Lütfen bekleyin..


Muhammed Günay

Eğitim, Öğretmen Merkezli mi? Öğrenci Merkezli mi Olmalı?

26 Mayıs 2017, 00:08 - Okunma: 1802

       Eğitim öğretmen merkezli mi yoksa öğrenci merkezli mi olmalıdır? Diye sorulursa bu konuda birçok görüş ileri sürülür. Ancak eğitim Öğretmen merkezli mi yoksa öğrenci merkezli mi olmalıdır düşüncesi ne anlama geliyor Onu Sorgulamak lazım.               

           Öğrenci merkezli denilince öğrencinin derslere aktif bir şekilde katılması mı düşünülerek söyleniyor. ‘Öğretmen merkezli olmalıdır’ diye diyenler öğretmenin aktif bir şekilde dersi işlediği öğrencinin sustuğu, pasif bir şekilde sınıfta oturduğu bir eğitim sistemimi kastediliyor.

Her şeyden önce öğretmen merkezli bir eğitim sistemi denildiğinde öğretmenin sınıfı sevk ve idare ettiği öğrencileri organize ettiği onları aktif bir şekilde çalışmaya sevk ettiği bir sistem kastedilmelidir. Tabii ki bütün öğretmenlerin en fazla istediği öğrencilerin aktif bir şekilde derslerine katılmaları dersleri işlemeleri, anlatmaları ve en güzel bir şekilde dersi anlamalarıdır. Hiçbir öğretmen, öğrencinin derslerde pasif olmasını istemez. Bütün öğretmenlerin istediği ders ortamı, öğrencilerin derslerine hazırlıklı olarak gelip güzel bir şekilde dersi anlatmaları, aktif bir katılım yapmaları ve bilmedikleri konularda öğretmene soru sormalarıdır.

          Ama öğretmenin şu anda içinde bulunduğu eğitim sisteminde, mesele öğretmenin ders anlatması veya öğrencinin derse aktif bir şekilde katılması değildir. Öğretmen basitleştirilmiş, değersizleştirilmiş, tümüyle haksız bir konuma konulmuş bir durumdadır. Yani öğretmen her zaman haksızdır. Öğrenci her zaman haklıdır. En ufak bir sıkıntıda hemen öğretmenin soruşturması yapılır. Öğretmen hakkında gerekirse açığa alınmalar olur. Ama öğretmen dövülmüş, öğretmen öğrenci tarafından bıçaklanmış veya öldürülmüş hiç önemli değil. İşte günümüzdeki eğitim sisteminde asıl sıkıntı budur. Yani öğretmen şu anda eğitim sisteminde değersiz bir konumdadır. Öğrenci, öğretmeni şikayet eder. Öğretmen karakola çağrılır. Öğrenci öğretmeni şikayet ederse öğretmen suçludur. İşte böyle bir eğitim sistemi içindeyiz. Öğretmen, vali ile görüşmek isterse randevu alamaz ama öğrenci giderse randevuya gerek bile olmaz. Saygınlığı ayaklar altına alınan eğitimciler arkasında tembel, başıboş, çalışmayan bir öğrenci kitlesi bırakır. Öğrencinin saygı duymadığı bir eğitimci acaba öğrenciye ne fayda verir. Her şeyden önce ders alacağımız, bilgi alacağımız şahıs bizim gözümüzde çok değerli olmalıdır. Ama öğretmen sıkıntılarla, ekonomik problemler ile boğuşturulmuş bir hale getirilmiştir. Eğitimde önemli olan para değildir. Ama bütün meslekler içinde bu geçerlidir. Yani doktorluk içinde önemli olan para değildir denilmelidir. Sadece öğretmene gelince siz kutsal bir iş yapıyorsunuz. Peki, doktor kutsal bir iş yapmıyor mu? Can kurtarmıyor mu? O da can kurtarıyor. Gene de ona bol bol veriliyor. Ama öğretmene gelince sizin olmaz. Yaptığınız iş parayla ölçülmez.  Mesele maddiyat değil ama günümüzde insanlar maddiyat ile ölçülüyor. Maddiyatı düşük olan insanlar hor görülüyor, kıymet verilmiyor. Bizler, gerçekten iyi bir toplum görmek istiyorsak, her şeyden önce o toplumun yetiştiricileri konumunda olan öğretmenlerin çok kaliteli, bilgili ve zeki insanlardan olmasını sağlamalıyız. Ama bizde öyle değildir. Bir öğrenci zeki ise paranın fazla olduğu doktorluğu tercih ediyor. Veya daha iyi para getiren bir şeyler varsa onlara başvuruyor. Demek ki mesele nedir? Mesele para kazanma meselesidir. Medrese eğitiminde, müderris toplumun en saygın şahsiyetidir. Verdikleri eğitim hafızalara kazınırdı. Avrupa'nın birçok ülkesine baktığımızda orada bulunan öğretmenler hem iyi maaş alırlar, hem de saygı gösterilirler.   

          Sonuç olarak öğretmenleri gerçekten saygın bir konuma getirmek zorundayız. Eğer bizler öğretmenleri saygın bir konuma getirmezsek öğrencilerimize hiçbir şey veremezler ve bizim öğrencilerimizde saygılı bir şekilde yetişmezler. Önce öğretmeni iyi koruyalım. Öğretmene gerekli olan değeri verelim. Onu başköşede tutalım. Ondan sonra ondan büyük şeyler bekleyebiliriz. Ama değer vermediğimiz, Hor gördüğümüz, belki toplantılarda en son delik olarak gördüğümüz, onlarla kalabalığı oluşturduğumuz, süs eşyası olarak gördüğümüz kitle, öğretmenler olunca onlardan daha fazla bir şey beklemek doğru olmaz.

            Allah'a emanet olun…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
22 gün önce
143 gün önce
176 gün önce
177 gün önce
178 gün önce
192 gün önce
200 gün önce
207 gün önce
243 gün önce
493 gün önce
585 gün önce
628 gün önce
647 gün önce
695 gün önce
715 gün önce
721 gün önce
740 gün önce
770 gün önce
790 gün önce
836 gün önce
924 gün önce
954 gün önce
1001 gün önce
1055 gün önce
1112 gün önce
1118 gün önce
1149 gün önce
1167 gün önce
1264 gün önce
1280 gün önce
1344 gün önce
1370 gün önce
1379 gün önce
1394 gün önce
1401 gün önce
1408 gün önce
1409 gün önce
1415 gün önce
1422 gün önce
1429 gün önce
1435 gün önce
1450 gün önce
1452 gün önce
1456 gün önce
1474 gün önce
1475 gün önce
1478 gün önce
1499 gün önce
1509 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=