Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

Her Şey Aslına Rücu Eder!

12 Ocak 2022, 17:39 - Okunma: 583

 

Dedelerimiz anlatırdı; iki kişi iddiaya tutuşmuş. Birisi eğitim önemli iddiasında, diğeri de huy, karakter, tabiat daha önemli iddiasında…

Bir başka deyişle birisi her şey eğitimdir demiş, diğeri her şey asıldır demiş. Bildiğiniz üzere asl Arapçada kök demektir. Yani ikinci kişi her şey kök üzerine kaimdir demiş oluyor.

Günler birbirini kovalamış. Eğitim daha önemli iddiasında bulunan kişi, uzun bir eğitim sürecinden sonra bir kediye çay servisi yapmasını öğretmiş. Ve günlerden bir gün huy, tabiat daha önemli iddiasında olan muarızının da aralarında bulunduğu birkaç kişiyi evine davet etmiş. Tahmin edeceğiniz üzere çay servisini, eğittiği kedisine yaptırmış. İçeri giren kedi sağdan başlayarak tepsi üzerinde çay ikram etmeye başlamış. İddiasını ispatın hazzını yaşamak için de tebessüm ederek arkadaşına dönüp: “Sana eğitim daha önemli dediğim günü hatırlıyor musun? İşte bunu ispat ettim” demiş.

Demiş demesine de filmin ekşın-aksiyon dolu ikinci bölümü vardı…

Daha önce gelişmeleri ve hazırlıklarını yakından takip eden arkadaşı onun böyle bir hinlik peşinde olduğunu sezmişti. O da o gece cebine bir fare saklamıştı. Elinde çay tepsisiyle kendisine yaklaşan servisçi kedinin önüne fareyi bırakmış. Kedi fareyi görünce gözünde tarihin eski sahifeleri canlanmış ve elindeki tepsiyi fırlatıp farenin peşine vermiş. Tepsi ve bardaklar şangır şungur ve öze dönüş…

Bu manzaradan sonra da vurucu cümleleri kurmuş; “Araplar der ki; kullu şey’in yercî’u îla aslîhî. Yani her şey aslına döner. Ne kadar eğitirseniz eğitin, isterseniz ona çay servisi yapmasını öğretin, isterseniz onu eczacılık fakültelerinde okutun. Huylu huyundan vazgeçmez. Yeşerdiği kökün üzerinde büyür ve o meyveyi verir. Acıysa acı meyve, tatlıysa tatlı meyve” demiş.

Bizim kedi de 4-6 yaş arası çocukların Kur’an eğitimi aldığını öğrenince tepsiyi hemen atıp aslına dönüvermiş. “Helalleşme” makyajları da hemen dökülüvermiş. Yaptığı “Özel” bir açıklama ile de CHP’nin renkli sayfalarında yer edinivermiş.

0-1 yaşındaki daha doğrusu dünyaya gözlerini yeni açmış çocuklarımızın bir kulağına ezan, bir kulağına kamet okuduğumuzu öğrenirse bizim kedi, alimallah meclis koltuklarını tırmalar…

CHP’nin dine alerjisi olduğu artık gizlenemeyen bir gerçek. İslam, Kur’an ve iman birer hap olup CHP’ye içirilse baş ağrısı yapar, midesini bulandırır, sancılara yol açar ve bağırtır.

Aslında genel olarak değerlendirdiğimizde haberciliğin temel ilkelerini hatırlamamak elde değil; CHP’nin İslami değerlere dil uzatmasının, dini değerleri ısırmasının haber değeri yoktur, başka partilerin İslami değerlere dil uzatmasının haber değeri vardır.

Netice itibarıyla haber değeri olmayan gereksiz bir haberin yazısını yazdık. Çünkü haddi zatında CHP’nin Cemaziyülevveli de Cemaziyülahiri de bilinmektedir wesselam…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
34 gün önce
119 gün önce
123 gün önce
220 gün önce
254 gün önce
297 gün önce
396 gün önce
410 gün önce
416 gün önce
486 gün önce
536 gün önce
598 gün önce
697 gün önce
725 gün önce
745 gün önce
760 gün önce
774 gün önce
808 gün önce
829 gün önce
900 gün önce
905 gün önce
915 gün önce
935 gün önce
944 gün önce
951 gün önce
956 gün önce
963 gün önce
1012 gün önce
1026 gün önce
1032 gün önce
1046 gün önce
1082 gün önce
1089 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=