek lazımdır. Veya halka, bu şahsın bu işin ehli olduğunu ispatlaması ve halkı ikna etmesi gerekir. Halk bir şeyden anlamaz düşüncesinden vazgeçmek gerekir. Halk sizi bilerek seçmiştir. Halk bilgisiz insanları seçiyor derseniz, sizi de seçen bu halktır. Günümüzde her şey şeffaf olmuş. Halktan hiç bir şey saklanmıyor. Basın yayın bütün bilgileri yerlere sermiş. Önceleri köyünden çıkmayan biri kendi köyünün dünyanın merkezi olduğunu sanırdı.

Mimar Sinan Selimiye Camisini yaparken minarenin eğri olduğunu söyleyen çocukların söylediklerini önemsemiş ve minarelere halat bağlatarak çektirmiş. Ta ki çocuklar tamam minare düzeldi deyince çekme işini bırakmış. Çocuklar gidince, işçiler mimar Sinan’dan bunun hikmetini sormuşlar. Mimar, eğer çocukların dediğini göz ardı etseydim, bu minare halk arasında eğri minare olarak kalırdı. Böyle büyük bir esere leke gelirdi. Bu hükümetin Türkiye de yaptığı hizmetler takdire şayan iken birkaç basit sebepten dolayı halktan tepki topladı. Hükümet halkın bu tepkilerine değer vermeyince halk küstü. Küseni barıştırmak için çok çaba harcamak lazımdır. Bazı şahısların görevde kalmasını ısrar etmek, tanzim satış yerlerini açmak, çok güzel bir uygulama olduğu halde zamansız ve halka faydasını izah etmeden poşet uygulaması, 6 ay önce 12 aylık askerlik için 15 bin alınması şimdi ise 5 ay için 31 bin para alması, israf ve yolsuzluğun çok ve aleni olması ile beraber hiçbir yaptırım olmaması, elektrik şirketlerinin halktan haksız bir şekilde fazla para alması ve bunun gibi bir çok şikayetin kulak ardı edilmesi, halkta bir tepkiye sebep oldu. Birçok vatandaşta memnun olmadığı halde bunlardan daha iyisi yoktur deyip istemeye istemeye oy vermiştir. Bir gün daha iyisini bulursa, ona verir.     

Millet devletin hazinesinden geçinen herkesin maaşını ve giydiklerini de dahil olmak üzere bütün harcamalarını sorgulama hakkına sahiptir. Beytülmal herkesin ortak malıdır. Hazinenin anahtarına sahip olanlar istedikleri gibi kendilerine veya başkalarına dağıtamazlar. Onlar bekçidirler. Bekçi korumakla vazifeli olduğu malı keyfine göre dağıtamaz. Hz. Ömer’in üzerinde yeni yapılmış bir elbise olduğu halde hutbe verir. Ve Müslümanlardan dinlemelerini, itaat etmelerini ister. Bir sahabe ayağa kalkarak bize ganimetten verdiğin elbiseden yarım elbise çıktı. Ama senin tam bir elbise çıkmış. Önce bunun hesabını ver. Hz. Ömer kendi oğluna işaret eder. Oğlu ayağa kalkarak kendi payına düşeni babasına verdiğini söyler. Bunun üzerine şimdi dinliyoruz ve itaat ediyoruz. Der. Halk yetkililerin maaşlarını da giyimlerini de sorgulama hakkına sahiptir. Aldıkları yüksek maaş halkın ortak olduğu beytülmalden çıkıyor.

Yüksek istişare kurulunda bulunan insanlar yıllardır devletin en yüksek makamlarında bulunmuşlar ve iki üç yerden emekli maaşı alıyorlar. Bir sürü gelirleri vardır. Devletin buradan vereceği birkaç liraya ihtiyaçları yoktur. Halk haklı olarak bunların maaşını sorguladığında halka edepsiz demek, halk ne hakla bizim alacağımız maaşa karışıyor demek halkı enayi yerine koymaktır. O paralar halkın vergileri ile doldurulan hazineden çıkıyor. Birçok zorlukla toplanan vergiler bazıların ceplerini doldurmak için olmamalıdır. Ben bu parayı burs olarak öğrencilere veriyorum diyorsanız, maaşsız hizmet edin daha iyi alkış alırsınız. O zaman halk sizin yaptığınızı takdir eder. İslami çalışmalar yapan cemaat fertleri hiçbir maaş almadan hizmet ediyorlar. Üstelik kendi ceplerinden de bu çalışmaların daha iyi yürümesi için harcama yapıyorlar.

Sizler devletin verdiği imkanlarla birden fazla emekli maaşlarına, iyi gelir getiren gayri menkullere ve birikmiş paralara sahip olmuşsunuz. Çocuklarınız ve nesliniz için iyi bir gelecekte garantilemişsiniz. Bundan sonra devlete ve halka bedava hizmet edin. Avrupalılar emekli olunca kendilerini hayır işlerine veriyorlar. Sizde bunu yapın. Devlete hizmet edin. Halkı da azarlamayın.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
88 gün önce
102 gün önce
112 gün önce
209 gün önce
242 gün önce
243 gün önce
244 gün önce
258 gün önce
266 gün önce
273 gün önce
309 gün önce
559 gün önce
651 gün önce
694 gün önce
713 gün önce
761 gün önce
781 gün önce
787 gün önce
806 gün önce
836 gün önce
856 gün önce
902 gün önce
990 gün önce
1020 gün önce
1067 gün önce
1121 gün önce
1178 gün önce
1184 gün önce
1215 gün önce
1233 gün önce
1330 gün önce
1346 gün önce
1410 gün önce
1435 gün önce
1445 gün önce
1459 gün önce
1466 gün önce
1473 gün önce
1475 gün önce
1480 gün önce
1487 gün önce
1494 gün önce
1501 gün önce
1516 gün önce
1518 gün önce
1521 gün önce
1540 gün önce
1541 gün önce
1544 gün önce
1565 gün önce
1575 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=