Lütfen bekleyin..


Muhammed Günay

KANDAN BAŞKA BİR ÇÖZÜM BULUN!

11 Ekim 2019, 11:19 - Okunma: 304

Kandan başka bir çözüm bulun. Hiçbir ülke, hiçbir millet öldürerek başarıya ulaşamaz. Belki belli bir süre baskı altında tutar, korkutur, ama bir zaman sonra tekrar savaş ve başkaldırılar başlar. Çözüm kan dökmek, öldürmek, imha etmek değildir.

Tarihin bütün dönemlerinde hiçbir kavim, hiç bir ırk, öldürülerek soyu tükenmemiştir. Hepsinin de soyu mevcuttur. En fazla zulmedenler en fazla silinenlerdir. Moğollara bakıyoruz. Şu anda büyük bir coğrafyaya sahiptirler. Ama erkek nufusu çok azdır. Yani nesilleri zayıflamıştır. Diğer taraftan yok etmeye çalıştıkları ülkelerin nesilleri haddinden fazla çoğalmıştır. Avrupa devletleri birbirleriyle yüzyıllarca savaştılar. Yüzyıl Savaşları, I. Dünya Savaşı, 2. Dünya savaşı ama en sonunda şunu anladılar ki birbirlerini öldürerek galip gelemezler ve barışın yolunu tuttular. El ele tutuştular. Birbirlerinin kanlarını dökmüş olanlar o kanlı elleriyle birbirleriyle kucaklaştılar ve kendi aralarında barışı tesis ettiler. Sınırları kaldırdılar. Kin gütmediler. Bugün Avrupa'ya baktığımızda birçok ülke sınırsızdır. Rahat bir şekilde birbirlerine gidip geliyorlar. İnsanları arasında herhangi bir savaş yoktur. Almanya ikiye bölünmüştü. Biri Komünizmin diğeride demokrasinin yönetiminde iken iki Almanya birleşti ve bir devlet oldu. Şu anda hiç kimse birbirine düşmanlık bile etmiyor. İspanya ve İngiltere örgütler devletleri ile barıştılar. Avrupa'da, ayrılmak isteyen etnik kökenli hareketler kendi Devletleri ile barış yaptılar ve ayrılmanın bir fayda getirmeyeceğini kabul ettiler. Ayrılmak demek küçülmek demektir. Ayrılmak demek basitleşmek demektir. Güçten düşmek demektir. Biz bir yerden ayrılarak güç kazanamayız. Mutlak surette sıkıntıya gireriz.

 Önemli olan her durumda insanları öldürmekten kurtarmaktır. İnsanları yaşatmaktır. Güçlü olanın güçsüz ve çaresiz olana elini uzatıp onu o durumdan kurtarmasıdır. En büyük kahraman cezalandıralabilecek gücü varken  affedebilendir.

Devletin yapabileceği en güzel şey, emperyalist devletler tarafından tuzağa düşürülmüş, ölüme sürüklenmiş ve terk edilmiş olan Kürtlere el uzatmasıdır. Onları bağrına basıp dost bir şekilde yaşamaya ve Yaşatmaya çalışmasıdır. Karşı tarafında ben devletim. Ben güçlüyüm. Ben yok ederim. Direnirim. Ben devlet kuracağım. Ben ayrılacağım deme gibi fikirlerinden vazgeçmesi gerekir. Kardeş bir şekilde yaşamaya aday olmalıyız. YPG Türkiye'ye saldırmayı bırakmalıdır. Örgütsel yapıların devletlerle savaş dönemi bitmiştir. Kim örgütsel bir şekilde, bir devlete karşı savaşırsa, başka devletler bu şiddeti körükleyerek bundan istifade ederler. Bizim memleketimizi yıkarlar. 6- 8 Ekim olaylarında halkı sokağa davet eden HDP yöneticilerinin bu daveti, birçok yerde hırsızların, karanlık güçlerin halkın malında gözü olan insanların, halkın malına ve canına saldırmalarına ve yüzlerce insanın  öldürülmesine sebep oldular. Belki niyetleri bu değildi. Ama insanları sokağa davet ettin mi bu kontrolsuz güç ne yapar belli değildir.  

 Lütfen, rica ediyoruz. Artık öldürme işini bir tarafa bırakın. En kötü Barış (ama samimi fikirlerle, ama birbirini kandırarak değil) savaştan daha iyidir. En kötü çözüm (ama ben Çözüm İstiyorum derken bir taraftan da bölgeyi silah deposu yapan bir güç, diğer taraftan onları gözetip ne zaman harekete geçerler diye bekleyen ve tuzağa düşürmek için çaba gösteren bir güç şeklinde değil) gerçek anlamda bir çözüm. İki tarafın da samimi bir şekilde yan yana gelip, örgütün şunu demesi gerekir. Kardeşim ben senden ayrılmak istemiyorum. Ben daha rahat bir şekilde memleketin her köşesinde dolaşmak istiyorum. Biz ırkımızdan dolayı birbirimize savaş açmayalım. Ben silahları ebediyen gömdüm. Demesi lazımdır. ABD, Rusya, AB ülkeleri ve İsrail kendi menfaatleri için diğer halkları kullanırlar. İşleri bitince de çöpe atarlar.        

Ey yetkililer Gelin bütün sıkıntıları aşarak birbirinize el uzatın. Ey Kürtler savaşmak isteyen liderlerinize deyin ki; biz savaşmak istemiyoruz. Siz savaşmak istiyorsanız buyrun. Ey Türkler, lütfen, biz Kürtleri yok ederiz düşüncesini bir kenara bırakın. Onlara samimi bir şekilde el uzatın. Teröst öldürülerek huzur sağlanmaz. Çünkü o teröristin 7-8 kardeşi var. Onu yaşat ki, onun kardeşi seni dost bilsin. Aynı topraklar üzerinde yaşamaktayız. Akraba olmuşuz. Barış savaştan daha iyidir. örgütler silahlarını ebediyen gömmelidirler. Silahlarla  savaş kazanılmaz. Gönülleri kazanmak lazımdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
8 gün önce
150 gün önce
165 gün önce
174 gün önce
271 gün önce
304 gün önce
305 gün önce
306 gün önce
320 gün önce
328 gün önce
335 gün önce
371 gün önce
621 gün önce
713 gün önce
756 gün önce
775 gün önce
823 gün önce
843 gün önce
849 gün önce
868 gün önce
898 gün önce
918 gün önce
964 gün önce
1052 gün önce
1082 gün önce
1129 gün önce
1183 gün önce
1240 gün önce
1246 gün önce
1277 gün önce
1295 gün önce
1392 gün önce
1408 gün önce
1472 gün önce
1498 gün önce
1507 gün önce
1522 gün önce
1529 gün önce
1536 gün önce
1537 gün önce
1543 gün önce
1550 gün önce
1557 gün önce
1563 gün önce
1579 gün önce
1580 gün önce
1584 gün önce
1602 gün önce
1603 gün önce
1606 gün önce
1627 gün önce
1637 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=