Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

Bir Bebek Dünyaya Bedeldir

30 Aralık 2020, 13:42 - Okunma: 1464

Akıllı insanlar herhangi bir madde daha yeni doğduğunda, yeni peyda olduğunda mihenk taşına vurur değerini takdir etmesini bilir. Görmezden gelmez. Sadece piyasanın kokusunu değil, hayatın da kokusunu alır. Dünyanın bir tiyatro sahnesi olduğunu bilir ve önüne çıkacak yeni perdelerin hesabını yapar.

 Almanya’da Marlin isminde bir tıp öğrencisi varmış. Arkadaşlarıyla bir konuda sürekli tartışır, sıra dışı şöyle bir düşünceyi savunurmuş; “Özürlü doğan çocuklara bakmak bizim vazifemiz değildir. Bizim vazifemiz hastaları iyileştirmektir. İyileşmek durumda olmayanlar yaşamamalı, ailelerine yük olmamalıdır” dermiş.

Bir gün arkadaşlarıyla oturuyorken hastanenin 112’si acil koduyla harekete geçer. Doktor adayı Marlin de onlarla beraber gider. Marlin bir doğum olayına şahitlik edecektir. Bir ayağı diğer ayağından çok kısa bir çocuk doğar. Marlin mırıldanır; “Yani şu fakir ailenin 10’uncu çocuğu olan bu veled, bu aileye ve insanlığa yükten başka bir şey midir?”

Detaylı bir bilgiye sahip değiliz ama aile bir Kürd ailesine benziyor.

Gel zaman git zaman Marlin doktor olur, bir şehre tayini çıkar. Hipokrat yemininden midir başka bir sebepten midir bilinmez ama Marlin öğrenci iken savunduğu düşüncelerinden vazgeçer. Bir cankurtaran olur.

Yine gel zaman git zaman kader bu ya! Marlin’in ailesi bir trafik kazası geçirir. Marlin birkaç aile ferdini bu kazada kaybeder. Bir çocuğu da ağır yaralanır, yaralanması neticesinde de çocuk iltihaplı bir kemik hastalığına yakalanır. Marlin bu hastalığı kariyeri boyuncu ilk kez duyar.  Çocuğu bu gidişle felç kalacaktır. Marlin çaresiz kalır. Marlin’in bir doktor arkadaşı: “Falan yerde çocuk hastalıkları konusunda çok mahir bir doktor var. Ona gitmenizi önemle tavsiye ediyorum” der.  Doktor Marlin, hiç vakit kaybetmeden yola koyulur.

Marlin çocuk doktorunun yanındadır artık. Tanıştılar… Çocuk doktorunun da ismi Marlin olunca birbirlerine daha fazla yakınlık gösterdiler. Çocuk doktoru Marlin, bir ayağı diğer ayağından çok kısa, engelli bir doktordu…

Eğer çocuk doktoru sakat Marlin’in yazımızın başındaki ailenin 10’uncu çocuğu olarak dünyaya gelen bir ayağı diğer ayağından kısa çocuk olduğunu tahmin etmişseniz, Türk filmlerini çok izlemişsiniz, demektir.

Evet, bu çocuk doktoru Marlin, tıp öğrencisi Marlin’in “Bu sakatların dünyamızda ne işleri var? Yaşamamalıdırlar, ailelerine yük olmamalıdırlar” dediği o bebekti. Sakat doğup büyüyen bu Marlin, hayatını engellilere adayan bir doktor olmuştu. Ailesi de, doğduğunda doğumuna yardım ettiği için, günün anısına o günün tıp öğrenci olan Marlin’in ismini vermişlerdi. Kaderin keskin bir virajında yolları kesişmişti…

İleriyi göremeyen tıp öğrencisi Marlin, sakat doğan bebek Marlin’e muhtaç olmuştu. Akıllı insanlar, hayat tiyatrosunun izledikleri sahneden ibaret olmadığını bilirler. Sakat gördükleri bebeğin, kendi sakatlıklarına tek çare olabileceğinin hesabını, kitabını yaparlar. Hayatın bugünden ibaret olmadığı bilirler, gelecek günlerin sürpriz paketini hesaba katarlar. Hayatın resmini yaparken nerede bir ağaç biteceğini, yeşereceğini bilirler…

Geçen haftaki yazımdan sonra bir HÜDA PAR’lıdan şöyle bir mesaj aldım: “Partimize çocuk muamelesi yapma!”…

Korkarım ki bu yazımdan sonra da bana “Partimize bebek muamelesi yapma!” mesajını atacaktır…

Eğer böyle bir uyarı verecekse cevabımı şimdiden vereyim ki gönlü hoş olsun; “Bir bebek dünyaya bedeldir

Belki de “Bebek olsaydı hadi neyse! Sen sakat bebek muamelesi yapmışsın” diyecektir. O zaman da şöyle cevap veririm; “İleride belki onulmaz dertlere, hastalıklara, iltihap tutmuş kemiklere çare olursunuz”…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
59 gün önce
63 gün önce
160 gün önce
194 gün önce
237 gün önce
336 gün önce
350 gün önce
356 gün önce
426 gün önce
476 gün önce
538 gün önce
637 gün önce
665 gün önce
685 gün önce
700 gün önce
714 gün önce
748 gün önce
769 gün önce
840 gün önce
845 gün önce
855 gün önce
874 gün önce
884 gün önce
891 gün önce
896 gün önce
902 gün önce
952 gün önce
966 gün önce
972 gün önce
986 gün önce
1022 gün önce
1029 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=