Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

Yaz Kur’an Kursları

22 Haziran 2022, 20:59 - Okunma: 185

Yaz Kur’an Kursları 26 Haziran’da başlıyor. Öyleyse demem odur ki;

1-Müslümanlar başlarını eğip azıcık aşağıya doğru kanatlarının altına baksalar civcivler gibi başlarını ebeveynlerinin kanatlarının arasına sokan yavrucaklarını göreceklerdir.  Ebeveynler yavrularını, uçuş tekniklerinin öğretildiği camilere göndermezlerse bu yavrular kanatlandıklarında mezbelelere konduklarında sadece dizlerini dövmeyecekler, saçlarını da yolacaklardır. Öyleyse çok geç olmadan; haydi koş gel camiler seninle güzel…

2-Ebeveynler “Evladım hayırlı ise neyleyim malı, evladım hayırsız ise neyleyim malı sözünü ezberlemeliler. Çünkü “En hayırlınız Kur’an öğrenen ve öğretendir.” Çocuklarını camilere götürüp Kur’an Kurslarına kaydedenler de hayırlılar sınıfındadır, şeklindeki bir tahriç de mümkündür. Durum bu ise “Evladım! Haydi, koş git, camiler seninle güzel” sözünü bellerken belletmeliler.

3-Kur’an kursları hayat yolculuğunun ince köprüsünün üzerinden yürüyüşün öğretildiği mekânlardır da. Çocuklarının hayvanat bahçelerine düşmesini engellemek için anne-babalar bilmelidirler ki camiler çocuklarla güzel olunca gelecek de güzel olacak. Cami çocukları ebeveynlerini asla huzurevlerine bırakmazlar.

4-Ebeveynler çocuklarını bu yaz Kur’an ile tezyin ederek çocuklarının değerlerine değer katmak hem çocuklarını hem de camileri güzelleştirmek istiyorlarsa bu yaz şiarları belli; “Evladım! Haydi, koş git camiler seninle güzel”

5-“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun” ayeti kerimesini bir kez daha okumalı ve bilinmelidir ki camiler ateş ile ailemiz-çocuklarımız arasında bir strafor görevi görmektedir. O zaman daha gür bir sesle; “Haydi koş gel camiler seninle güzel.”

6-Ebeveynler Kamer süresinde geçen “Ve andolsun biz Kur’an’ı okumak, öğrenmek, ezberlemek, yaşamak, öğüt almak için kolaylaştırdık, fakat öğüt alıp düşünen var mıdır?” ayeti kerimesi gereğince biz varız diye cevaplayıp hem öğüt almalı hem de çocukların öğüt almalarının zemininin oluşturulduğu camiye koşturmalı hem camilerimizi hem de çocuklarımızın geleceklerini güzelleştirmek için diyoruz ki “Haydi, koş gel camiler seninle güzel.”

7-Çocuklarımıza Allah’ı tanıtmak ve aynı zamanda kendileri için yol haritası olacak Kur’an’la tanıştırmak için “Haydi koş gel camiler seninle güzel”…

8-Anne babalar muhtaç oldukları kudretin Kur’an Kurslarında ve camilerde olduğunu bilmeliler. Öyleyse; çocuklarımız için şiarımız “Haydi koş gel camiler seninle güzel”…

9-Çocukların anne-babalarının üzerindeki haklarından bir tanesi de çocuklarına Kur’an’ı, camiyi ve caminin sahibini sevdirmektir. Bunun için anne baba olmak çocuk işi değil anne-babalık ek yüke, ek mesaiye, ek şiarlara ihtiyaç duyar. Bir şiarımız da “Haydi, koş gel camiler çocuklarla güzel.”

10-Bugün dönüp geriye nefsimize baktığımızda kötü bir durumda olmayışımızın, dinimizin bir dalından tutuşumuzun temel kaynağının geçmişte yolumuzun bir şekilde camiyle kesişmesinin ve Kur’an ile tanışmamızın olduğunu göreceğiz. Tecrübelerle sabittir ki cami çocukları bambaşkadır. Çocuklarımızın da büyüdüklerinde çocuklarına aynı şeyleri söylemeleri için bugünden söyleyeceğimiz şiarımız; “Haydi, koş gel, camiler seninle güzel.”

11-Çocuklarınızın gönüllerine iman ağacı ekip Kur’an suyuyla sularsanız o ağaç hiçbir zaman kurumaz. Öyleyse daha gür bir sesle “Haydi, koş gel, camiler seninle güzel.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
25 gün önce
38 gün önce
44 gün önce
115 gün önce
164 gün önce
226 gün önce
325 gün önce
353 gün önce
373 gün önce
388 gün önce
402 gün önce
437 gün önce
457 gün önce
528 gün önce
533 gün önce
543 gün önce
563 gün önce
573 gün önce
579 gün önce
584 gün önce
591 gün önce
640 gün önce
654 gün önce
661 gün önce
675 gün önce
710 gün önce
717 gün önce

RSS
© 2022 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=