Lütfen bekleyin..


İhsan PINAR

Bu Cinayetler Neden?

04 Eylül 2018, 22:34 - Okunma: 11716

Eskiden işlenen bazı cinayetlere ‘Namus ve töre’ maskesi giydirilerek meşruymuş gibi gösterilmeye çalışılırdı. Son dönemlerde ise sık sık boşanma durumundaki kadınların vahşice katledildiklerini duyuyoruz.

        Birilerinin yaptıkları gibi, Bu olaylara cinsiyet ayırımı üzerinde bakmıyor ve cinsiyete göre değerlendirmiyoruz. Kadın, erkek hiç birimiz mükemmel değiliz ve her birimizin kendimize göre artı ve eksikliklerimiz vardır. Boşanma durumuna gelen eşlerde kimin haklı, kimin haksız olduğunu bilmiyoruz. Hayatı paylaşmış ve hele hele çocuk sahibi olmuş eşlerin boşanmasını tasvip etmek mümkün değildir. Ama bir arada duramayacak kadar birbirlerinden kopmuş, hayatı birbirlerine zehir edecek kadar sorunlar yaşayan eşleri bir arada tutmaya zorlamanın da daha kötü sonuçlar doğurduğuna inanıyor ve görüyoruz.

        Sebep her ne olursa olsun, boşanma sebebiyle bir insanı katletmenin dini ve insani hiçbir dayanağı yoktur. Kendinizce haklı olabilirsiniz ama yazıktır, günahtır, bir anlık bir öfke yüzünden bütün aile darmadağın perişan oluyor. Gözleri önünde anneleri katledilen çocukların hayatları karartılıyor, mezara giden anneyle beraber katil baba da büyük bir acı ve pişmanlıkla cezaevine girerek çocuklar öksüz bırakılıyor.

        Rabbimiz, hayat rehberi olarak bize gönderdiği Kur’an’da boşanmayla ilgili şöyle emretmektedir:

       1 - Eğer karı-kocanın aralarının açılmasından korkarsanız, erkeğin ailesinden bir hakem ve kadının ailesinden bir hakem gönderin. Bunlar barıştırmak isterlerse Allah aralarını bulur; şüphesiz Allah her şeyi bilen, her şeyden haberdar olandır. (Nisa 35)

        2 – Boşama iki defadır. Bundan sonra ya iyilikle tutmak veya güzellikle salıvermek vardır. Onlara verdiklerinizden bir şey almanız size helal olmaz. Ancak Allah’ın hududunu koruyamamaktan korkarsanız, ona fidye vermesinde her iki tarafa da bir günah yoktur. İşte bunlar Allah’ın hudududur, onları aşmayın. Kim Allah’ın hududunu aşarsa, işte onlar zalim olanlardır. ( Bakara -229)

        3 – Ey Peygamber! Eşlerine de ki: “ Eğer siz dünya hayatını ve onun süsünü istiyorsanız, haydi gelin sizi faydalandırayım ve sizi güzellikle boşayayım.”

        Eğer Rabbimize itaat eder ve Kur’an’da belirtiği kurallara uyarsak, inanın sorun üreten birçok şeyden kurtulur ve olan sorunlarımıza da daha kolay ve daha güzel çözümler buluruz. Yukardaki ayetlerin hükmüne uymak ailemizi kurtarır. Velev ki boşanmaya da gidecekse, hakemlerin şahitliğinde ve adil bir anlaşmayla sorun çözülür.

        Hiç kimse peygamberden üstün olmadığı gibi, hiç kimsenin eşlerinin de peygamberin eşlerinden üstün olduğu iddia edilemez. Allah’ın kendi peygamberine emrettiği “ … İstiyorsanız sizi faydalandırayım (yani mal vereyim) ve sizi güzellikle boşayayım” emri, hepimiz için geçerlidir. Allah peygamberin şahsında bizlere bunu emretmişken; sizler neye uyarak cana kıyıyorsunuz?   

        Çok sevebilirsiniz ama hayat karşınızdaki insandan ibaret değildir. Eğer kopamayacağınız kadar eşinizi seviyorsanız; sevdiğiniz insanı öldürüp dünya ve ahiretinizi cehenneme çevireceğinize, sevdiğiniz insana kavuşmak için sevgi bağları kurmalı ve güçlendirmelisiniz. Yok eğer nefret ediyorsanız; nefret edeceğiniz kadar kötü olmuş biri için neden katil olarak dünya ve ahiretinizi kurban ediyorsunuz? Boşanmayı gurur meselesi yapacağınıza, sizi istemeyen bir insanın peşinden sürüklenmeyi gurur meselesi yapsanız daha doğru olmaz mı? 

        Kendinize güveniyorsanız, bazen sorunların çözümünü zamana bırakmanız daha iyi olur. Sorun yaşayan eşler biraz birbirlerinden ve tartışmalardan uzak, öfkeleri yatıştıktan sonra daha sıhhatli bir kafayla durumlarını değerlendirebilirler. Eğer bir arada tutacak bağ ve sevgiden yana küçük bir umut bile varsa, eşlerin ailelerini ve çocuklarını terk etmeyecekleri bilinmelidir. Yok, sizinle bir nefes almaya tahammülü olmayan eşlerin de size bir faydaları olmaz ve onlar için kendinizi, çocuklarınızı ve bütün ailenizi üzmenize değmez. Boşanma sebebiyle hiç kimse bir tokatı hak etmediği gibi; dünya ve ahiretinizi sizi istemeyen biri için cehenneme çevirmeyin.

        Boşanma ve anlaşmazlık durumlarındaki eşler arasına kalın duvarlar ören son kanunların da boşanma cinayetlerinin artmasında önemli bir faktör olduğu söylenmektedir. Devlet ve hükümet yetkilileri, toplum üzerinde etkili olan inanç ve kültürümüzü de göz önünde bulundurarak sosyolojik araştırmalar neticesinde doğru ve faydalı olanı yapmalıdır…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
109 gün önce
742 gün önce
844 gün önce
920 gün önce
929 gün önce
944 gün önce
1001 gün önce
1005 gün önce
1106 gün önce
1111 gün önce
1193 gün önce
1449 gün önce
1455 gün önce
1498 gün önce
1559 gün önce
1579 gün önce
1622 gün önce
1640 gün önce
1702 gün önce
1723 gün önce
1738 gün önce
1746 gün önce
1764 gün önce
1770 gün önce
1793 gün önce
1804 gün önce
1807 gün önce
1818 gün önce

RSS
© 2020 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=