Lütfen bekleyin..


Tülay Demircan Koyuncu

Bize ne oldu!!! (İman çıplaktır.......)

25 Ağustos 2015, 11:14 - Okunma: 2635

    "Hakikaten iman yerine imancık var"

     Ne acı bir kelime okurken irkildim Kanım dondu İmancık!!!

Kelimelerin sonuna eklenen "çık"eki Kelimeleri küçültmek için kullanılır. Bizler bazı ifadelerimizi sevimli espirili halde göstermek için de kullanırız. Mesela "kedi/Kedicik"gibi.

İyi de bu iman ya küçüğü sevimlisi mi olur mu Ne demek ?? Şu an düşünmeye çalışıyorum Ahir zaman alameti denilen şey sanırım bu!!

İman elden gitmişte Yaptığımız küçücük ibadetleri sevimli güzel doğru gösterip, yüreğimize böylece empoze edip önce kendimizi sonra çevremizi kandırıyoruz. İmancık iyiymiş yaa!!! Namazcık ne oluyor o zaman?? Aklıma esince mi? Birilerinin gördüğü yerde mi? Ya da namazları jet hızıyla kılmak mı? Sanırım. Ya da ne?? Zekat'çık!! Oruç'cuk!!! Vay başımıza gelenler... Annem iyi ki ölmüşsün, sen bunları duysaydın zaten yaşayamazdın. Tertemiz bir gençlik yetiştirmek için Nelerden vaz geçiyoruz. Nelere katlanıyoruz Hayatı sırtlanıp ağırlığı altında eziliyoruz. İyi olsun tertemiz ahlaklı imanlı bir Müslüman nesil yetişsin istiyoruz ama bir yerlerde büyük hatalar yapıyoruz ki, durumcuk ortada!!!!

Sene 1985 Aralık ayı İstanbul’da yetişmiş bir kız çocuğu Avrupa şehri olan Berlin'e gelir. Hayatını artık oradan devam ettirecektir. İlk gün çıkarırlar dolaştırmaya en önemli alış veriş merkezlerinin bulunduğu caddelerde gezdirirler. Bizim İstanbullu kızımızı. "Güzel değişik bir memleket ama soğuk ya" der içinden daha ayrılık acıtıyor dur yüreğini de ondan mıdır ne!!

Sevemez ısınamaz ilk görüyor olsa bile çan sesleriyle çınlıyan Avrupa şehrini... Otobüse binmek için durakta beklerken, bir soğuk duş alır deyim yerindeyse. İki genç sarmaş dolaş öpüşüyorlardır "Aman Allah’ım bu ne sokak ortasında" der kızarır bozarır sanki kendi işlemişçesine "El-hayatul minel iman, Haya iman' dandır" İç çekerek söylenir İman yok ki haya olsun. Doğrudur Hıristiyan memleketinde, (Şimdi demeyin memleketin dini olur mu, olur olur)) ) İnsanlar rahat yetiştirilir aile bağları saygı örf adet yok gibidir (ben 30 senede görmedim de) Hayatlarını canlarının istediği şekilde ortamda yaşarlar İmancıkları da yok ki))

Gelelim sene 2015 'e İstanbul şehrine şiirlere konu olmuş Adını İslamın en yoğun yaşandığı şehir olduğundan ‘İslam bol’ denmiş zamanla İstanbul olan Müslüman şehre Yaaa neler olmuş Ne çabuk ayak uydurmuşuz Avrupa şehirlerine insanlarına... Bizler de artık kedi'cikler gibi olmuş ve dahası ayları Mart'çık sanıp ola orta her yerde sarılıp dolaşmayı bile geçmişiz. Allah'tan korkmaz kuldan utanmaz bir hal alıp haya'yı denize salmışız!! Eyvahlar olsun derin bir ah çekip düşünmeliyiz!!! Bize ne oldu ??? Ya da nasıl oldu da bu hale geldik!! Hayamı gitti iman mi bitti!!!! Efendimizin bir sözü geldi aklıma: (Allah’u Teâlâ’dan haya edin! Allah’tan haya eden, kötü düşünceden uzak durur, midesine girenleri kontrol eder, ölümü hatırlar.) [Tirmizi]

Bu hadisin içeriğinden yola çıkalım Kullar artık Yaradan'dan haya etmez hale geldiler Yaradana vereceği hesabı düşünmeyen kul Dünya hayatını ahiret hayatına tercih edip, ölümü sadece cenazelerde hatırlar olmuşlar… Her şeye kılıf bulan kullar Yapılan hayasızlıklara "zaman değişti" demeyi görev bilmişler… İnsanoğlu aslında hep kendini kandırmayı becerebilmiştir. Yalan sadece insanın değişimine bir sunumdur… Kendi ellerimizle evlatlarımıza kıyıyoruz. Bizler gerçek imana haya'ya dayalı örf , adet ve geleneklerimize bağlı kalmadıkça İslam dan da uzaklaşırız Kişiliğimizi unutup Avrupalı kişilik adı altına girip, yok olamaya mahkum oluruz Efendimizin güzel derin anlamlı sözleriyle biraz düşünelim mi?? HADİS: “Her dinin bir ahlakı vardır. İslamiyet’in ahlakı da hayadır.” [İbni Mace] HADİS: “Haya imanın nizamıdır. Bir şeyin nizamı bozulunca, parçaları da bozulur.” [İ.Maverdi] HADİS: “İman çıplaktır, süsü haya, elbisesi takva, sermayesi fıkıh, meyvesi ameldir.” [Deylemi] Gençlik elden giderse gelecek olamaz ki?? Haya olmazsa iman yürekte bulunmaz ki!! Büyüğünden utanmayan Allah'tan korkmaz ki!! Eyyy zaman sen neler yaptın kullara!! Suçlusu sen misin!!! İmanla yoğrulmuş haya dolu yüreklerimiz olması dileğimle Sevgilerimle...

Etiketler : bize ne oldu?
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
254 gün önce
822 gün önce
852 gün önce
871 gün önce
877 gün önce
974 gün önce
1008 gün önce
1074 gün önce
1101 gün önce
1221 gün önce
1225 gün önce
1350 gün önce
1407 gün önce
1415 gün önce
1561 gün önce
1692 gün önce
1702 gün önce
1716 gün önce
1879 gün önce

RSS
© 2020 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=