Lütfen bekleyin..


Muhammed Günay

Eğitimde Velinin Önemi!

12 Aralık 2016, 15:23 - Okunma: 1995

        Eğitim, önceden saptanmış esaslara göre insanların davranışlarında belli gelişmeler sağlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir. Eğitim; bireyin davranışlarındaki yaşantısı yoluyla kasıtlı olarak ve isteyerek değişme meydana getirme sürecidir.

                  Eğitimin dört temel unsuru var. İdare, öğretmen, öğrenci ve veli. Bunlar birbirleriyle uyumlu çalışırlarsa eğitimde başarı elde edilir. Ya çok çalışkan öğrencinin velisi okula sık sık gider. Ya da sorunlu öğrencinin velisi sık sık okula çağrılır. Hep şikayet için okula gelen veli nasıl gelir. Gelmek istemez.

       Öğrencinin okuldaki gelişimi ailenin eğitime verdiği önem ile ilişkilidir. Aile-okul işbirliğinin iki avantajı vardır: Birincisi, ailenin okula ve öğrenciye gösterdiği ilgi, motivasyonu sağlar. İkincisi ise, okulun yapısını, değerlerini ve standartlarını tanıyan aileler çocuklarını daha iyi yönlendirebilirler. Öğrenci başarısının, okulların yapısı veya sosyo-ekonomik koşullarından ziyade aile-okul işbirliği ile arttığı bir gerçektir.  Ancak, öğrenme ve davranış sorunları olan öğrencilerin ailelerinin öğretmenlerle yaptıkları görüşmelerin öğrencilerin okul-içi ve okul-dışı faaliyetlerinden ziyade öğrencinin notları üzerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Hal bu ki sorunlar ve çözüm yolları üzerinde durulmalıdır. Öğrenci ile ilgili görüşmelerde öğrencide bulunmalıdır.  

 ÖĞRETMENLERİN ÖZEN GÖSTERMESİ GEREKEN HUSULAR

1.VELİYİ GEREĞİ GİBİ DİNLEME: İnsana saygının önemli gereklerinden biri de onu sonuna kadar dinlemektir. Veli öğretmen görüşmelerinde bu daha da önemlidir. Samimi bir ortam bulduğunda pek çok veli, öğretmenin, idarecinin, hatta rehber öğretmenin kendisini yeterince dinlemediğini ve bundan rahatsızlık duyduğunu ifade eder. Özellikle bir sıkıntı nedeniyle öğretmenle görüşmeye gelen velilerin ilgiyle ve dikkatle dinlenmesi esastır. Veli uzun süre görüşebilmelidir. Öğrenci de hazır olmalı. Hem olumlu hem de olumsuz yönleri veliye öğrencinin yanında söylenmelidir. Ama öğrenci rencide edilmeden ve onu teşvik edecek şekilde söylenmelidir.

2. VELİDE, KARŞI TARAF OLMA DUYGUSU YARATMA: İnsan ilişkileri konusunda deneyimsiz öğretmenler, daha görüşmeye başlarken veli nezdinde, karşı taraf algısı uyandırır. Başlı başına bu algı bile iletişimi başarısız kılmaya yeter. Veli bir taraf, öğretmen karşı taraf! Böyle olunca da görüşme öğrenci üzerinden  bir soğuk savaşa dönüşür. Sonuçta, veli de, öğretmen de gerilmiş vaziyette toplantıdan çıkar. Sonraki gelişmeler de böyle devam ederse, velinin memnuniyeti giderek azalır.

 3.VELİYİ, ÇOCUĞU HAKKINDA YETERİNCE BİLGİLENDİRME: Anne ve babaların önemli şikâyetlerinden biri de çocuğu hakkında yeterince bilgilendirilmemektir. Bu bilgilendirmeyi okulundan ve özellikle de öğretmeninden bekler. Yeni hayatın bir gereği olarak, anne ve babaların çoğu yoğun iş yükü altındadır. Gündüz saatleri tamamen doludur ve akşam eve geldiklerinde çocuklarını uyumuş bulurlar. Bu durum çoğu kez onları hem duygulandırır, hem de kaygılandırır. Çocuklarına zaman ayıramadıkları ve onları ihmal ettikleri duygusunu yaşarlar. Başlarını yastığa koyup, bunu düşündüklerinde, yüreklerinde derin bir sızı hissederler. Bu durumdaki anne ve babalar çocukları hakkında okuldan, öğretmenden iyi şeyler duyduklarında inanılmaz derece mutlu olurlar. Bilinçli öğretmenler, hem işlerinin gereği, hem insani olması nedeniyle bu beklentiyi eksiksiz yerine getirir.

Öğretmenlerin veliyi bilgilendirmesinde dikkat çeken bir önemli eksiklik de, anne ve babaların hep olumsuz şeyler için aranmasıdır. Bilinçsiz bir öğretmen, anne ve babayı çocuğunu şikâyet edecek bir makam olarak görür. Şikâyet ettiği konular ise genellikle öğretmenin sorumluluk alanında olan hususlardır. Deneyimli bir öğretmen çocuğu anne ve babasına kesinlikle şikâyet etmez. Anne ve babayla yaptığı görüşmelerde öncelikle olumlu durumlardan bahseder, varsa iyi gitmeyen şeyler, onları da uygun dille ifade eder.

Öğrenci, veli ve öğretmen arasındaki olumlu bir iletişim ancak öğrencinin gelişimini tartışarak, problemlerini ve gereksinimlerini belirleyerek sağlanabilir. Bu iletişimi sağlamanın en önemli kaynağı da sağlıklı ve işlevsel okul-aile toplantılarıdır. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
55 gün önce
176 gün önce
209 gün önce
210 gün önce
211 gün önce
225 gün önce
233 gün önce
240 gün önce
276 gün önce
526 gün önce
618 gün önce
661 gün önce
680 gün önce
728 gün önce
748 gün önce
754 gün önce
773 gün önce
803 gün önce
823 gün önce
869 gün önce
957 gün önce
987 gün önce
1034 gün önce
1088 gün önce
1145 gün önce
1151 gün önce
1182 gün önce
1200 gün önce
1297 gün önce
1313 gün önce
1377 gün önce
1403 gün önce
1412 gün önce
1427 gün önce
1434 gün önce
1441 gün önce
1442 gün önce
1448 gün önce
1455 gün önce
1462 gün önce
1468 gün önce
1483 gün önce
1485 gün önce
1489 gün önce
1507 gün önce
1508 gün önce
1511 gün önce
1532 gün önce
1542 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=