Lütfen bekleyin..


"imtihan" hakkında yazılar

Herkesin yüzü, gözü, boyu, rengi farklı olduğu gibi; yemek yeme adabı, giyinme tarzı, yürüyüş şekilleri ya da bakış açısı, kendince kırmızı çizgileri, sakinliği vesairesi ..
            İnsan hangi kitaptan hesaba çekilecektir. Daha önceden kendisi hakkında yazdırılmış olan ve o yazdırılan hayatı yaşadığı için mi hesaba çekilecek yoksa ..
Geçenlerde gitmiş olduğum bir taziyede bir imam dostumuzun anlattığı yaşanmış bir kıssayı onun iznini alarak özetle yazmak istiyorum. Çok eski devirlerde medresede okuyan üç arkada..
Yazarı Olduğun Kitapta Ne Yazıyor?“Rabbin Âdemoğulları’ndan -onların sırtlarından- zürriyetlerini alıp bunları kendileri hakkındaki şu sözleşmeye şahit tutmuştu: Ben sizin rabbiniz değil m..
İmtihan için gönderildiğimiz şu fani dünyada herkes kendisine yüklenen misyonun gereğini yerine getirerek görevini yapıyor. Bu noktada kimse kimseye neden görevini yapıyorsun? Deme hakkına..
Milletin çokluğu bizi yanıltmasın çokluk doğruluk anlamına gelmiyor. Biz; bildiğimiz, okuduğumuz, anladığımız hakikatleri hiçbir şeye değiştirmemeliyiz.Köylünün biri kurban kesmek ..
Hayat iyisi kötüsüyle akıp gidiyor. Akıp giden bu hayat içerisinde bazı noktalar insanın dikkatini ister istemez celp ediyor. Ve zaman zaman bu durumları aramızdaki konuşmalarımızda sohbetlerimizde ..
Cezaevlerinde ortak alan diye mahkûmların haftada bir spor yapmak için kullandıkları bir alan vardır. Bu vesile ile farklı koğuşlarda kalan mahkûmlar birbirlerini görebilmektedir.Bir seferinde..
Yıllarca okullarda olasılık hesapları anlatıldı bizlere... Hepiniz hatırlarsınız hani şu, bir torbada 10 top var mevzusu... Hatırlamayanlar için önce soruyu hatırlamaya çalışalım. “Bir torbada 10..
Anlatılır ki, hayatı boyunca hastalanmamış, dert-keder görmemiş tek insan Firavun imiş. Öyle olsa da sonrasında ebedul-abidin dertlere duçar olduğunu unutmamak lazım.  Hastalanmadığı, musibetlere ma..
Ölümden sonra yeniden diriliş. Kur’an-ı Kerim de buyruluyor ki;“Hiç kuşkusuz ölümden sonra diriltileceksiniz.” (Hûd,11/ 7)İnsanoğlu dünyad..
“Her can ölümü tadacaktır.” (Enbiya, 21/35)“Yaşayan her canlının öleceği” gerçeği ihtilafsız bütün insanlar tarafından kabul edilmiş. Fakat öl&uu..
Akıllı insanlar herhangi bir madde daha yeni doğduğunda, yeni peyda olduğunda mihenk taşına vurur değerini takdir etmesini bilir. Görmezden gelmez. Sadece piyasanın kokusunu değil, hayatın da kokusunu alır. Dün..
Geçtiğimiz Cuma günü İzmir Seferihisar merkezli yaşanan 6,6’lık yıkıcı deprem sonrası yeniden deprem gerçeği ile yüzleşmeye başladık. Elazığ Sivrice’de 24 Ocak 2020 günü..
Miladi 822 yılında doğup 911 yılında vefat eden evliyanın büyüklerinden Cüneyd-i Bağdadi, bir gün yaşadığı Bağdat’ta sıcak yaz aylarında talebeleriyle çarşıdan geçerken bir buz sat..
Rahmet ayı Ramazan ayını korona salgını nedeniyle buruk bir şekilde geçiriyoruz. Bu Ramazanda bir ilk olarak camiler, cuma hutbesi, Teravih ve mukabele sünneti ve bir arada iftar yapmaktan mahrum kaldık. ..
Her çağın Firavunları, Nemrutları ve Ebu Cehilleri olduğu gibi,Her çağın bir kaosu, belası, musibeti, cezası ve imtihanı da vardır ve olmaya da devam edecektir.İnsanlığa gönderilen bu kaoslar, ..
Çin’in Vuhan kentinde Aralık 2019 da ortaya çıkan ve kısa sürede yayılarak dünyayı tehdit eden corona virüs salgınındaki vaka ve ölüm sayısı artarak devam ediyor.Bu ö..
Gerçekten paniğe gerek yok ve hiçbir faydası da yok. Karşılaşma olasılığınızın çok çok düşük olduğu Çin virüsünün size vermeyeceği zararı, yaratılan panikle &cc..
        ‘Onlar, Allah'a verdikleri sözü, pekiştirilmesinden sonra bozan, Allah'ın korunmasını emrettiği bağları (iman, akrabalık, beşerî ve ahlâk&icir..
El Bakara 24: ''Eğer, yapamazsanız -ki hiçbir zaman yapamayacaksınız- o hâlde yakıtı insanlarla taşlar olan ateşten sakının. O ateş kâfirler için hazırlanmıştır.'' ..
El Bakara 21: “ Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan rabbinize kulluk edin ki, takvaya eresiniz.”         İster kabul edelim ister kabul etmeyel..
Evet, yanlış okumadınız. Batman’da iktidar değişti. Belediye ve yerel yönetimden bahsetmiyorum. 24 Haziran seçimlerinde Batman’dan iktidar partisinden tek milletvekili Ziver Özdemir seç..
ALLAH’u Teâla El Bakara 30 ve Sa’d Suresi 26. Ayet gibi birçok ayette insanı yeryüzüne halife kıldığını buyurmuştur. Yine Ahzab Suresi 72. Ayette de bu görev için “ema..

RSS
© 2022 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=