Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

Asgari Ücretle Geçim Olur Mu?

10 Kasım 2021, 11:28 - Okunma: 754

Olur, hem de nasıl!  Birkaç teknik kurala uyarak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Bu hafta sizin için bir yaşam koçu olacak ve asgari ücretle geçiminizi nasıl sağlayabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

1-Her şeyden önce yapabileceğinize inanın, ümitsizliğe düşmeyin. Asgari ücretin altında bir maaşla geçinenler varsa sizler de hay hay bunu başarabilirsiniz.

2-Bir isminizin de “Dar gelirli-düşük gelirli” olduğunu biliyorsunuz; isminize uygun olarak dar giderli, düşük giderli olmaya çalışın.

3-Mümkün mertebe şehir içi dolmuşlara binmeyin. Mücbir sebepler baş gösterdiğinde ise belediye otobüslerini tercih edin.

4-Asgari ücretle geçinen, geçinmeye çalışan kardeşim! Sizi sanayiye götürecek eylemlerden uzak durun. Bugün 100 bin liralık bir araba alman için yemeden içmeden tam üç yıl çalışmanız ve paranıza dokunmadan biriktirmeniz gerekiyor. Tabi üç yılın sonunda söz konusu arabaya zam gelmezse. Üzülmene gerek yok. Bir sonraki maddede alternatifin vardır.

5-Kendinize acil olarak bir bisiklet alın, ama ikinci el. Ayrıca alüminyum olmamasına çok dikkat edin. Çünkü kırıldığında kaynak tutmayacak ve asgari ücretinize hortum takmaya başlayacaktır. 

6-Yemek kitaplarından bayat ekmekle yapılan yemek tariflerini öğrenin. Yağlı yemeklerden kaçının. Tatlı nöbetlerini tulumba veya halka tatlı ile atlatın. Şöbiyetmiş, midye tatlısıymış, katmermiş, baklavaymış, geçin bunları ve unutmaya çalışın.

7-Ev ekonomisine bakarken bazı girdileri değiştirme bazı girdilere de çizik atma cesaretini gösterin.

8-İbrikle abdest alın, kurnada banyo yapın. Su faturanız yüzünüzü güldürecektir.

9--Bir diş çekiminin 200 lira olduğunu göz önünde bulundurarak -diğer tedavi ücretleri bir yana- dişlerinizi fırçalamayı aksatmayın. Sağlık ağızdan başlar. Diğer hastalıkların da kapısıdır ağız.

10-Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutun. Hicri takvime göre ayın 13, 14 ve 15’inde de tutabiliyorsanız ihmal etmeyin. Mümkün mertebe bu maddeyi ailenizin diğer fertlerine de uygulayın.

11-Her şey artıyor, asgari ücret artmıyorsa endişe etmeyin! Siz de sabrınızı arttırın. Yükünüzün hafiflediğini hissedeceksiniz.

12-Çarşıya fazla çıkmayarak kendinizi enflasyona ezdirmeyebilirsiniz. Mümkün mertebe çarşıya pazara çıkmayın!  Ne enflasyonu görün ne de ona lanet okuyun!

13-Yeni trende uy, çayı şekersiz içme geleneğine siz de uyun. Buna açık çay içmeyi de ekleyin.

14-Doğal gaz ve elektrik faturalarınız geldiğinde abdestsiz iseniz abdest alın, ayaktaysanız oturun, oturuyor iseniz uzanın. Ruh sağlığınız için iyi bir nebevi tedbirdir.

15-Varoşlarda kiralık ev tutun. Odun sobasında kışı geçirin. Sobanın üzerinde her zaman büyük boy bir gumgum bulundurun. Doğal gaz faturası otomatikman hayatınızdan çıkacaktır.

16-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz’ün asgari ücretiniz ile ilgili yaptığı “Bu yıl asgari ücreti en az insancıl yaşam düzeyine getireceğiz” sözleri seni “Ne yani şimdiye kadar hayvancıl yaşam düzeyinde mi maaş alıyorduk?” gibi olumsuz düşüncelere sevk etmesin. Bunu maaşınızın iyileştirileceği şeklinde anlayın.

17-Azami düzeyde çalışıyor ama asgari düzeyde maaş alıyorsunuz. Asgari düzeyde çalışanlar ise azami derecede maaş alıyorlar. Bunu biz de siz de biliyorsunuz. Bunları düşündüğünüzde sizi hafakanların bastığını biliyorum. Bu durumda “Adaletin Bu Mu Dünya” türküsünü söyleyerek ruhunuza su serpebilirsiniz. “Kimi mecnun gibi dağda dolaşır, kimisi de ölüm yokmuş gibi çalışır. Kimi meteliksiz, kimisi milyona karışır” kısmına geldiğinde relaksasyon atmosferine girdiğinizi relaks olduğunuzu göreceksiniz. “Ne yar verdin ne mal dünya. Kötülerin sen dünya. İyileri öldüren dünya” kısmına geldiğinizde uykuya dalacaksınız. Uyandığınızda da bana dua edeceksiniz.

Allah asgari ücretle geçinmeye çalışanların yardımcısı olsun. Yaşam koçluğu yanında ben de sizlere dua ediyorum.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
63 gün önce
112 gün önce
175 gün önce
273 gün önce
301 gün önce
321 gün önce
336 gün önce
350 gün önce
385 gün önce
405 gün önce
476 gün önce
481 gün önce
491 gün önce
511 gün önce
521 gün önce
527 gün önce
532 gün önce
539 gün önce
588 gün önce
602 gün önce
609 gün önce
623 gün önce
658 gün önce
665 gün önce

RSS
© 2022 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=