Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

Ey bahar tomurcuğu hoş geldin

08 Haziran 2022, 13:33 - Okunma: 481

Birkaç gün önce sabah uyandığımda haberlere şöyle bir göz atayım dedim, bir de ne göreyim;  “Kötü haber! Doğalgaza %30 zam  “Elektrik fena çarpacak! Elektriğe  %15 zam”, “Bir zam da benzin ve motorine” “Unun çuvalı 400 liraya çıktı, ekmeğe zam yolda” “Yem ve gübre fiyatlarına da zam geldi” Tabi yeme zam ete zammı beraberinde getirecekti. Ete zam demek lahmacunları eski fiyata alamayacaksınız demekti. Una zam lokmaları küçültmeniz gerektiği anlamına gelmekteydi. Kısacası her şey birbirine bağlıydı ve bir zam silsilesi bizi beklemekteydi. Bu haberler peş peşe gözünüze ilişince elinizde olmadan dudaklarınız son günlerin krize ışık tutan cümlesini sese çeviriyor; “Millet haho diyor”

Dudaklar bunu söyleyedursun size bir hikâye anlatalım:

Biliyorsunuz insan yaşlanınca dört bir yanından arızaları baş gösteriyor. Eski model bir arabanın sık sık sanayiye gitmesi gibi insanoğlu da fazla kilometre yapınca göstergeler dört bir yandan arıza sinyalleri vermeye başlıyor. Motor ve kablolar çabuk ısınıyor,  yağ yakıyor. Hâsılı birazdan göreceğiniz üzere egzoza kadar her yerden sorunları, arızaları ortaya çıkıyor. Zaten  “Yaşlılık yüz ayıp ve eksikliği beraberinde getirir” anlamında Kürtçe “îxtîyarî sed ayb û arî” şeklinde bir atasözümüz vardı.

Böylesi sağlık sorunlarıyla başı dertte olan bir yaşlımızdan bahsedeceğiz. Bir gün dizlerinde menüsküs yırtığı tespit edilir başka bir gün böbrek rahatsızlıkları... Derken ortaya reflü gibi bir hastalık ortaya çıkar, mide kapağı yivleri tutmamaya başlar. İleri yaşlar onu astımla tanıştırır. Her yaş beraberinde başka bir hastalık getirir. MHRS’den randevu aldığı bölümlere her gün bir yenisi eklenir. Bizim yaşlı yine bir gün klozete otururken bir de ne görsün! Bu sefer de yaşlımızın yeni misafiri basur(hemoroid) idi. Yaşlımız bu yeni misafirini olabilecek en güzel bir cümle ile karşıladı; “Ey kulîlka biharê! Tu bixêr hatî. Ey bahar tomurcuğu! Hoş geldin”

Her gün yeni bir zam haberi ile uyanmak kaderimiz olmuş durumda. En iyisi hikâyemizden çıkaracağımız ders ile her zammı “Ey bahar tomurcuğu hoş geldin” diyerek hüsnü kabulle karşılamak… Bu hitap zam acısını en aza indirecek etkisini fazla hissettirmeyecektir.

Hayatın içinden bir yaşlılık hikâyesine de bakalım. Bunun bir fıkra olmadığını belirterekten. Yaşlı iki karı koca tartışıyormuş. Tartışma öyle bir noktaya gelmiş ki artık kimse kimseye bir şey anlatamıyormuş.  Moderatör oğulları müdahale edecek gibi olmuş ama nafile. Yaşlı ninenin tepesinin tası atmış ve kocasına: “Yetti be! Seni dinlemek zorunda mıyım?” diyerek tak diye işitme cihazını çıkarmış. Hele siz dedenin misillemesini tahmin edin bakayım: “Öyle miiii! Aha o zaman seni görmemek için ben de gözlüğümü çıkarıyorum” Madem öyle işte böyle dercesine…

Peygamberimizin bize öğrettiği dua ile bitirelim; “Bunaklık derecesindeki ihtiyarlıktan, kederden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç sıkıntısından ve güç sahibi olanların haksızlığına uğramaktan sana sığınırım” -Buhari-

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
41 gün önce
48 gün önce
111 gün önce
118 gün önce
160 gün önce
202 gün önce
207 gün önce
304 gün önce
338 gün önce
381 gün önce
480 gün önce
494 gün önce
500 gün önce
570 gün önce
620 gün önce
682 gün önce
781 gün önce
809 gün önce
829 gün önce
844 gün önce
858 gün önce
892 gün önce
913 gün önce
984 gün önce
989 gün önce
998 gün önce
1018 gün önce
1028 gün önce
1034 gün önce
1040 gün önce
1046 gün önce
1096 gün önce
1110 gün önce
1116 gün önce
1130 gün önce
1166 gün önce
1173 gün önce

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=