Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Deprem İmtihanımız!

05 Kasım 2020, 14:06 - Okunma: 1246

Geçtiğimiz Cuma günü İzmir Seferihisar merkezli yaşanan 6,6’lık yıkıcı deprem sonrası yeniden deprem gerçeği ile yüzleşmeye başladık. Elazığ Sivrice’de 24 Ocak 2020 günü meydana gelen ve 41 kişinin vefatıyla sonuçlanan şiddetli depremden sonra yeniden bu gerçekle yüzleşmek durumunda kaldık.

Evet, diğer afetler gibi deprem musibetinin de bir imtihan olduğu ve sürekli olarak karşılaşabileceğimiz bu afetlerle ilgili olarak vatandaşlar olarak bizlere ve devlet kurumlarına düşen öncelikle her türlü tedbiri almaktır. Bütün tedbirleri aldıktan sonra takdir gereği yaşanan musibetler karşısında sabır ve şükür şuuru ile hareket etmek zorundayız.

Belki klasik bir söylem olacak ancak “deprem değil, binalar öldürüyor, tedbirsizlik öldürüyor”  gerçeğini göz ardı edemeyiz.

1999 yılı Gölcük ve Düzce depremlerinde yaşanan büyük felakette on binlerce kişi hayatını kaybetti ve yardım çalışmaları ancak üç gün sonra düzenli başlayabilmişti. 28 Şubat ihanet kararlarını uygulamakla meşgul olan zamane devlet aklı deprem olunca organize olamadı. O günden bugüne devlet kurumlarında ve işleyişinde yaşanan büyük değişim ve organize olma gücü hem Elazığ depreminde hem de İzmir depreminde kendini gösterdi. AFAD, Kızılay, UMKE, AKUT, İHH, belediyeler, JAK vb. tüm devlet kurumları ile özel kuruluşların arama- kurtarma ekipleri tam bir uyum içerisinde mükemmel bir organizasyon ile enkazlara müdahale ederek şu ana kadar 107 kişiyi canlı olarak çıkardılar. Aynı şekilde yardım faaliyetleri de AFAD, Kızılay, İHH, Umut Kervanı vd. tüm yardım kuruluşlarının desteğiyle dünyaya örnek olacak dayanışma içerisinde devam ediyor. Deprem sonrası en önemli çalışmalardan biri olan “Psikososyal Destek Çalışmaları” ile depremden etkilenenler ziyaret edilerek moral desteği veriliyor.

Yazının başında söylediğimiz gibi, deprem değil tedbirsizlik öldürüyor. Seferihisar merkezli deprem Bayraklı ilçesinde yıkıma yol açtı. Deprem görüntülerini ve uzmanların açıklamalarına baktığımızda yıkılan ve ağır hasarlı olan binalardan kaynaklı sorunlar olduğunu görüyoruz. Bu konuda soruşturma,  gözaltı ve tutuklamalar da başladı. Etrafta o kadar bina varken bir bina yalnız yıkılıyorsa burada bir sorun var demektir. Denize yakın olan yerleşim yerlerinde deniz kumu yıkanmadan ve elenmeden kullanılması sonucu içerisinde bulunan midye, istiridye kabukları, yosun artıkları kumun kalitesini bozduğundan betonarme unsurlara büyük zarar veriyor. Birde bazı müteahhitlerin eksik malzeme kullanma hastalığı nedeniyle böyle yıkımlar olabildiği gibi, binalarda alan açmak için duvarların yıkılması ve özellikle zemin katta kolon kesimi binaların statik yapısını bozarak yıkıma yol açıyor.

Görüldüğü gibi depremde dünya malına tamah etme ve menfaat elde adına insanlarımızın ölüm ve yaralanmalarına sebep olunuyor. Bu durumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyeler ve yapı denetim kuruluşları yeterli denetimi neden yapmıyor ve neden gerekli cezalar verilmiyor? diye hesap sormalıyız.

Deprem yaşandıktan sonra depremle ilgili arama kurtarma çalışması ve yardımlaşma-dayanışma ruhu dünyaya örnek olacak şekilde yapılırken, bazı noktalarda halen şuurlu olmayı beceremiyoruz. Kurtarma ekipleri canla-başla iğneyle kuyu kazma misali enkaz altından büyük bir özveriyle canlı çıkarma uğraşı içerisindeyken etrafta bekleyen meraklılar, enkaz altındakilerin yakınları, basın mensupları ve siyasilerin ziyaretleri ile uğraşmak zorunda kalıyorlar. Adeta kendilerini yırtarcasına etraftakilere, sessiz olmaları çağrısında bulunduklarını her depremde görüyoruz. En ufak bir sesin bir hayata mal olabileceğini hesaba katmadan ve farkında olmadan çalışmalara engel olunuyor. Bir susun ALLAH aşkına, bir susun da, ekipler işlerini yapsınlar.

Birde herkesin acıları dua, yakarış ve gözyaşıyla paylaştığı, dayanışma ruhunun zirve yaptığı bu tür ortam ve zamanlarda ortaya çıkan aşağılık fitneci provokatörler ve fayda genleri dumura uğramış sözde muhalif kesimlerin, çalışmaları baltalama amaçlı iftira ve açıklamaları yüzlerindeki maskeleri indiriyor. Bir bitmediniz gitti. ALLAH (CC) sizleri ıslah etsin.  Yalnız görünen o ki, iğrençliklerinizi ve günahlarınızı ancak cehennem ateşi temizler.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
279 gün önce
412 gün önce
426 gün önce
482 gün önce
538 gün önce
573 gün önce
593 gün önce
635 gün önce
650 gün önce
929 gün önce
1235 gün önce
1258 gün önce
1287 gün önce
1472 gün önce
1601 gün önce
1623 gün önce
1747 gün önce
1814 gün önce
1840 gün önce
1871 gün önce
2013 gün önce
2050 gün önce
2155 gün önce
2178 gün önce
2408 gün önce
2478 gün önce
2599 gün önce
2757 gün önce
2759 gün önce
2816 gün önce
2834 gün önce
2837 gün önce
2858 gün önce
2892 gün önce
2947 gün önce
2956 gün önce
3029 gün önce
3147 gün önce
3122 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=