Lütfen bekleyin..Pandemiye rağmen Batman’da imalat durmadı

10 Kasım 2020, 12:10 - Okunma: 3181

İŞKUR Batman İl Müdürü Besim Eviz, pandemi sonrası Batman’ın ekonomik durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Batman’da da pandemi dolayısıyla istihdam ve diğer ekonomik konularda bazı sıkıntıların yaşandığını belirten İŞKUR İl Müdürü Eviz, buna rağmen Batmanlı iş adamlarının boş durmadığını, imalat sektörünün çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Tüm Türkiye ile birlikte Batman’da da ekonomik sıkıntıların yaşandığını, istihdamın artırılmasında bir durgunluk olduğunu vurgulayan Eviz, buna rağmen ekonomik anlamda hareketliliğin durmadığını söyledi.

Özellikle tekstil sektöründe üretim, imalat ve istihdamın devam ettiğini ifade eden Eviz, bunda hükümetin desteklerinin de önemli katkısı olduğunu söyledi.

İŞKUR olarak çalışmalarını durdurmadıklarını belirten Eviz, 10 bine yakın kişinin hala İŞKUR bünyesinde çalışmakta olduğunu, devletin Batman’a bugüne kadar ekim ayı sonu itibariyle 175 milyon 159 bin TL gibi yüksek bir rakam destek olduğunu ifade etti.

Eviz, “Malumunuz 2020 yılı pandemi süreciyle birlikte işgücü piyasalarında da gerçekten sıkıntılı başladı ve hem kamuda hem de özel sektörlerde esnek çalışma yöntemlerine geçildi. Dolayısıyla istihdamın artırılması noktasında İŞKUR’da da kısmen artışların durumu stabil oldu. 2020, 2019’a göre daha az istihdam noktasında hareketlilik gözlemlenmektedir.” dedi.

“Batman medikal ürünleri üretmede öncülük etti”

Pandemiye rağmen sektörlerin çalışmaya devam ettiğini vurgulayan Eviz, “Genel olarak Batman gerek hizmet sektörü gerekse de imalat sektörü çalıştı. Pandemiye rağmen özellikle medikal ürünleri üretmede öncülük etti. Türkiye geneline de bu ürünleri gönderdi. Bu manada tekstil sektörünün önemli kısmı çalışmaya devam etti. Bu da tabi Kısa Çalışma Ödeneği, Sosyal Koruma Kalkanı çerçevesindeki hizmetlerden daha az insanın yararlanmasına sebebiyet verdi ve böylece hem işine devam etti hem de pandemiyle mücadele etti.” diye konuştu.

“Ödemeler devam ediyor”

Faaliyetlerinin tüm hızıyla sürdüğünü vurgulayan Eviz, şöyle devam etti: “Gerek mesleki eğitimlerimiz, gerek özel sektörle işbirliği olarak yaptığımız işbaşı programlarımız da devam etmektedir. Yaklaşık 10 bin insanımız şu anda sahada İŞKUR’un işbirliği içerisinde gerek mesleki eğitim gerek işbaşı, projeler kapsamında İŞKUR’a bağlı olarak çalışmakta, eğitim görmektedir. Sosyal Koruma Kalkanı çerçevesinde de gerek Kısa Çalışma ödeneği gerek nakdi ücret desteği gibi hükümetin aldığı kararlar çerçevesinde ödemeler devam ediyor.”

“Hatta bazı firmalarımız ihracat potansiyellerini bile artırdılar”

Üretimin devam ettiğine işaret eden Eviz, “Batman’a bugüne kadar ekim ayı sonu itibariyle 175 milyon 159 bin TL gibi yüksek bir rakam destek oldu. Sosyoekonomik canlılıkta herhangi bir sorun görmüyoruz. Hatta bazı firmalarımız farklı hamlelerle ihracat potansiyellerini bile artırdılar. Yeni fabrikalarımız, yeni üretim yerlerimiz tüm hızıyla faaliyetlerine devam ediyorlar. İnşallah bu pandemi çok sorun olmasa bu üretimlerinin sonucunda da bizde onlarla işbirliği içerisinde istihdamlarımızı artırmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Batman pandemiyi pozitif karşılayan illerden birisidir”

Projelerinin de devam ettiğini ifade eden Eviz, son olarak şunları kaydetti: “Bu sene içerisinde 5 bin insanımızı işe yerleştirdik. 7 bin kişi şu anda işbaşı eğitim programlarında çalışmaktadır. Engelli projelerimiz devam etmektedir. Kadınlara yönelik mesleki eğitim projelerimiz devam ediyor. ÇATOM, Halk Eğitim Merkezleriyle, ilgili kurum, kuruluşlarla 400’e yakın kursiyerimiz bu projelerde yer alıp hem ekonomik bir girdi sağlayacak hem de mesleki eğitime tabi olacaklar. Batman genel itibariyle gerek üretim sektöründe gerek hizmet sektöründe gerekse de sosyal psikolojik olarak pandemiyi pozitif karşılayan illerden birisidir.”(İLKHA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Kuraklık nedeniyle fahiş oranda artan yem ve saman fiyatlarını değerlendire..
Son bir yılda inşaat demirinde yaşanan yüzde 120'lik fiyat artışı başta..
Kuraklık sonrası yaşanan verim düşüklüğü hububatçıları da büyük oranda etki..
Covid-19 salgını ve yüksek fiyatlar sebebiyle ikinci el otomobil piyasasınd..
HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, reklamcılara yönelik g..
Son yıllarda kiraların büyük oranda arttığı Batman’da yüksek kiraların mağd..

RSS
© 2021 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=