Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

Partilerin Hastalanması!

24 Mart 2021, 21:04 - Okunma: 1018

Anlatılır ki, hayatı boyunca hastalanmamış, dert-keder görmemiş tek insan Firavun imiş. Öyle olsa da sonrasında ebedul-abidin dertlere duçar olduğunu unutmamak lazım.  Hastalanmadığı, musibetlere maruz kalmadığı için de Allah hatırına gelmemiş, kendisine bir çeki-düzen verme yoluna gitmemiştir. Bu cihetle, haddi zatında hastalık ve musibetler kötü değildir.

İnsanoğlu sağlıklı günler de yaşar, hastalanır da. Sağlığımız yerinde ise şükrederiz, hastalanırsak tedavi için yol arar sabrederiz. Müslümanın takınması gereken tavır bu. Hastalık, Müslüman ile Rabbi arasında bir bağdır. Tutabilene…

Hastalıklar musibetler, dertler, kederler Allah’ın gönderdiği uyarıcılardır. Yol göstericilerdir. Ruh dünyamızın karanlık noktalırında çakan şimşeklerdir. Bu uyarıcılara-yol göstericilere kulak asanlar, الم نشرح لك صدرك  (sana rahat bir nefes aldırmadık mı?) ayetinin kendilerine üfürdüğünü hissedeceklerdir.

İşin özüne indiğimiz zaman hastalıkların, dertlerin insanı Allah’a daha çok yaklaştırdığını, yükseliş için basamaklar olduğunu göreceğiz. Yükselişin birinci şartı; kişinin günahını yani hatalarını düşünmesidir. Sonrasında günahlarından tevbe etmesi ve hatalarını düzeltmesidir. Yani amiyane tabirle fabrika ayarlarına dönmesidir. Yine işin özüne indiğimizde hastalıkların insanın hayatına yön ve ayar verdiğini görürüz.

Partilerin de insanlara benzeyen yönleri vardır. Doğar, yaşar, hastalanırlar, dertlenirler, musibetlere duçar olurlar. Söylendiğine göre insanoğlu iki yerde doğru nefes alıyormuş; Bebek iken ve uykuda iken. Bebek büyüdüğünde endişe, kaygı ve korkular ile tanışır. İşte bu endişe ve kaygılar onun nefes alışının ayarını bozar. Artık endişenin-kaygının durumuna göre kesik kesik, duruma göre hızlı hızlı veya tuttuğu yanlış nefeslerle tanışır.

İnsanlar gibi partilerin de sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Partiler sağlıklı günler de yaşarlar, hastalanırlar da…

Bazı hastalar hastalıklarını, hasta oldukları kabul etmezler veya kabullenmezler. Partiler de böyledir. Hastalığı gizlemenin, kabul etmemenin, kabullenmemenin âlemi yok.

AK Parti kabul eder veya etmez kendisi bilir bugün hastadır. Bebek iken, bebeğin doğru nefes alması gibi çok güzel işler yapıyor, güzel işlerin temelini atıyordu. Doğru nefes alırken halka da iyi nefes aldırıyordu. Yeni yetme olduğunda ise endişe ve korku denilen, hayatın bir gerçeği olan durumlarla karşılaştı. Nefesinin ayarları değişti. Hatalar yapmaya başladı. Bunlar da hayatın parçasıydı. Hata normaldi, kötü olan hatada ısrardı…

Biraz daha büyüyünce hayatın birçok gerçeğiyle daha tanıştı. Trafik kazaları ve hastalıklar gibi…

AK Parti’nin maruz kaldığı hastalıklardan birisi de “İstanbul Sözleşmesi” virüsü idi. Ak Parti’ye bir virüs bulaşmıştı. İşin kötü tarafı bazı cins hastaların hastalıklarını kabul etmemesi gibi Ak Parti de hastalığını, kendisine bir virüsün bulaştığını kabul etmiyordu. Doktorların uyarılarını, yırtınmalarını dikkate almıyordu. Ta ki hastalığın komplikasyonlarını vücudun farklı yerinde hissedene kadar…

İşte hastalığı iyicene hissettiğinde bir gece yarısı saat 02.00’de sancıları tuttuğunda 112’butonuna basarak tedavi olmak için bir adım attı…

Evet, parmaklarının 112 tuşlarını bulması çok olumlu bir gelişmedir. Tedavi için yol aradığının bir adımıdır. Başlarken hastalıkların uyarıcılar ve yol göstericiler olduğunu söylemiştik.

Madem bir gece yarısı saat 02. 00’da 112 tuşuna bastı, bir gece de Check Up’tan geçmesinin kendisine ne gibi bir zararı olabilir ki? İlla ki sancıların mi tutması gerekiyor?

Ve bugün Cumhurbaşkanı bir manifesto açıklayacak. Yoksa AK Parti’yi ameliyat masasına mı yatıracaklar?

Son söz: iktidarın sağlıklı olması herkesin sağlığını doğrudan etkileyecektir. Öyleyse, Allah AK Parti’ye şifa versin!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
63 gün önce
112 gün önce
175 gün önce
273 gün önce
301 gün önce
321 gün önce
336 gün önce
350 gün önce
385 gün önce
405 gün önce
476 gün önce
481 gün önce
491 gün önce
511 gün önce
521 gün önce
527 gün önce
532 gün önce
539 gün önce
588 gün önce
602 gün önce
609 gün önce
623 gün önce
658 gün önce
665 gün önce

RSS
© 2022 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=