Lütfen bekleyin..


Fatih Oruç

Cumhuriyet Gazetesine Operasyon!

08 Kasım 2016, 17:31 - Okunma: 2348

Terör örgütlerine müzahir (*) oldukları iddiasıyla Cumhuriyet gazetesine operasyon yapıldı.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile gazete yazarlarından bazıları gözaltına alındı.

 

Küresel ve yerel bir takım odaklara gün doğdu. Mal bulmuş mağribi gibi, içerden ve dışardan büyük bir kinle saldırıyorlar.

 

CHP heyeti: Cumhuriyet’i kayyıma teslim ettirmeyeceğiz!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Cumhuriyet Gazetesiyle dayanışma içinde olacağız. Tek bir muhalefet odağı kalmaması için AKP merkezi tarafından koordine edilen baskıların yeni bir aşamasıyla karşı karşıyayız." dedi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Cumhuriyet Gazetesi'nin yönetimini, yayın anlayışını beğenir ya da beğenmezsiniz. Türkiye’nin en köklü en eski gazetelerinden olan Cumhuriyet Gazetesi'ne karşı başlatılan operasyon basın özgürlüğüne doğrudan saldırıdır." dedi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)’den yapılan açıklamada, "Cumhuriyet Gazetesi’ne, yöneticilerine, yazarlarına, çalışanlarına yönelik operasyon kabul edilemez. Bu operasyon basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne yeni bir darbedir. Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyonu protesto ediyoruz." denildi.

TÜSİAD, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonun, "medya kurumlarının çoğulcu demokraside yüklenmesi gereken görevi zayıflatan" bir örnek oluşturduğuna dikkat çekerek, "Çok sesli toplum, korunması ve geliştirilmesi gereken siyasi ve ekonomik bir güç kaynağıdır." uyarısında bulundu. 

 

Yerel terör destekçileri bunları söyler de,

küreselterör destekçileri hiç durur mu? Tehditler, talimatlar ve bağırtılar ayyuka çıkıyor.

 

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Cumhuriyet Gazetesi'ne düzenlenen operasyona sert tepki gösterdi. Schulz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Kırmızı çizgi aşıldı." dedi.

 

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri de Cumhuriyet yazarlarının ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına yaptığı açıklamayla tepki gösterdi:  

Türkiye’nin en eski bağımsız gazetesi Cumhuriyet’e yönelik baskın kabul edilemez. Avrupa Parlamentosu’nda oybirliğiyle tüm gazetecilerin acilen serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.”

 

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Cumhuriyet Gazetesi yönetimi ve yazarlarına yönelik operasyona tepki gösterdi.

İfade özgürlüğünün "demokratik bir toplumun en önemli temellerinden biri olduğunu" hatırlatan Jagland Türkiye'deki OHAL uygulamasında "aşırıya kaçılması" halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde Türkiye'ye karşı çok sayıda dava açılabileceği uyarısında bulundu.

 

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Başkanı RebeccaHarms,Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç ile görüştü ve, "Türkiye'nin darbe gecesi yaşadıkları gerçekten çok korkunçtu. Bu darbe girişimine karışanlar hesap vermeli. Ancak yaşanan on binlerce tasfiye ve gazetecilerin tutuklanması kesinlikle bir hukuk devleti açısından kabul edilemez. Cumhuriyet gibi FETÖ'nün karşısında duran bir gazeteye FETÖ suçlaması yöneltilmesi saçmalık" ifadelerini kullandı.

 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew GardnerCumhuriyet’e yapılan uygulama için, "OHAL, muhalif sesleri sistematik olarak bastırmak için bir kılıf" ifadelerini kullandı

 

Medya özgürlüğü bahanesiyle İslâm Coğrafyasındaki batıya direnen son devlete ve liderine saldırıyorlar.

Büyük fotoğrafta gözüken hedef,direnen devletve lideri üzerinden Müslümanlara ve İslâm Coğrafyasına bir darbe daha vurmak.

 

İnsan hakları ihlallerinin en şiddetlisini yapan, katliamların en acımasızını sergileyen ve tabiat zenginliklerini talan eden batı dünyasının bunların üzerini, demokrasi, insan hakları ve basın özgürlüğü örtüsüyle örttüğünü görürüz.                   

 

Sizler 15 Temmuz’da neredeydiniz?

İşlerine geldi mi,demokrasi, insan hakları ve basın özgürlüğü yaygarasını basıyorlar.

 

15 Temmuz’daki kanlı işgal girişiminde 241 kurban veren Türkiye’ye cılız mesajlarla yetinen veya tamamen sessiz kalan küresel çeteler,  Cumhuriyet Gazetesine yapılan operasyonda bülbül kesildiler.

 

Demokrasi, insan hakları ve özgürlük söylemlerinin, yayılmacı batının egemen güçlerinin ve küresel eşkıyaların sömürge politikalarına meşruluk kazandırmaktan başka bir amacı yoktur.

 

 (*) arka çıkan, destekleyici, yardımcı

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
74 gün önce
163 gün önce
209 gün önce
432 gün önce
529 gün önce
922 gün önce
1036 gün önce
1278 gün önce
1342 gün önce
1370 gün önce
1391 gün önce
1405 gün önce
1433 gün önce
1447 gün önce
1489 gün önce
1496 gün önce
1537 gün önce
1565 gün önce
1580 gün önce
1628 gün önce
1945 gün önce
1986 gün önce
1994 gün önce

RSS
© 2021 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=