Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

Asgari Ücretle Geçim Olur Mu?

10 Kasım 2021, 11:28 - Okunma: 959

Olur, hem de nasıl!  Birkaç teknik kurala uyarak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Bu hafta sizin için bir yaşam koçu olacak ve asgari ücretle geçiminizi nasıl sağlayabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

1-Her şeyden önce yapabileceğinize inanın, ümitsizliğe düşmeyin. Asgari ücretin altında bir maaşla geçinenler varsa sizler de hay hay bunu başarabilirsiniz.

2-Bir isminizin de “Dar gelirli-düşük gelirli” olduğunu biliyorsunuz; isminize uygun olarak dar giderli, düşük giderli olmaya çalışın.

3-Mümkün mertebe şehir içi dolmuşlara binmeyin. Mücbir sebepler baş gösterdiğinde ise belediye otobüslerini tercih edin.

4-Asgari ücretle geçinen, geçinmeye çalışan kardeşim! Sizi sanayiye götürecek eylemlerden uzak durun. Bugün 100 bin liralık bir araba alman için yemeden içmeden tam üç yıl çalışmanız ve paranıza dokunmadan biriktirmeniz gerekiyor. Tabi üç yılın sonunda söz konusu arabaya zam gelmezse. Üzülmene gerek yok. Bir sonraki maddede alternatifin vardır.

5-Kendinize acil olarak bir bisiklet alın, ama ikinci el. Ayrıca alüminyum olmamasına çok dikkat edin. Çünkü kırıldığında kaynak tutmayacak ve asgari ücretinize hortum takmaya başlayacaktır. 

6-Yemek kitaplarından bayat ekmekle yapılan yemek tariflerini öğrenin. Yağlı yemeklerden kaçının. Tatlı nöbetlerini tulumba veya halka tatlı ile atlatın. Şöbiyetmiş, midye tatlısıymış, katmermiş, baklavaymış, geçin bunları ve unutmaya çalışın.

7-Ev ekonomisine bakarken bazı girdileri değiştirme bazı girdilere de çizik atma cesaretini gösterin.

8-İbrikle abdest alın, kurnada banyo yapın. Su faturanız yüzünüzü güldürecektir.

9--Bir diş çekiminin 200 lira olduğunu göz önünde bulundurarak -diğer tedavi ücretleri bir yana- dişlerinizi fırçalamayı aksatmayın. Sağlık ağızdan başlar. Diğer hastalıkların da kapısıdır ağız.

10-Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutun. Hicri takvime göre ayın 13, 14 ve 15’inde de tutabiliyorsanız ihmal etmeyin. Mümkün mertebe bu maddeyi ailenizin diğer fertlerine de uygulayın.

11-Her şey artıyor, asgari ücret artmıyorsa endişe etmeyin! Siz de sabrınızı arttırın. Yükünüzün hafiflediğini hissedeceksiniz.

12-Çarşıya fazla çıkmayarak kendinizi enflasyona ezdirmeyebilirsiniz. Mümkün mertebe çarşıya pazara çıkmayın!  Ne enflasyonu görün ne de ona lanet okuyun!

13-Yeni trende uy, çayı şekersiz içme geleneğine siz de uyun. Buna açık çay içmeyi de ekleyin.

14-Doğal gaz ve elektrik faturalarınız geldiğinde abdestsiz iseniz abdest alın, ayaktaysanız oturun, oturuyor iseniz uzanın. Ruh sağlığınız için iyi bir nebevi tedbirdir.

15-Varoşlarda kiralık ev tutun. Odun sobasında kışı geçirin. Sobanın üzerinde her zaman büyük boy bir gumgum bulundurun. Doğal gaz faturası otomatikman hayatınızdan çıkacaktır.

16-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz’ün asgari ücretiniz ile ilgili yaptığı “Bu yıl asgari ücreti en az insancıl yaşam düzeyine getireceğiz” sözleri seni “Ne yani şimdiye kadar hayvancıl yaşam düzeyinde mi maaş alıyorduk?” gibi olumsuz düşüncelere sevk etmesin. Bunu maaşınızın iyileştirileceği şeklinde anlayın.

17-Azami düzeyde çalışıyor ama asgari düzeyde maaş alıyorsunuz. Asgari düzeyde çalışanlar ise azami derecede maaş alıyorlar. Bunu biz de siz de biliyorsunuz. Bunları düşündüğünüzde sizi hafakanların bastığını biliyorum. Bu durumda “Adaletin Bu Mu Dünya” türküsünü söyleyerek ruhunuza su serpebilirsiniz. “Kimi mecnun gibi dağda dolaşır, kimisi de ölüm yokmuş gibi çalışır. Kimi meteliksiz, kimisi milyona karışır” kısmına geldiğinde relaksasyon atmosferine girdiğinizi relaks olduğunuzu göreceksiniz. “Ne yar verdin ne mal dünya. Kötülerin sen dünya. İyileri öldüren dünya” kısmına geldiğinizde uykuya dalacaksınız. Uyandığınızda da bana dua edeceksiniz.

Allah asgari ücretle geçinmeye çalışanların yardımcısı olsun. Yaşam koçluğu yanında ben de sizlere dua ediyorum.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
59 gün önce
63 gün önce
160 gün önce
194 gün önce
237 gün önce
336 gün önce
350 gün önce
356 gün önce
426 gün önce
476 gün önce
538 gün önce
637 gün önce
665 gün önce
685 gün önce
700 gün önce
714 gün önce
748 gün önce
769 gün önce
840 gün önce
845 gün önce
855 gün önce
874 gün önce
884 gün önce
891 gün önce
896 gün önce
902 gün önce
952 gün önce
966 gün önce
972 gün önce
986 gün önce
1022 gün önce
1029 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=