Lütfen bekleyin.."Dışa bağımlılık biterse ekonomi düzelir"

20 Ekim 2018, 13:33 - Okunma: 1971

Hükümete çağrıda bulunan Batmanlı iş adamları, ekonomik kriz ve saldırıların önüne geçebilmek için dışa bağımlılığın sona ermesi gerektiğini söylediler.

Ekonomisi dışa bağımlı olan Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu temel ürünlerin birçoğunu dışardan almak zorunda kalmasının ekonomik bağımlılığı artırdığı, krizleri tetiklediği belirtiliyor. Bu durumun ekonomimizi dış saldırılar ve ekonomik krizler karşısında savunmasız yaptığını belirten Batmanlı iş adamları, çözümün dışa bağımlılıktan kurtulmak, temel ürünlerin üretimine ağırlık vermek olduğunu söylediler.

Batmanlı iş adamlarından Ekrem Çetin ve Metin Başak, İLKHA muhabirine yatırımcının yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Türkiye’nin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Çetin, “Başta Amerika olmak üzere bütün emperyalist güçlerin döviz kurları üzerinden ülkemize karşı başlatmış oldukları ekonomik bir savaşın içindeyiz. Bu da piyasalarda daralmaya sebep olduğundan üstüne birde faiz ve kur baskısı da eklenince sanayicinin elini ayağını bağlaması sonucu iflaslara ve iş yeri kapatmalara şahit oluyoruz.” dedi.

Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi

“Önlemleri yeterli görmüyoruz”

Krizin aşılması konusunda en büyük görevin hükümete düştüğünü söyleyen Çetin, “Bu krizi aşmak için en büyük sorumluluk başta hükümete ve ekonomi yönetimine düşüyor. Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalar ve alınan önlemlerin yeterli olmadığını görüyoruz. Özelikle de hükümetin kamu kaynaklarını israf edenleri ya da hortumlayanların önüne geçebilmesi için ek tedbirler alması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Dışa bağımlılığımızı bitirmeliyiz”

Ülkeye katkı sağlayacak kalıcı projelerin hayata geçirmesi gerektiğine işaret eden Çetin, “Yaklaşık bir asırdan bu yana beli aralıklarla dış güçlerin içimizdeki taşeronları aracılığı ile oluşturdukları krizlerle boğuşarak biriken enerjimizin boşa çıkmasına sebep olmaktadır. Bu krizi ve gelecekte başka krizlerle bir daha boğuşmamak için ihtiyaç duyduğumuz ve yurt dışından ithal etiğimiz ürünlerin üretimini kendi ülkemizde gerçekleştirerek dışa bağımlılığımızı bitirmekten geçiyor. Bunu da gerçekleştirebilmemiz için tıpkı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kurulduğu gibi, bilimi sanayiyi ve teknolojiyi bir araya getirerek ülkemize katkı sağlayacak büyük ve kalıcı projelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi

“İşçi sayısında azaltma yoluna gidildi”

Diğer bir Batmanlı iş adamı Metin Başak ise krizden ötürü yatırımcının işçi sayısında azalmaya gitmek zorunda kaldığını belirterek “Doların yükselmesiyle birlikte piyasada bir kısır döngü oluştu. Şu anda hem bankalarda faizlerin yükselmesi hem de doların bu derece yükselmesi üreticiyi çok büyük sıkıntıya koydu. Çünkü yatırımcılar bankalardan aldıkları krediyi ödeyemez duruma gelince çalışamaz duruma geldi ve işçi sayısını azaltma yoluna gitti.” açıklamasında bulundu.

“Üreticinin desteklenmesi gerekir”

Hükümetin üreticiyi destekleyecek ciddi adımlar atması gerektiğini vurgulayan Başak, şunları söyledi: “Devletin artık radikal kararlar alıp faiz indirimlerinde ve üreticiyi destekleme konularında çok ciddi adımlar atması gerektiğini düşünüyorum. Dolar 3 lirayken 7 liraya kadar çıktı. Şimdi borcu olan firmanın aynı anda borcu iki katına çıkmış oldu. Bankalarda bu sıkıntılı süreçte kredileri geri çekince üretici bitti. Ne üretim yapacak şansı ne de çalışacak şansı kaldı. Hükümetten beklentimiz; üreticinin gerçekten desteklenmesi, önünün açılması, faizsiz teminat karşılığında kredi yolunun açılmasıdır. Aksi halde fabrikalar çalışmayınca işçi çıkarmaları olacak ve piyasa tam tıkanacak.” (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi


Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi

Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
​İnşaat sektörünün adeta can çekiştiğini, durma noktasına geldiğini belirte..
MÜSİAD Batman Şubesi, Yeminli Mali Müşavir Ali Ural’ın katılımıyla üyelerin..
Batman’da ekmeğe yapılan yüzde 25’lik zamla 2 liradan 2,5 liraya çıkarılmas..
MÜSİAD Batman Şube Başkanı Alaaddin İraz, KOBİ'lere sunulacak 25 milyar..
İŞKUR İl Müdürü Besim Eviz, 2019 itibariyle tüm program ve projeleriyle çal..
Batman'da her geçen gün büyüyen işsizlik sorununa ilişkin değerlendirme..

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=