Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

Konut Projesi

04 Ağustos 2022, 00:01 - Okunma: 483

Geçen ay, 81 ilde sosyal konut projesinin detaylarının ağustosta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verileceği söylenmişti. Önceki akşam kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı konuyla alakalı bir açıklamada bulundu. Bu kısa açıklamaları detaylar olarak kabul edersek, Cumhurbaşkanının işaret ettiği üzere detayların detaylarını gelecek ay öğreneceğiz. Çünkü ayrıntıları gelecek ay açıklayacağını söyledi. Böylece konu birkaç ay konuşacağımızı gündem maddeleri arasına girdi.

Önümüzdeki seçimde Erdoğan’a gidici gözüyle bakan azımsanmayacak bir kesim var. Erdoğan’ı yakından tanıyan,  düşmanlığının içlerini fokur fokur kaynattığı bir kesim ise hiç bu kadar rahat değildir. Onlar hep Erdoğan’ın seçime yaklaşıldıkça şapkadan tavşan çıkaracağı beklentisi içinde oldular.

Erdoğan’ın önceki günkü açıklamalarını dinleyen bu kesimin O’nun ısınma hareketlerine başladığı düşüncesine kapılmışlardır. Nereden bakarsanız bakın bu hamle, yerde sürünen kimsenin kaldırmaya güç yetirmediği düşünülen ekonomi cenazesini parmakları dahi olsa canlandıracak ve Erdoğan’a kazandıracak etkili bir proje olacaktır. Tabi hükümet işin içine hile hurda ile faiz karıştırmaz ve işin yularını TOKİ konut avcılarına ve cambaz emlakçılara kaptırmazsa.

TOKİ konut avcıları ve bu cambazlar her zaman bu gibi projelerde işin bir ucundan tutup kendilerine doğru çekmeyi başarabilmişler, hükümeti ayakta uyutmuşlar, başkalarına TOKİ evlerini aldırmışlar, boşlukları nizami olsa da hukuksuz bir şekilde doldurmuşlardır. Çünkü geçen dönemlerde ev alma imkânı olmayanlara yapılan TOKİ evlerini imkânı olan analarının gözü zenginler almış ve imkânı olmayanlara kiraya vermişlerdi. Aldıkları kirayı da taksitlerine ödemişlerdir. Nasıl çark ama? Yapılacağı söylenen yeni konutlar noktasında hükümetin feleğin bu tekerine çomak sokup sokmayacağı da merak edilenler arasında.

Yapılacak bu TOKİ konutlarından seçim sandığına doğru giden ince bir yolun olması hükümeti daha dikkatli olmaya itecektir diye düşünüyorum. Seçimlerin değişmez kanunu; seçimler yaklaştıkça fakir fukara, garip guraba el üstünde tutulur. Bu tabiat konunu değişmeyecek fakire çok selam verilecektir.

Bu hamlenin Erdoğan’ın bu seçim maçını çeviremeyeceğini düşünenleri derin düşüncelere de daldırmıştır. Kılıçdaroğlu’nun “Ben geldiğimde değil 150 bin, 350 bin konut yaptıracağım” diye bir açıklama yapıp rakibinin hamlesini boşa çıkarmaya çalışması uzak bir ihtimal olmayacaktır.

“Kira öder gibi” açıklaması da akıllarda soru işareti bırakmış, bakan Murat Kurum’un “Asgari ücretli hanelerin erişebileceği fiyatlarda olacak” şeklindeki açıklaması bulanık zihinlerin biraz durulmasına vesile olmuştur.

Yapılacak yeni evlerin hak edenlere verilmesini temenni ediyorum.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
59 gün önce
63 gün önce
160 gün önce
194 gün önce
237 gün önce
336 gün önce
350 gün önce
356 gün önce
476 gün önce
538 gün önce
637 gün önce
665 gün önce
685 gün önce
700 gün önce
714 gün önce
748 gün önce
769 gün önce
840 gün önce
845 gün önce
855 gün önce
875 gün önce
884 gün önce
891 gün önce
896 gün önce
902 gün önce
952 gün önce
966 gün önce
972 gün önce
986 gün önce
1022 gün önce
1029 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=