Lütfen bekleyin..


Muhammed Günay

Yasin’i Kim Öldürdü?

30 Eylül 2015, 10:42 - Okunma: 2517

Peygamberler (A.S.) kendi kavimlerine dediler ki “Allah'ın emirlerine uyun, doğru yoldan sapmayın. Bizler sizden bu iş için ücret istemiyoruz. İnkâr edenler, bu Peygamberleri (A.S.) yalancılıkla suçladılar ve onlara karşı çıktılar.

Yasin Suresi:

20- O sırada şehrin ta ucundan bir adam koşarak geldi ve: "Ey kavmim! Uyun o elçilere!"

21- "Uyun sizden hiçbir ücret istemeyen o zatlara ki, onlar hidayete ermişlerdir."

22- "Bana ne oluyor da kulluk etmeyecekmişim beni yaratana? Hep döndürülüp O'na götürüleceksiniz."

23- "Hiç ben O'ndan başka ilâhlar edinir miyim? Eğer O Rahman, bana bir zarar dileyecek olsa, onların şefaati benden yana hiçbir şeye yaramaz ve onlar beni kurtaramazlar."

24- "Şüphesiz ki ben, o zaman apaçık bir sapıklık içinde olurum."

25- "Şüphesiz ki ben, Rabbinize iman getirdim, gelin dinleyin beni."

26- (Sonra ona) "haydi gir cennete!" denildi. O da dedi ki: "Ne olurdu kavmim bilseydi!"

27- "Rabbimin beni bağışladığını ve beni kendilerine ikram edilen kullarından kıldığını."Onların kavminden iman eden biri ortaya çıktı ve Ey kavmim Gelin bu sizden ücret istemeyen elçilere uyun. Onlar Hakk yol üzerindedirler. Sakın onlara karşı gelmeyin. Kavmi ona saldırdı ve onu taşlarla Şehid ettiler. Ölüm esnasında dedi ki; ey Rabbim kavmime haber ver ben kurtuldum. Benim doğru yolda olduğumu bilsinler. Belki onlarda hidayete gelirler.

İşte Müslüman böyledir. Onu Şehid edenlere, kurtuluş yolunu göstermeye çalışıyor. Belki onlarda hidayet bulurlar ve cennete girerler. İşte. Yasin, mazlum olan, haksızlığa uğramış olan, cahil bırakılan ve dinden, imandan, hayattan Koparılan halkına yardım etmek için arkadaşlarıyla yollara düşmüştü. Sokak sokak dolaşarak insanların umudu olmaya çalıştı. Belki uzun süredir bir lokma kırmızı et yememiş olan muhtaç insanlara kurban eti götürüyordu.

Daha 16 yaşında, günah nedir bilmeyen, tuzak ve hile nedir bilmeyen bir yaşta iken büyük bir sorumluluğu omuzlarına almıştı. Ama Yasin Suresi’ndeki gibi onları kurtarmaya çalışan insanı nasıl öldürdüler. Hem de taşlarla. İşte Yasin, o arkadaşı gibi, zalim olan gözü dönmüş İslam'dan nasip almamış olan insanlar tarafından hunharca şehit edildi.

Ama nasıl bir şehadet! Dördüncü kattan zemin betona atılarak, bıçakla yaralama, sopalarla dövülme, silahla ateş edilerek, ondan sonra arabayla üzerinden geçilerek hem de arabayla üzerinden geçen kimdir biliyor musunuz? İnsanlıktan nasibini almamış bir kadın tarafından arabayla üzerinden geçilerek. Bu da yetmedi. Zalimler bu sefer benzin dökmüşler ve ateşle yakarak hunharca şehid etmişler.

İşte onları kurtarmaya gelen, Hakk ve hakikatın İslam'da olduğunu, merhametin ve yardımlaşmanın İslam dininde olduğunu, gerçek kurtuluşun İslam'da olduğunu onlara bedeniyle, dileğiyle, kanıyla anlatmaya çalışan bir Yasin.

Diğer taraftan bu güzellik karşısında kalbini zalimlere vermiş kulağını despotların emirlerine ayarlamış bir topluluk emir bekliyor. Kobane'nin intikamını alın, Kobane için ayağa kalkın diyen bir şahsın emirleri doğrultusunda sokağa çıkıp önüne gelen sakallı, sarıklı, örtülü insanlara saldıran bir zihniyet.

Böyle bir zihniyet nasıl insanlık için kurtuluş reçetesi olabilir. Halkın malına, namusuna, canına, huzuruna kastedenler nasıl halkı kurtarabilirler. Bu mümkün mü? Hayır bu mümkün değil.

Nasıl Yasin Suresi’ndeki şahıs halkına kurtuluş yolunun elçilere bağlanmakta olduğunu söylediyse, Yasin de, Riyad da, Turan da, Hasan da, Hüseyin de ve diğer tüm İslam şehitleri de kurtuluşun İslam'da olduğunu, Allah'ın dinine bağlanmakta olduğunu, dilleriyle canlarıyla gösterdiler.

Ey Mazlum halk sakın şunu unutmayın. Size yardım getirmeye çalışan insanları öldürenler sizin kurtarıcınız olamaz. Sizin Kurtuluşunuza vesile olacak olanlar Yasin ve onun yolunda gidenlerdir.

Bunlar sizi cennete, kurtuluşa, hayata çağırıyorlar. Diğerleri ise bu dünyada sizin ve sevdiklerinizin omuzlarında yükselmek için sizleri kullanıp ayakları altında eziyorlar. Kendileri yükselirken kendileri zevk ve Sefa içinde yüzerken Sizin çocuklarınız onların ayakları altında yere batıyor. Sakın unutmayın. Size kurtuluşu va’ad edenler, İslam'ın etrafında kümelenenlerdir.

“İçinizde (insanları devamlı) hayra çağıran ve usulünce iyilik, doğruluk ve güzelliği teşvik edip yayan, kötülük, yanlışlık ve çirkinliğin ise önünü almaya çalışan bir topluluk bulunsun. Onlardır gerçek mazhariyet sahipleri ve gerçekten kurtuluşa erenler.” -Ali İmran Suresi:104-

“İnsanları Allah’a, O’nun yoluna çağıran ve kendisi imanın gerektirdiği doğru, sağlam, yerinde ve ıslaha yönelik işler işleyen ve “Ben Müslümanlardanım” diye ilan eden kimseden daha güzel sözlü kim olabilir?” -Fussilet Suresi:33-

          Allah için söyleyin. Yasin Suresi’ndeki mümin ile Diyarbakır’da kurban eti dağıtırken hiç tanımadığı insanlar tarafından Müslüman olduğu için şehid edilen Yasin arasında ne fark var? Yasinleri öldürenler mi doğru yoldadırlar? Yoksa Yasinler mi?

Doğru yolda olanın yolundan mı yoksa yanlış olanın yolundan mı gidilir?

Allah bizi doğru yolda olanların yolundan yürütsün. Amin.

Allah'a emanet olun...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
55 gün önce
176 gün önce
209 gün önce
210 gün önce
211 gün önce
225 gün önce
233 gün önce
240 gün önce
276 gün önce
526 gün önce
618 gün önce
661 gün önce
680 gün önce
728 gün önce
748 gün önce
754 gün önce
773 gün önce
803 gün önce
823 gün önce
869 gün önce
957 gün önce
987 gün önce
1034 gün önce
1088 gün önce
1145 gün önce
1151 gün önce
1182 gün önce
1200 gün önce
1297 gün önce
1313 gün önce
1377 gün önce
1403 gün önce
1412 gün önce
1426 gün önce
1433 gün önce
1440 gün önce
1442 gün önce
1448 gün önce
1455 gün önce
1462 gün önce
1468 gün önce
1483 gün önce
1485 gün önce
1488 gün önce
1507 gün önce
1508 gün önce
1511 gün önce
1532 gün önce
1542 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=