Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

ZAMLARIN GETİRDİKLERİ

07 Temmuz 2021, 23:30 - Okunma: 452

Bildiğiniz üzere son elektrik ve doğal gaz zammından sonra ülke ufacık sallandı. Şu son bir yılda ağır zam darbelerine maruz kalışımız iyice göze batmaya başladı. Türk milleti ve Kürt milleti olarak acılardan keyifli haller çıkaran milletleriz. Gelin bu vecih ile zam acımızı biraz hafifletelim.

Adam, patronuna gidip: “Zam istiyorum. Peşimden koşan üç şirket var. Yoksa yakında beni kaybedeceksiniz. Bunu iyi bilin” demiş. Patronu: “Hayırdır, hangi şirketler bunlar?” diye sorunca adam: “Elektrik, doğal gaz ve su şirketleri” demiş.

Bu şirketler hangimizin peşinde değiller ki? Kaybedilmek üzere olan o kadar çok kişi var ki!

Adama, son zamanlarda sık sık benzine zam yapılıyor. Ne yapalım? Diye sormuşlar. Adam “Beni enterese etmez. Ben her seferinde 25 liraya benzin alıyorum” demiş.

Kendinizi kandırabiliyorsanız, zamlardan az etkilenirsiniz.

              Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir basın toplantısı düzenler ve: “Size söz veriyorum, yeni yıla yeni vergilerle girmeyeceğiz” der. Bir hafta sonra da Resmi Gazetede vergilerin zamlandığına dair bir haber yer alır. Gazetecilere iş çıkar, ilk fırsatta bakana malum soruyu sorarlar; “Hani yeni yıla yeni vergilerle girmeyecektik?”  Gercüş’ten çıkmış ama siyaset yolunu iyice tozutan, gözü açılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Süleyman Demirel’ce gülerek cevap verir;  “Ben, yeni yıla zamlarla girmeyeceğimizi söylemiştim. Daha yeni yıla girmedik. O nedenle bu düzenlemeyi erkene çektik” dedi.

Güldürdü değil mi? Sinirlenecek halimize gülüyoruz. Dedim ya âlem milletleriz.

Biraz zam potpurisi yapalım mı?

1-Tarih okumuşsanız “Halk ağır vergiler altında eziliyordu” cümlesiyle karşılaşmışsınızdır. Evet, an itibariyle tarihin bir parçasısınız. Tarih olmuşsunuz ama farkında değilsiniz.

2-Ekonominin coştuğuna, şaha kalktığına  inanmayanlar var. Ben inanıyorum; “Bırrrrr” diyerek coşup şaha kalktığını fakirin böğrüne çifteler attığını bir ben mi görüyorum?

3-Sakın “Araba bulamıyorsak biz de ata bineriz” diye kafanızdan geçirmeyin. Saman ile benzin fiyatları arasında fazla bir fark yok. “Sakla samanı zam gelince satarsın” diye fi tarihte espri yapardık. Ama gerçekten samana zam geldi, sakladığınız samanları çıkarıp satabilirsiniz.

4-Zamların modern isminin fiyat güncellemesi veya değişikliği olduğunu kabullenirsek zamlardan pek etkilenmeyebiliriz.

5-Bir zamanların esprileri birer birer hayatın birer parçası oluyor. Son elektrik zammından sonra tevellüdü yetenler hatırlayacaktır. “Fakir tezek yakalım derse, tezeğe zam gelir, ineğin poposuna sayaç takarlar”. Hangi tarafa çevirseniz olan fakire oluyor.

6-Milletvekilleri çarşı-pazarda dolaşırsa kendilerini milletin statik elektriği çarpar. Bazen dağıtım şirketlerinin elemanlarını çarptıkları gibi…

7-Her zam sonrası duyduğumuz bir cümle; “Bu zamlar vatandaşın belini bükecek”… Şu son zamlardan sonra anlaşıldı ki, vatandaşın bükülmez eli ve bükülmez beli vardır.

8-Millet, daha doğrusu fakir, çok çekiyor. Ama sineye çekiyor. Ama bir yere kadar yani…

9-Son üç yılda enerjiye %122 zam yapılmış. Enerjiye yapılan bu zammın, trafosuz fakir halkta da bir enerji birikimine yol açtığını bir biz mi görüyoruz?

10-Beraber ıslandık yağan zamlarda, diyeceğiz ama görünen o ki sadece şemsiyesi olmayan fakir- fukara, garip-gureba ıslanacak.

11-Şu son zamlardan sonra milletin, milletin derken fakirin ne kadar dirençli olduğu görüldü.

12-Literatürde gizli zam diye bir kavram var. Ekonominin virüsü gibi onu da buraya not düşelim.

13-Zam seçmenin kıpkırmızı çizgisidir.

14-Zamların sıcaklığına hiçbir maaş dayanamaz.

15-Saçlarının beyazladığı birini gördüğünüzde onun zamların çemberinden geçtiğine hükmedebilirsiniz. Ey halkım! Haydi, geçmiş olsun. Li külli mûsiybetin, İnnâ lillâh we innâ ileyhi raci’ûn.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
72 gün önce
115 gün önce
214 gün önce
228 gün önce
234 gün önce
304 gün önce
353 gün önce
416 gün önce
515 gün önce
542 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
592 gün önce
626 gün önce
647 gün önce
718 gün önce
723 gün önce
732 gün önce
752 gün önce
762 gün önce
768 gün önce
773 gün önce
780 gün önce
830 gün önce
844 gün önce
850 gün önce
864 gün önce
899 gün önce
907 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=