Lütfen bekleyin..


Abdurrezzak ÇELİK

MONOTONDON MARATONA

31 Mayıs 2022, 00:23 - Okunma: 849

Herkesin yüzü, gözü, boyu, rengi farklı olduğu gibi; yemek yeme adabı, giyinme tarzı, yürüyüş şekilleri ya da bakış açısı, kendince kırmızı çizgileri, sakinliği vesairesi de farklıdır.

Her insan, Allah’ın birer mucizesi olma bahtiyarlığındadır kuşkusuz. Bu bilinçte olup ona göre davrananlar olduğu gibi, idrakinde olmadan hayatını idame etmeye çalışanlar da az değildir.

Dış görünüşümüz, dışarıdan bakılınca hemen tanınıyor ve az - çok kişiyi bir fikre sürükleyebiliyor. Ya dışardan bakılınca görünmeyen tavırlarımız, fikirlerimiz, imanımız..?

Sinemizde, şeytan ve avanelerine karşı bin bir türlü direnişle beraber ibadetler ile büyüttüğümüz ama kimsenin görmediği kısma bizler ihlas diyoruz...

İhlas çok farklı bir şey. Kimde olduğunu kimse bilmez. Tahminler yürütenler olur elbette ama işin aslı ve sırrı Allah’tan başka kimse bilmediği gerçeğidir. Şöyle de diyebiliriz; Kirâmen Kâtibîn bilmez ki sevap olarak yazabilsin, şeytan bilmez ki onu ordan alıkoyup, bozabilsin.

“...Ne yerde ne de gökte, zerre miktarı bir şey bile rabbinin bilgisi dışında kalmaz; bundan daha küçük veya daha büyük ne varsa istisnasız apaçık bir kitapta yazılıdır.” (Yunus Suresi 61)

Bu durumda, kişi ne yaparsa da Allah’ın bilgi sahibi olduğu gerçeğini unutmamalıdır. Şöyle de üzerine ekleyebiliriz. Günahsız kimse yoktur. Herkes günahı ve sevabı nispetinde ceza veya ödüle tabi olacaktır şüphesiz. Çoğu kişinin günahını çok kişi bilir ama çok kişinin tövbesinden çoğunun haberi yoktur. Nasuh tövbe de böyledir.

Günah işleyen herkese Allah şöyle buyuruyor; “Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş kullarım, Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin; muhakkak ki Allah bütün günahları bağışlar. Şüphe yok ki O, çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (Zümer Süresi 53)

Allah tüm günahkar kullarını böyle çağırırken bize ne oluyor ki günahkârlara cehennemlik damgasını vuruyoruz.

Bizler; Kur-an’i bakış açısına göre günahkar kişilerden değil, onların işledikleri fenalıklardan uzak durmak gerektiğini görmeyecek kadar basiretsizleşebiliyor muyuz..?

Bizim durmamız gereken yer “…Kul başkalarının hatalarını affettikçe, Allah da onun şerefini yükseltir...” (Müslim, Birr, 69; Tirmizî, Birr, 82) olması gerekirken dışardan bakılınca başka bir Hadis-i Şerif’te belirtilen şu husus gözlerimize çarpmaktadır. “İnsanlar iyilik yaparsa biz de iyilik yaparız, şayet zulmederlerse biz de zulmederiz, diyerek her hususta başkalarını taklit eden şahsiyetsiz kişiler olmayınız! Lakin kendinizi, insanlar iyilik yaparsa iyilik yapmaya, kötülük yaparlarsa zulmetmemeye alıştırınız!” (Tirmizî, Birr, 63/2007)

Yukarda da belirttiğimiz gibi aramızda günahsız kimse yoktur. Ama “Kim arkadaşının ayıbını örterse, Allah da kıyamet günü onun ayıbını örter. Kim ki Müslüman kardeşinin ayıbını açığa vurursa, Allah da onun ayıbını açığa vurur. Hatta evinin içinde bile olsa onu ayıbıyla rezil eder.” (İbn-i Mace, Hudûd, 5) başka bir rivayette; “Kim bir kardeşini (tövbe ettiği) günahı sebebiyle ayıplarsa, o günahı işlemeden ölmez.” (Tirmizî, Kıyâmet, 53/2505)

“Affetmenin lezzeti, intikam almanın lezzetinden daha güzeldir. Çünkü affetme lezzetini övgü, intikam alma lezzetini pişmanlık takip eder.” (Ebü’lHasen El-Mâverdî)

Bunları bile bile niye hep başkaları affetsin istiyoruz bilmiyorum. Halbuki biz silkelensek, ayağa kalksak, Allah bizimle olacaktır şüphesiz. Ah şu nefsim; nemrudi nefsim, firavuni nevsim, karuni nefsim... Niye Yusuf’un ahlakıyla ahlaklanıp affetmeyi bilmiyor... Halbuki bizler firavun, Nemrut ve Karun’u sürekli yereriz... Tam aksine Yusuf’u yere göğe sığdıramıyoruz. Ama nefsimiz bizleri Karun’a yaklaştırıp, Yusuf’tan uzaklaştırıyor...

Oysa onların tek gerçek kabul ettikleri) bu dünya hayatı hakikatte sadece bir oyun ve eğlenceden ibarettir; âhiret yurduna gelince işte asıl hayat odur; keşke bunu bilselerdi! (Ankebut 64)

Bunu bildiğimiz gün, monotonluktan çıkıp maratona doğru yol alacağız. Rabbim hakikatten ayırmasın bizleri inşallah, selamette kalın...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
292 gün önce
355 gün önce
480 gün önce
515 gün önce
522 gün önce
607 gün önce
614 gün önce
621 gün önce
704 gün önce
1647 gün önce
2129 gün önce
2165 gün önce
2171 gün önce
2242 gün önce
2318 gün önce
2404 gün önce
2438 gün önce
2467 gün önce
2487 gün önce
2509 gün önce
2523 gün önce
2551 gün önce
2662 gün önce
2734 gün önce
2780 gün önce
2770 gün önce

RSS
© 2022 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=